Yeni çocuk sahibi olan anneler, sanılanın aksine iş yaşamında çok başarılı

İnternette “çalışan anne” veya “çalışan baba” aramaları yapıp videolara göz attığınızda, çok eğlenceli şeyler karşılaşabilirsiniz. Ahtapot kolları gibi bir yandan çocuğuyla ilgilenip bir yandan işlerini yapmak isteyen ebeveynler komik görüntüler ortaya çıkarabiliyor.

Bu görüntüleri izleyip de çalışan anne ve babaların genellikle yorgun ve bitkin bir hayat geçirdiklerini ve iş hayatında verimli olamayacağını düşünen işverenlerin var olması bir sürpriz değil. Aslında tüm o eğlenceli görüntüler, çalışan anne-babaların işlerini yetiştirmek için nasıl da harap oldukları düşüncesinin bir yansıması.

İlgili yazı: Çalışan anne iş yaşamında ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalıyor

Tüm bu nedenlerle, söz konusu işe alım tercihleri olduğunda, çocuk sahibi olmak bir dezavantaj gibi görülebiliyor. Oysa meseleyi biraz daha derinlemesine incelediğinizde, bunun ne kadar yanlış bir algı olduğunu fark etmek çok kolay. Uplifers olarak çalışan annelerle ilgili yanlış düşünceleri derledik:

Küçük çocuğu olan annelerin iş yerinde dikkati dağınık olur

İngilizcede şöyle bir söz var: “Eğer bir işin hallolmasını istiyorsan, işi başından aşkın birine git.

Çocuk sahibi olan bir çalışandan daha meşgul bir insan olamaz. Evet, küçük çocuğu olan anneler, iş saatlerini biraz sıkıştırmış olabilir. Ama bunun altında, bir başka önemli unsur yatar. İş saatlerini düzenlemekte zorlanan anneler, iş yerinde oldukları sürede daha verimli, daha etkin olurlar çünkü yaptıkları her işin zamanında gerçekleştirilmesi ve uzamaması onlar için kritik öneme sahiptir.

Yeni çocuk sahibi olan anneler, sanılanın aksine iş yaşamında çok başarılı
Bazı işverenler kadınlara “Nasıl olsa hamile kalınca aylarca işe ara verecek” diye yaklaşıp, onların kurslara, mesleki gelişim eğitimlerine katılmasını gereksiz bulabiliyor.

Bir dönem Time Yayıncılık’ın başında olan Fran Hauser, anne olduktan sonra işine geri döndüğü dönemleri şöyle anlatıyor:

Çok dikkatli ve iş yerinde geçirdiğim her dakikanın kıymetini bilir hale gelmiştim. Vaktimi nasıl harcadığımı, kimlerle toplantı yaptığımı ve o sırada ne işle meşgul olduğumu daha çok önemsiyordum.

İlgili yazı: Çalışan ebeveynleri sağlıklı bir ev hayatına ulaştıracak pratik öneriler

Çocuğu olan bir anne, iş yerindeki zamanını boşa harcamaz çünkü bunu daha sonra telafi etme şansı yoktur. Bu zaman yönetimi de, hem işveren hem de çalışan açısından paha biçilemez bir değere sahiptir.

Küçük çocuğu olan anneler için iş, öncelikleri arasında ilk sırada değildir

Bu yanlış düşünce de evde oturan annelerle çalışan anneler arasındaki bitmek bilmeyen kavganın bir ürünü. Bir insanın sadece tek bir önceliği olduğunu düşünenlerdenseniz, bu önyargının doğru olduğunu sanabilirsiniz. Ancak gerçekte birçoğumuzun birden fazla önceliği olduğunu unutmamak gerekiyor.

Birçok anne için çalışmak, onları eski hallerine, önceden oldukları kişiye geri döndüren şeydir. Yaptıkları işten aldıkları tatmin daha fazla olur çünkü akşamları yaptıkları annelik işinin herhangi bir maddi karşılığı olmamasına rağmen, bu işin karşılığında hak ettikleri parayı alabilirler.

İlgili yazı: Kadınların eşitlik, huzur ve güven içinde yaşamasına en elverişli ülkeler

Yeni çocuk sahibi olan anneler, sanılanın aksine iş yaşamında çok başarılı
Çocuğu olan bir anne, iş yerindeki zamanını boşa harcamaz çünkü bunu daha sonra telafi etme şansı yoktur.

Anneler tüm vakitlerini çocuklarıyla geçirdikleri için dünyada olup bitenden habersizlerdir

Eğer çalıştığınız sektör tüketicilerle doğrudan iletişim kurmayı gerektiren bir alansa, annelerin ne kadar önemli olduğunu çoktan fark etmişsinizdir. Sadece ABD’de anneler yılda 2 trilyon dolar harcıyor. Ev harcamalarının yüzde 80’ini anneler yapıyor. Arabalar, marketi, manav, mobilya ve daha birçok harcama onların elinden geçiyor. Günün sonunda da birçok anne, reklamcıların onları anlamadığını söylüyor.

Bu da şunu gösteriyor; anneler aslında çevrelerindeki her şeyin farkındalar. Eğer çalıştığınız şirketin ürünlerinin, annelerin tercihleri arasına girmesini istiyorsanız öncelikle onları anlamanız gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu da ekibinizde bir anne olması. İş yerinizde çalışan bir anne olması, sizi ve ürünlerinizi diğer annelere daha çok yakınlaştırır.

Küçük çocuğu olan anneler daha az hırslıdır

Bazı işverenler kadınlara “Nasıl olsa hamile kalınca aylarca işe ara verecek” diye yaklaşıp, onların kurslara, mesleki gelişim eğitimlerine katılmasını gereksiz bulabiliyor. Oysa hamile kadınların veya yeni doğum yapmış annelerin iş konusunda ne kadar hırslı olabileceğini çok az insan görebiliyor. Giovanna Gray Lockhart, Glamour dergisinin Washington baş editörü olarak işe alındığında 8,5 aylık hamileydi.

Kaynak:
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!