Dövüş sporlarının dansla buluştuğu nokta: Capoeira

Takvim yaprakları kalbimizin kıpır kıpır olduğu ve damarlarımızın mis gibi güneş enerjisi ile dolduğu heyecanla beklediğimiz yaz mevsimine doğru ilerlerken, bu yazı nasıl değerlendirelim diye farklı aktiviteler düşünüyoruz. Tabi ki tatilimizi yapacağız, dinleneceğiz, arkadaşlarımız ve ailemiz ile bolca güzel vakit geçireceğiz.

capoeira 2

Diğer yandan, yaz mevsimi gerek gündüzlerin uzaması, gerekse enerjimizin de yüksek olduğu güzel bir mevsim olması nedeniyle yepyeni deneyimler ve hobiler edinmek için birebir. İşte tam bu noktada 2015 yazında yepyeni bir hobi edinmek, hem öğrenip hem eğlenmek isteyenler için benim önerim dans ve dövüş sporlarını bir potada eriterek yepyeni bir karışım oluşturmuş ve dünyanın belki de en sıra dışı danslarından “Capoeira“.

capoeira 1

Capoeira; Brezilyalı kölelerin 16. yüzyılda ortaya çıkardıkları savaş sanatları, dans, müzik ve spor birleşimi içeren özünde bir savaş sanatıdır. Brezilya Portekizcesi’nde kelime anlamı, büyük ormanlarda küçük ağaçsız alan demektir. Brezilya kökenli enstrümanlar ile özellikle vurmalı ritimlerin egemen olduğu yavaştan en hızlıya kadar farklı ritimler, capoeira dansına eşlik eden müzikleri oluşturur.

Ülkemizde neredeyse her dans okulunda erişebileceğiniz capoeira dans derslerinde, akrobasiden savaş sanatlarına, dans inceliklerinden esnekliğe kadar birçok unsuru öğrenebilir ve vazgeçemeyeceğiniz bir hobi edinebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam