Hayatta yeni bir sayfa açmanız için atmanız gereken 10 adım

Yenilgi, sıkıntı, hayatın hiçbir anlam ifade etmemesi… Tüm bu belirtiler ve daha niceleri tazelenmeye; yeniden koşmaya ihtiyacınızın olduğuna; geçmişi geçmişte bırakıp yeni ufuklara doğru yelken açarak yeniden doğmanız gerektiğine işaret ediyor. İster beğenin, ister beğenmeyin ama yaşadığımız evrende kalıcı olan tek şey değişim.

Sizler de değişmek ve hayatınızda tertemiz bir sayfa açmak istiyor, ancak bir türlü ne yapmanız gerektiğine karar veremiyor ve ilk adımı atma cesaretini kendinizde bulamıyor musunuz? Bu soruya “Evet” diye karşılık verenleri duyar gibi olduk ve Uplifers olarak yepyeni başlangıçlar için gerekli 10 adımı sizler için sıraladık:

Yeni bir hayat tarzını benimsemek için, kendinizi kucaklayın.
Yeni bir hayat tarzını benimsemek için, kendinizi kucaklayın.

1. Değişimi kabullenin

Bazen yeniden bir başlangıç yapmanız, artık eski sizden eser olmadığı anlamına gelir. Eskiden sevdiğiniz şeylere ve insanlara karşı içinizde hiçbir his yoktur artık, hedefleriniz değişmiştir. Kendinizi yok yere suçlayıp direnmeyin. Her ne kadar zor olsa da, her şeye en baştan başlayın. Taşların tekrardan yerli yerine hızla oturuşuna siz dahi şaşıracaksınız.

2. Bırakın gitsin

Sıkıcı işinizi, çarpık ilişkinizi, geçmişinizi bırakın gitsin. Bilinmeyene kucak açın ve ilk adımı atın. Her yolculuk yalnızca bir adımla başlar. Bu güdüye direniyorsunuz, çünkü birilerini ya da bir şeyleri geride bırakırken başka birini hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorsunuz. Çarpık bir ilişkiye noktayı koyduğunuzda kimseyi yüz üstü bırakmayacaksınız; ama çekip gitmezseniz çok önemli birini hayal kırıklığına uğratacaksınız. O kim mi? Elbette, siz.

3. Yeni yüzlere yer açın

Çoğu zaman, farkında olmadan, bir alışkanlık sonucu diğer insanları reddederiz. O halde bu alışkanlığa bir son verin. Kim olduklarını, nelerle uğraştıklarını bilmeden tanıştığınız her bir insanı etiketlemekten vazgeçin. Kendinizi hayatın akışına bırakın ve karşınıza çıkan işaretlere bir bakın. Yeni yüzlere “merhaba” diyerek değişime doğru bir adım atın.

4. Yenilgiyi kabullenin

Harekete geçin. Canınız acıyacaktır elbette; birini ya da bir şeyleri kaybettiniz. Hayalleriniz suya düştü, kalbiniz kırıldı. Başınıza ne geldiyse kabullenin. Savaşa bir sorun verin ve harekete geçin. Çoğu insanın körü körüne göz ardı ettiği çok basit bir şey var: Mağlup olduğunuz savaş meydanını terk etmeden yeni bir zafer kazanamazsınız.

Yenilgi olarak gördüğünüz her ne ise, durumu kabullenmek işinizi kolaylaştırabilir.
Yenilgi olarak gördüğünüz her ne ise, durumu kabullenmek işinizi kolaylaştırabilir.

5. Biriyle konuşun

Konuşacağınız kişi arkadaşınız olmak durumunda değil; sizi dinlemeye hevesli herhangi biri de olabilir. Aklınızdan ve kalbinizden geçenleri dile getirin, kendi hikayenizi başka biriyle paylaşın. Böylece, hem daha da iyi hissedebilir, hem de bir türlü cesaret edemediğiniz yepyeni bir başlangıç için gerekli fikirlere, çözümlere ve hatta cesarete ulaşabilirsiniz.

6. Makul derecede riskli bir şeyler yapın

Fiziğiniz el veriyorsa bungee jumping yapın. Utangaç biriyseniz, binlerce insana hitap eden bir konuşma yapın. Yüzleştiğiniz sorun ne kadar güç gerektiriyorsa, konfor bölgenizden o denli çabuk çıkarsınız. Konfor bölgenizden çıkarak ise, geçmişle bağınızı koparmak zorunda kalacağınız noktaya erişirsiniz.

7. Canlı bir organizasyona katılın

Yüzlerce veya binlerce insanın olduğu bir konser ya da benzeri bir organizasyona katılın. Sizden kat be kat büyük olan bir kalabalığa karışın. Egonuzla yüzleşerek kimlik duygunuzu kaybedin ve kalabalıkla bütünleşin. Çevrenizi saran bu kocaman enerji ile kararlar almanız daha kolay olabilir.

8. Geçmişinize dair bir öykü yazın

Bir roman yazın, bunu da basmayı düşünün demiyoruz. Yalnızca, başınıza gelenleri kendi sözcüklerinizle kâğıda dökün. Sizi bulunduğunuz duruma getiren her neyse adım adım yazın. Laf salatası yapmayın, acele etmeyin. Geçmişinizi kelimelere döktüğünüzde kolayca üstesinden gelecek ve geçmişle bağınızı daha kolay koparacaksınız.

Yazı yazmak, zihninize ve ruhunuza en iyi gelen aktivitelerdendir.
Yazı yazmak, zihninize ve ruhunuza en iyi gelen aktivitelerdendir.

10. Geçmişinizle barışın

Geçmişinizdeki tüm yenilgileri ve zaferleri kabullenin. Tüm hatalarınızı veya dâhiyane kararlarınızı sevabıyla, günahıyla kabul edin. Geçen saniyeleri tekrar yaşama şansınız yok; geçmiş geçmiş oldu. Geçmiş, aslında hiç var olmadı; çünkü gelecek gibi, geçmiş de insan icadı. Etrafınıza bir bakın ve tek seçeneğinizin anı yaşamak olduğunu hatırlayın.

 

Kaynak:

dragosroua

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!