Hayatta ilerlemenizi engelleyen “enerji bağlanması”nın nedenleri ve kurtulma yolları

Bedensel ve zihinsel açıdan sağlıklı olmak için birbirinden ayrılmaz üç şey; yeterli iç enerji akışı, fazla enerjinin uygun bir şekilde dışarı atılması ve düzgün enerji akımı. Bu üç unsurdan birinde yaşanan dengesizlik, çeşitli enerji bozukluklarına yol açabilir.

Vücudunuzdaki enerji akışı düzgün olmadığında, hayatınızın herhangi bir alanında “sıkışmışlık hissi” yaşayabilirsiniz. Sanki ilerlemeniz durmuş ve ne yaparsanız yapın tekrar ilerleyemeyecekmiş gibi hissedersiniz.

Eğer bu durum size tanıdık geliyorsa, “enerji bağlanması” denilen şeyi yaşıyor olabilirsiniz. Enerji bağlanması yaşayan kişi; herhangi bir durum, çevre, anı veya kişiye karşı sanki bir tasmayla bağlanmış gibidir. Birbirinden farklı bağlar olsa da hepsi aynı amaca hizmet eder: Sizi bir kişiyle veya bir durumda negatif anlamda bağlı kılmak. Bu bağlar keşfedilip de çözüldüğünde, kişi hayatta ilerlemenin sandığı kadar zor olmadığını yeniden keşfeder.

Peki, enerji bağlanması nasıl anlaşılır? İşte enerji bağlanması yaşadığınızı gösteren üç şey:

1. Yaşanan bir ayrılık sonrasında kendini hayata devam edemeyecek gibi hissetmek

Eski sevgiliye bağlanmanın birçok sebebi olabilir; ayrılıktan kendini veya sevgiliyi suçlu tutmak, o kişiye hayatında ihtiyacın varmış gibi hissetmek, ilişki içinde yaşanan pişmanlıklar, kıskandırma isteği… Bu tür bağlanmalar, hayatınızı ileri götürmenizi zorlaştırır ve enerjinizi alır. Bu tür bir ilişki bağlanmasından kurtulmak için önce bu bağı kurma nedeninizi tanımlayın, sıkışıp kalmış tüm duygularınızın üzerine gidin ve ilerlemek için kendinize izin verin, o kişiyi geride bırakın.

Hayatta ilerlemenizi engelleyen 'enerji bağlanması' nedenleri ve kurtulma yolları
İlerlemek için kendinize izin verin, o kişiyi geride bırakın.

2. Mevcut durumla ilgili bir kişiyi veya bir durumu suçlamak

Kurban rolüne bürünmek, bir anlamda sorumluluğu üstünden atmaktır aslında. Böyle yaptığınızda inisiyatifi elden bırakıp, metaforik olarak bir kişi veya olayın rehinesi haline gelirsiniz. Bunun en basit örneği, mutsuzluklarınızın sorumluluğunu üstlenmek yerine kendinizi kötü hissettiğiniz için işinizi veya bir yakınınızı suçlamaktır. Böyle durumlarda o bağlanmadan kurtulmanın en etkili yolu, travmanın üzerine gitmek veya eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenmek.

Hayatta ilerlemenizi engelleyen 'enerji bağlanması' nedenleri ve kurtulma yolları
Kendinizi kötü hissettiğiniz için başkalarını suçlamak yerine sorumluluk alın.

3. Tükenene kadar ödün vermek

Buna gerçek bir acı çekme yöntemi denilebilir. Kendinize hiçbir şey bırakmayacak kadar başka şeylere enerjinizi vermek, tam anlamıyla bir enerji bağlanması yöntemidir. Sürekli ödün verip geri kazanımlar almadığınız zaman, enerjinizi çabucak tüketecek birçok insanı kendinize çekersiniz. Onların sizinle olmasının tek nedeni, fazla ödün vererek oluşturduğunuz enerji bağlanması. Bu bağlanmadan kurtulmak için etrafınızda dolaşan bu kişilere “hayır” demeniz ve sadece verebildiğiniz kadarını sunmanız gerekiyor. Buna rağmen hala bu bağ size zarar veriyorsa, o ilişkiyi hayatınızdan çıkarmalısınız.

Hayatta ilerlemenizi engelleyen 'enerji bağlanması' nedenleri ve kurtulma yolları
Korkularınız, güçlü yönleriniz ve sorumluluk alma potansiyelinizi keşfedin.

Hislerinizi yazın, ortaya birçok şey çıkacak

Durum ne olursa olsun, negatif bağlardan kurtulmak için ilk yapmanız gereken şey sorumluluk almak. Bir noktadan sonra bu negatif bağın bir “ihtiyaç” olduğunu fark edersiniz. Bazen mutsuzluğumuzu gerekçelendirmek için bir işe veya hayata dair korkularımızı anlatmak için dramatik bir eski sevgili hikayesine “ihtiyaç” duyarız. Ancak bir çeşit enerji bozulması olan bu negatif bağlardan kurtulurken de bir şeyler öğrenebiliriz. Vaktiniz olduğunda elinize bir kağıt kalem alın ve “ihtiyaç” duyuyormuş gibi hissettiğiniz kişiler, durumlar veya olaylarla ilgili hislerinizi yazın. Bu sayede korkularınız, güçlü yönleriniz ve sorumluluk alma potansiyelinizle ilgili birçok şey öğrenebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!