Daha mutlu olmak için kaçınmanız gereken 11 davranış

Hem iş hem özel hayatınızda mutlu olmanın yolu, bazen hayatınıza yeni şeyler eklemekten değil, sahip olduklarınızın bazılarından kurtulmaktan geçer. Jeff Haden’ın paylaştığı ve daha mutlu olmanız için kurtulmanız gereken 11 davranışı, Uplifers olarak sizlere sunuyoruz.

Kötü alışkanlıklarınıza elveda deyin

1. Sağlıksız beslenmek

Yoğun ve koşuşturmalı bir günde beslenme hayatın en önemli parçasını oluştururken, bazı günlerde genellikle hem sağlıksız hem de dengesiz bir şekilde geçiştirilebiliyor. Günün olmazsa olmaz öğünü kahvaltıyı atlatmak güne enerjisiz ve yorgun başlamanın yanı sıra, dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Ara öğünlerde de sağlıklı besinler tüketilmediğinde, akşamları bastırılan açlık hissiyle fast food gibi hazır yemekler tüketiliyor.

Hazırlanması ve tüketilmesi çok kısa bir zaman alan hem besleyici hem de lezzetli tahıl gevrekleri, özellikle yoğun iş günlerinde, hem enerjiye en çok ihtiyaç duyulan sabah saatlerinde hem de gün içinde acıktığınız ara öğünlerde sizi zinde tutabilecek pratik beslenme seçeneklerinin başında geliyor.

special k granola

Fırınlanmış yulaflı yeni Special K Granola, hem sağlıklı beslenmek hem de gün boyu enerjik kalmak isteyenler için harika bir seçenek. 4 farklı tam tahıl ve 6 çeşit B vitamini içeren yeni Special K Granola’nın farklı meyveli seçeneklerini yoğurtla ya da sütle karıştırarak kahvaltıda ya da ara öğünlerde sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

2. Suçlamak

İnsanlar hata yapar. Çalışanlar beklentilerinizi karşılamaz. Satıcılar siparişleri zamanında teslim etmez. Siz de sorunlarınız için onları suçlarsınız. Fakat kendinizi de suçlamanız lazım. Belki yeterli bir eğitim vermediniz, belki yeterince aracılık edemediniz ya da çok fazla şeyin hemen olmasını istediniz.

İşler yolunda gitmediğinde başkalarını suçlamak yerine sorumluluk almak mazoşist değil, güç veren bir davranıştır. Çünkü bir dahaki sefere, işleri daha iyi ve daha akıllıca yapmaya odaklanırsınız. Daha iyi ve daha akıllı oldukça da, daha mutlu olursunuz.

3. Etkilemek

İnsanların sizi sevmesinin nedeni kıyafetleriniz, arabanız, sahip olduklarınız, unvanınız ya da başarılarınız değil. Bunların hepsi “eşya”dır. İnsanlar eşyalarınızı sevebilirler, ama bu, sizi sevdikleri anlamına gelmiyor. Elbette yüzeysel bir şekilde öyleymiş gibi davranabilirler, fakat yüzeysel olanın bir temeli yoktur ve temeli olmayan bir ilişki gerçek bir ilişki değildir.

mutluluk için 1

Samimi ilişkiler sizi daha mutlu kılar ve böyle bir ilişki yaratmanın tek yolu da, insanları etkilemeye çalışmaktan vazgeçip, sadece kendiniz gibi davranmaya başlamaktır.

4. İnsanların sözünü kesmek

Başkalarının sözünü kesmek sadece kaba bir davranış değildir. Biri konuşurken onun lafını böldüğünüzde, aslında şöyle demiş olursunuz: “Seni dinlememin nedeni söylediklerini anlayabilmek değil, kendi söylemek istediklerime karar verebilmektir.”

İnsanların sizi sevmesini mi istiyorsunuz? O zaman söylediklerini dinleyin, konuşmalarına odaklanın, anlattıklarını anladığınızdan emin olmak için sorular sorun. Sizi bu yüzden seveceklerdir. Siz de bunun size hissettirdiklerini seveceksiniz.

5. Sızlanmak

Sözleriniz bir güce sahiptir, özellikle sizin üzerinizde. Sorunlarınızla ilgili sızlanmak size kendinizi daha iyi değil, daha kötü hissettirir. Eğer bir şeyler ters gidiyorsa, zamanınızı şikayet ederek geçirmeyin. Bu çabayı, durumu düzeltmek için harcayın. Sonsuza kadar sızlanmak istemiyorsanız eninde sonunda bunu yapmak zorundasınız. O yüzden vakit kaybetmenin anlamı yok, durumu şimdi düzeltin.

mutluluk için 2

Kendi kendinize konuşsanız bile, kötü giden şeylerden değil, işleri nasıl yoluna koyacağınızdan bahsedin. Aynı şeyi dostlarınızla ve iş arkadaşlarınızla da uygulayın. Onlar için, ağlayacakları bir omuzdan fazlası olun. Arkadaşlar, arkadaşlarının sızlanmasına izin vermez; onların daha iyi bir hayata sahip olmalarına yardımcı olurlar.

6. Bağlanmak

Bir şeylerden korktuğunuzda ya da kendinizi güvensiz hissettiğinizde, sizin için doğru olan bu olmasa da, bildiğiniz ve tanıdığınız şeylere sıkıca tutunursunuz. Korku ve güvensizlik duygusuna sahip olmamak, mutluluk demek değildir; sadece korku ve güvensizlik duymadığınız anlamına gelir.

İhtiyaç duyduğunuzu zannettiğiniz şeylere tutunmak değil, aksine gitmelerine izin verip, sonrasında ulaşmaya ve onları kazanmaya çalışmak sizi mutlu edecektir. İstediğinizi elde edemeseniz dahi, bunun için uğraşmış olmak bile kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7. Kontrol etmek

Tamam, patron sizsiniz, sektörün en büyüğüsünüz, bütün dünyayı siz yönetiyorsunuz. Yine de, gerçekten kontrolünüzde olan tek şey kendinizsiniz. Eğer kendinizi, diğer insanları kontrol etmek için fazlasıyla çabalarken bulursanız, bu, kişiliğinizin, amaçlarınızın, hayallerinizin hatta sadece fikirlerinizin bile diğer insanlarınkinden daha önemli olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir.

Ayrıca kontrol, en iyi ihtimalle kısa vadelidir. Çünkü çoğu zaman güç, korku, otorite ya da bir çeşit baskı gerektirir. Bunların hiçbiri de size kendinizi iyi hissettirmez. Sizinle aynı doğrultuda ilerleyecek insanlar bulun. Daha çok çalışacak, daha çok eğlenecek, daha iyi iş ilişkileri ve kişisel ilişkiler kuracaklardır. Sonunda hepiniz daha mutlu olursunuz.

8. Eleştirmek

Evet, siz daha eğitimli ve daha deneyimlisiniz. Daha fazla şey gördünüz, daha fazla dağ aşıp daha çok ejderha öldürdünüz. Fakat bunlar sizi daha akıllı, daha iyi ya da daha ileri görüşlü yapmaz. Sadece kendiniz olmanızı sağlar: Kendine has, benzersiz, eşsiz ama sonuçta siz sadece sizsiniz. Tıpkı herkes gibi; çalışanlarınız da buna dahil.

mutluluk için 3

Herkes farklıdır. Daha iyi ya da daha kötü değil, sadece farklıdır. İnsanların eksikliklerini değil farklılıklarını önemseyin. Bu sayede hem kendinizi hem de insanları daha iyi bir şekilde anlayacaksınız.

9. Vaaz vermek

Eleştirmekle aynı kefede olan bir şey varsa, o da vaaz vermektir. İkisi de yargılayıcı olmanın sonucudur. Ne kadar fazla şey başarıp ne kadar yükselirseniz, her şeyi bildiğinize o kadar fazla inanırsınız ve bildiğinizi zannettiğiniz şeyleri insanlara anlatmaktan da çekinmezsiniz.

Dayanağı olan bir konuşma yerine, amaca yönelik bir konuşma yaparsanız, insanlar sizi duyar ama dinlemezler.

10. Geçmişe saplanmak

Geçmiş değerlidir. Kendi hatalarınızdan ders alın. Başkalarınınkinden de. Sonra da unutun gitsin. Söylemesi kolay değil mi? Aslında bu, sizin neye odaklandığınıza bağlı. Başınıza kötü bir şey geldiğinde, bunu, bilmediğiniz bir şeyi öğrenme şansı olarak görün. Başka biri hata yaptığında ise, bunu kibar, bağışlayıcı ve anlayışlı olmak için bir fırsat olarak değerlendirin.

Geçmiş sadece bir hazırlanma sürecidir, sizi tanımlamaz. Kötü giden şeyler hakkında düşünün; fakat yalnızca bir dahaki sefere bunu nasıl düzelteceğinizi bildiğinize dayanan bir bakış açısıyla.

11. Korkmak

Hepimiz korku duyarız: Olabileceklerden ya da olamayacaklardan, değiştiremeyeceklerimizden, başaramayacaklarımızdan ya da insanların bizi görme biçimlerinden. O yüzden tereddüt etmek, doğru zamanı beklemek, daha fazla düşünmeye ihtiyacımız olduğuna karar vermek, biraz daha fazla araştırmak ya da birkaç alternatif yol daha aramak kolayımıza gelir.

mutluluk için 4

O sırada günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar geçer. Hayallerimiz de onlarla birlikte gider. Korkularınızın size engel olmasına izin vermeyin. Ne planlıyorsanız, ne hayal ediyorsanız, neyi düşlüyorsanız, bugün yapmaya başlayın. Eğer bir iş kurmak istiyorsanız ya da kariyerinizi değiştirmek istiyorsanız ya da yeni bir piyasaya girmek, yeni ürünler ve hizmetler sunmak arzusundaysanız, ilk adımı atın. Korkularınızı bir kenara bırakın ve işe koyulun. Bir şeyler yapın, herhangi bir şey. Aksi taktirde, bugün geçip gitti demektir. Bir kere yarın oldu mu, bugünü sonsuza kadar kaybedersiniz.

Sahip olduğunuz en değerli varlık, bugündür; aynı zamanda harcamaktan ciddi anlamda korkmanız gereken tek şey de.

Yeni alışkanlıklara merhaba deyin

granola_yeni paketler

Daha mutlu olmak için kaçınmanız gereken 11 davranışı yazdığımız bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!