Modernizm ve dansın tek solukta birleşmesi: Modern Dans

Sadece müzik olsun önce, bomboş bir sahne düşünelim. Yavaş bir ritimde başlayan ve daha sonra giderek yükselen, hızlanan ve kalınlaşan müzik. Sahne ışığı altında tek bir dansçı. Öyle bir dans hayal edin ki, müziğin her bir notası vücuduna yansıyor…Önce yüksekte parmak ucunda başlıyor ve sonra sırt üstü yere uzanabiliyor, sadece müziğin akışına kendini bırakıyor… Modern dans nedir ve çeşitleri nelerdir diye soranlar için işte modern dans hakkında tüm merak edilenler:

Modernizm ve dansın tek solukta birleşmesi: Modern Dans
Modern dans, müziğiyle beraber izleyenlere büyülü dakikalar yaşatıyor

İşte modern dans, ne baleye ne de diğer danslara benzeyen ruhu ile sizi böyle aniden etkisi altına alıveriyor.

Modern dans nedir?

18. ve 19. yüzyıllarda özellikle Almanya ve Amerika kökenli olarak ortaya çıkan modern dans, aslında birçok alt dans grubunu da barındırır. Bir konser dansı olması yanında, baleye de benzetilir.
Tüm gelişim dönemleri boyunca koreografları ve dansçıları sosyoekonomik değişimlerden etkilenmişler ve dünya üzerindeki bu değişimleri danslarına da yansıtmışlardır. Modern dans bu yönüyle hayata dokunduğu ve hayatın içinden olduğu gibi, özellikle esneklik gerektirmesi, dans ile birlikte kullanılan egzersizleri ve temel vücut kondisyon çalışmaları ile, dans olmanın yanı sıra bir disiplin olarak da düşünülebilir.

Modernizm ve dansın tek solukta birleşmesi: Modern Dans
Eğlenmenin yanı sıra, egzersiz de yapabileceğiniz modern dans kurslarına sizler de katılabilirsiniz

Modern dans dersleri, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de dans okullarında kolayca erişilebilir derslerdir. Pratiğinde denge, esneklik ve kondisyon çalışmalarını da tecrübe edebileceğiniz, son derece estetik ve zevkli bu dans türünü bu yaz yeni bir hobiye başlamak ve hem eğlenmek hem değişik bir tecrübe yaşamak isteyen herkese tavsiye ediyorum…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam