Yeni yılda düşünmeyin, yapın!

Bridget Jones’un Günlüğü kitabını okuyanlar (ya da filmini izleyenler) bilirler; yeni yıla girerken aldığı kararları asla uygulamama ve hatta tam tersini yapma konusunda Bridget’ın eline kolay kolay kimse su dökemez.

Bir komedi unsuru olarak başarılı olsa da, gerçek hayatta bir Bridget Jones olmamak için kararlı olup, planları uygulamaya geçirmek gerek. Yeni yılda düşünmekle kalmayıp yapabileceğiniz birkaç şeyi siz Uplifers okurları için derledik.

2015

 • İyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz olmasına bakmaksızın insanlara ne düşündüğünüzü açıkça söyleyin. Kibar, fakat dürüst olun. Şairin dediği gibi, kalbinizi dolduran duygular, kalbinizde kalmasın. Saçınızı her zaman istediğiniz ama şimdiye dek cesaret edemediğiniz şekilde kestirin. Çok iyi görünebilir, o zaman harika! Beğenmezseniz de biliyorsunuz ki kökü sizde. Göz açıp kapayana kadar uzayacaktır.
 • Arabanıza atlayın ya da bir günlüğüne bir araba kiralayın, sürmeye başlayın. Daha önce gittiğiniz, çok iyi bildiğiniz bir yere değil ama; keşfedilecek bir yere. Binlerce kilometre gitmek şart değil; uğrak yeriniz yaşadığınız şehrin bilmediğiniz, uzak bir bölümü ya da komşu şehirler de olabilir.
 • Çok istediğiniz, size tam uyduğunu, tarzınızı yansıttığını düşündüğünüz bir şeyin çok pahalı olduğunu düşünüyor ve gidip gelip bakmaya devam ediyorsanız, satın alın. Gerekirse para biriktirin, böylece bir hedefiniz olur ve aldığınız şey çok daha fazla anlam ifade eder.
 • Eskiden müdavimi olduğunuz ya da sizin için anlamı olan yerleri ziyaret edin: Çocuklukta gittiğiniz park, okul çıkışlarında çay içtiğiniz pastane, üniversite kampüsünüz gibi. Size ne hissettirdiğine dikkat ederek bu yerlerde zaman geçirin.
 • Hayatınız boyunca sizi olumlu ya da olumsuz yönden en çok etkilemiş olan yerlere gidin; o zamanki ve şimdiki kendinizi değerlendirin. Değişip değişmediğinizi ya da ne kadar değiştiğinizi düşünün. Bu mekanlardaki enerjiyi nötralize edin.
 • Geçen yılla birlikte geçip gitmesini istediğiniz şeyleri kağıt parçalarına yazın ve bir kasede yakın. Yanıp kül olduklarını görmek, onları sadece düşünmekten daha etkili, rahatlatıcı ve akılda kalıcı olacaktır.
 • Kendinize bir alan ayırın. Bu ister yatak odanız olsun, ister fotoğraf ve notlarınızı astığınız bir mantar pano, sadece size ait ve sizin için önemli olan şeylere yer verdiğiniz bir köşeniz olması önemlidir.
 • Normalde ilginizi çekmeyecek bir kitap alıp, bitirmek için kendinizi zorlayarak da olsa okuyun. Konfor alanınızın dışına çıkarak, sizi cezbedecek ya da öğreneceğiniz bir şey bulmaya çalışın.
 • Hoşlandığınız birini kahve içmeye davet ederek niyetinizi belli edin. Diş ağrısı çekmektense dişi çektirmenin anlık acısı gibi: “Acaba aramızda bir şeyler olabilir miydi?” diye düşünmektense en kötü olasılıkla reddedilirsiniz, ki bu da dünyanın sonu olmaz. Bir de reddedilmezseniz, değmeyin keyfinize!
 • Dünya üzerinde gitmeyi çok istediğiniz bir yer varsa, gitmemek için çeşitli bahaneler üretmek yerine bu yıl gerçekten para biriktirmeye ve giderseniz yapacaklarınızı planlamaya başlayın.
 • “Günün birinde” yapmayı umduğunuz işe, ya da o işe doğru ilerlemenizi sağlayacak başka bir işe başvurun. Adım atmazsanız istediğiniz yere varamazsınız; o yüzden ha gayret!
 • Gardrobunuzu düzenleyin. Çılgınlarca alışveriş yapıp zengin fakat kişiliksiz bir kıyafet yığını yaratmaktan bahsetmiyoruz; ama tarzınızı yansıtan, kendinizi içinde rahat ve iyi hissettiğiniz kıyafetler alın, kalanlardan da kurtulun.
 • Bilgisayarı kapatıp, telefonu evde bırakıp gerçekten kendi kendinize kaldığınız zaman dilimleri yaratın. Hatta işi daha da ileri götürüp, bir sosyal medya hesabından vazgeçin.
 • Yeni insanlarla tanışın. Parkta oynarken arkadaş bulduğumuz zamanlardan bu yana köprünün altından çok sular akmış gibi görünse de, günümüzde hem romantik ilişkilerin hem de yeni insanlarla tanışmanın anahtarı “ortak arkadaşlar”. Diğerlerinin tanışmadığı arkadaşlarınızı çağırdığınız rahat sohbet ortamları, after work partiler yeni insanlarla tanışmak için birebirdir.
 • Sevdiğiniz bir şarkıcı ya da grubu canlı izleyin; müziğin içinde kaybolduğunuzu hissedin. Tanıdığınız başka insanlarla beraber olmanın sizi kısıtlayacağını ya da kendinizin fazlaca farkında olmanıza sebep olacağını düşünüyorsanız tek başınıza program yapabilirsiniz.
 • Olmak istediğiniz bir kişi, edinmek istediğiniz bir karakter özelliği varsa ona doğru bir adım atın. Daha az korkmaya, çekinmeye, insanların olası yorum ve düşüncelerinden daha az etkilenmeye çalışın. Değişimin sadece siz istediğiniz sürece ve ölçüde mümkün olduğunu bu yıl kendinize hatırlatın.

 

Uplifers herkese mutlu, huzurlu ve tüm planlarını gerçekleştirebilmek için enerji dolu yıllar diler!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!