Öğrenmenin yaşı yok: Bale dansını deneyin

Dans dediğimizde belki de, hepimizin aklına ilk gelen türlerinden biri baledir. Bale dansçıları (balet ve balerinler) her daim dimdiktir, enerjiktir, güzeldir, estetiktir.

bale 1

İnsan sadece izlerken bile durduğu yerde ayaklar gerilir, sanki o parmak ucunda duran aynı parmak ucuyla havada yürür gibi kayabilen kendisidir. İşte o derece sürükleyici ve büyüleyici bir danstır bale.

“Bale”nin tarihi

Bale kelime kökeni olarak, İtalyanca dans anlamına gelen ‘’ballo’’ veya ‘’baletto’’ sözcüklerinden türemiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere, ilk olarak rönesans döneminde İtalya’da ortaya çıkmış olan bir danstır. Temelleri yine aynı dönemde sokak dansçılarının yaptığı kareografik adım akışlarına ve müzik ile birlikte sözsüz yapılan tiyatro gösterilerine dayanır. Özellikle 16. ve 17. yüzyılda İtalya’dan yayılarak tüm Avrupa’ yı etkisi altına almıştır.

bale 3

Bale dansı için dansçılar, hareketlerini kolaylaştıracak tayt veya mayo gibi giysiler tercih ederler. Ayrıca tütü denilen özel etekler de kullanılır. Bale için tam parmak ucunda durmayı sağlayan özel ayakkabılar tercih edilir; bunlara point veya puant denir.

Balenin bedeninize faydaları

Bale dansı çalışmaları özellikle esneme ile başlar. Esneme bölümünde kasların ısınması, uzaması ve dans esnasında kullanılacak parmak ucu ve taban arasındaki geçişlere hazırlanması çok önemlidir. Bu açıdan bale çalışmaları; sadece dans öğrenmekle kalmanızı değil, vücudunuzu daha esnek hale getirmenizi, kaslarınızı açmanızı ve uzatmanızı da sağlayacaktır.

bale 2

Ülkemizde her dans okulunda bulabileceğiniz sınıflarda yetişkin bale derslerine katılarak özellikle kondisyonunuzu arttırabilir, vücut esnekliğinizi geliştirebilir ve en önemlisi son derece keyifli vakit geçirebilirsiniz. Her yaştan dans severlere önerdiğim bale için “Ben yapabilir miyim?” diye düşünmeyin, tabii ki yapabilirsiniz. Sadece denemeniz yeterli; bale sizi çağırıyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam