Yeni tecrübeler edinmenizi engelleyen ‘hüsran bariyeri’ nasıl aşılır

En son ne zaman çılgınca dans ettiniz, bir kalabalığın önünde konuşma yaptınız, yeni bir dil öğrendiniz, karate kursuna gittiniz veya adını daha önce hiç duymadığınız bir yemeği yapmaya
çalıştınız? En son ne zaman o konforlu alanınızdan çıkıp yeni bir şey yaptınız?

Yeni bir deneyim kazanmanın gerçekleşme olasılığı, büyük ihtimalle o görevin konforlu alanınızdan ne kadar uzaklaştığıyla ilgili. Kendinizi güvensiz, rahatsız ve gülünç duruma düşmüş bir halde hissedebilirsiniz. Eğer söz konusu olan zor bir görevse, süreci ilerletemeyip kendi kendinizi hüsrana uğratma ihtimaliniz de oldukça yüksek. İşte bu yüzden konforlu bölgenizin dışına çıkmanıza neden olacak faaliyetlere katılma şansınız da oldukça düşüktür.

Yeni tecrübeler edinmenizi engelleyen 'hüsran bariyeri' nasıl aşılır
Bir işe başlarken veya konforlu alanınızdan çıkarken zorlanıyorsanız, önce başarılı olacağınızdan emin olduğunuz ufak adımlarla işe başlayın.

İşte buna “hüsran bariyeri” diyoruz. Sizi yeni şeyler denemekten ve konforlu bölgenizin dışına çıkmaktan alıkoyan bir bariyer. Bu aynı zamanda, istediğinizi hemen elde edemediğinizde vazgeçmenize neden olan hisle aynı.

Hüsran bariyerinin asıl sorunu, çoğunlukla geçici olması. Bir kere onu yıktığınızda, öğrenme sürecinden keyif almaya ve eğlenmeye başlayabilirsiniz. Dahası, bu bariyeri yıkmak inanılmaz bir kişisel gelişimin de kapılarını aralıyor.

Başarılı insanlarla başarılı olamayan insanları birbirinden ayıran en önemli şey de bu bariyeri aşma kabiliyeti. Başarılı olamayan insanlar çok erken pes ederken, başarılı insanlar bariyerleri aşıp sonuçta yeni şeyler öğrenme sürecinden ve yeni bir alanda yetenek kazanmaktan mutlu olur hale geliyorlar. Ayrıca bu bariyerleri yıkan insanlar, hayatları boyunca çok daha zengin deneyimlere sahip, kendini geliştirmiş insanlar oluyorlar.

Aslında bu “hüsran bariyeri” bilgisayar oyunlarındaki giriş engeline benziyor. Birçok oyun, yetenekli ve deneyimli oyunculara sahip olmanızı gerekli kılıyor. Ancak oyuna yeni başlayanlar genellikle oyunu öğrenme sürecinde bu yüzden pes ediyorlar. Video oyunlardaki bu giriş engeli, oyunu öğrenmenin zorluğundan kaynaklanıyor. Bir kere bu engeli aşanlar, oyundan keyif almaya başlıyor.

Yeni tecrübeler edinmenizi engelleyen 'hüsran bariyeri' nasıl aşılır
Yeni bir deneyim kazanmanın gerçekleşme olasılığı, büyük ihtimalle o görevin konforlu alanınızdan ne kadar uzaklaştığıyla ilgili.

Bunu aşmanın bir yolu bariyeri düşürmek. Video oyunları örneğini ele alırsak, oyunun nasıl oynanacağını anlatan tutorial videolar sayesinde bu bariyeri aşağıya çekmek mümkün olabiliyor. Aynı şey hüsran bariyeri için de geçerli. Eğer dans etmek veya egzersize başlamak konusunda kendinize engeller koyuyorsanız, eğitici içeriklerle işe başlayabilirsiniz. Eğer kendi işinizi kurmaya hazırlanıyorsanız, neden girişimcilikle ilgili kitaplara başvurmuyorsunuz veya sizden önceki girişimcilerin röportajlarını incelemiyorsunuz? Vücudunuzu şekle sokmakta zorlanıyorsanız neden bir fitness dersine katılmıyor veya kişisel eğimenle çalışmayı denemiyorsunuz? Kötü yemek yapıyorsanız neden yemek kursuna gitmiyorsunuz?

Hüsran bariyerini düşürmenin bir diğer yolu ise zorluk seviyesini dereceli olarak yükseltmek. Bir işe başlarken veya konforlu alanınızdan çıkarken zorlanıyorsanız, önce başarılı olacağınızdan emin olduğunuz ufak adımlarla işe başlayın. Örneğin egzersiz yapmak istiyorsanız, önce her gün yarım saatle başlayın. Belki hareketleri en iyi şekilde yapamayabilirsiniz ama önemli olan attığınız küçük adımları kendinize göstermek. Zamanla daha zor adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Hüsran bariyerini bir kere geçtikten sonra, diğer adımlar ne kadar zor olursa olsun imkansız olmaktan çıkar.

Peki sizin hayatınızda hüsran bariyeri nerede başlayıp nerede bitiyor? Konforlu alanınızdan çıkmanızı gerektiren şeyleri tekrar düşünün ve kendinize aslında bu konuda başarılı olabileceğinizi itiraf edin. Hayatta hiçbir bariyerin sizi engellemesine izin vermeyin!

Kaynak:
Scott H. Young

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Başarılı bir hayat için edinmeniz gereken 4 alışkanlık

Sadece konuşarak daha başarılı çocuklar yetiştirmek mümkün

Yeni bir dil öğrenirken üstesinden gelmeniz gereken 6 engel

Hayatta ilerlemenizi engelleyen ‘enerji bağlanması’nın nedenleri ve kurtulma yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!