Çalışan ebeveynleri sağlıklı bir ev hayatına ulaştıracak pratik öneriler

Çalışan bir anne olarak, zamanınızı doğru ve efektif bir biçimde kullanmak ve birçok işi aynı anda yapmak profesyonel hayatınızda sizi başarıya ulaştıracağı gibi, ev yaşamınızda da size  mutluluğun kapılarını açar. Çalışan çocuklu ebeveynler olarak en önemli kural; hem işte hem de evde işe yarar bir araç bulmaktır. İster akıllı telefonunuzun online takvim özelliği kullanın, isterseniz de geleneksel takvimi kullanıp üzerine küçük notlar alın, önemli toplantıları ve proje teslim tarihlerini hatırlamak için herkesin kullandığı bir yöntem vardır. İş yerinde edindiğiniz organizasyonel yeteneklerinizi eve geldiğiniz zaman çocuklarınızın ödevleri, doktor randevuları, spor antrenmanlarına götürmek konusunda sergilemeye ‘ebeveynlik’ denmektedir. İşte size iş hayatında edindiğiniz yeteneklerinizi evde de sergilemenize yardımcı olacak öneriler:

İletişim ve anlaşma

İş yerinde iyi iletişim içerisinde olmak hedeflere ulaşmak konusunda hayati derecede önem taşımaktadır. İster şirketinize katkıda bulunun (önerilerinizle, fikirlerinizle, görüşlerinizle) veya şirket için bir şey talep edin, mesajınızı doğru ve anlaşılır bir biçimde iletmek yalnızca organizasyona fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlar arasında uyum, güven ve dayanışma oluşmasını da sağlar. Evde de aynı durum geçerlidir. Ebeveyn olarak; fikirleri , duyguları, düşünceleri paylaşmak ve sağlıklı bir iletişim içerisinde onların büyümesine yardımcı olmak istersiniz. Çocuklarınızla açık, tutarlı ve onların yaşına uygun bir diyalog kurmak, evinizin içindeki aile olgusunun sağlanmasına yardımcı olur ve çocuklarınızın kendilerini özgür bir birey gibi hissederek konuşmasını sağlar. Ayrıca bu durum çocuk ebeveyn ilişkisine de katkıda bulunur. Çocuklarına erken yaşta diyalog kurmayı öğretmeyi ve gelecekteki sağlıklı ilişkilerinin tohumlarını şimdiden atmayı hangi anne baba istemez ki!

Eğer iş ortamında çalışanlar ortak bir noktada buluşamıyorlarsa, o zaman ortak hedefe ulaşmak için müzakere ve uzlaşma mecburidir. Benzer bir şekilde, ebeveyn ve çocuk, karşılıklı anlayış ile orta noktada buluşabilirler. Müzakere etme ve karşılıklı anlayışla orta noktayı bulma çocuklarınızın büyürken öğrenmesi gereken bir özelliktir.

İlgili yazı: Çalışan anne iş yaşamında ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalıyor

Ebeveynler olarak bizler, çocuklarımıza doğruyu öğretmeliyiz ve hayatta her zaman istediklerinin istedikleri anda olamayacağını da. İletişim becerileri sayesinde çocuklarınıza pazarlık sanatını öğreterek yalnızca ailenize değil, ileride yaratmak istediğiniz kişiye de yardım etmiş olursunuz.

İş birliği

anne çocuk yemek yapma
Eğer çocuklarınıza her aktivitede aynı amaca hizmet ettiğiniz hissiyatını yaşatırsanız, kendini yalnız hissetmeyecektir.

Birlikte gerçek bir takım gibi çalışmak, aynı hedefleri paylaşmak ve birbirine yardımcı olmak, herkesin birbirini cesaretlendirdiği bir ortam yaratmak… Bunlar bir şirketi güçlendiren ve ileriye götüren davranışlardır. Çalışan ebeveynler olarak, evde de çocuklarınızla birlikte aynı konsepte sahip olmak aileniz açısından size fayda getirecektir. Eğer çocuklarınızla beraber ‘Bu yolda hepimiz beraberiz’ anlayışını oturtursanız, ister ortak amacınız bahar temizliği yapmak olsun ister çok daha önemlisi, bu durum onlara yalnız olmadıklarını hissettirecektir.

Dahası beraber çalışmak, herkesin ortak iyiliğe hizmet etmek adına üzerine düşeni yapması,  her bireyin ortak hedefe akıllıca ve verimlice ilerliyor oluşunu gösterir. Bu, aynı zamanda çocuklarınıza sorumluluk duygusu ve değerlendirme yapma yetisi de öğretir. Her zaman şu söz aklınızda bulunsun: ‘Bütün hep parçalarından daha büyüktür’.

Liderlik ve yönetim becerileri

anne bebek
Liderlik ve yönetim becerilerinizi ev hayatınıza taşıyın.

Liderlik becerilerinizi geliştirmek ve nitelikli mentorluk yapmak, yalnızca iş ortamında sizi başarıya ulaştıracak kariyer hedefleri belirlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer insanların da örnek alabileceği bir rol modeli oluşturur. Çocuklarınıza karşı iyi bir rol modeli olmak da aynı etkiyi yaratır. Farkında olun veya olmayın, çocuklarınız sizi rehber olarak algılıyorlar ve belli durumlarda sizin davranışlarınızı, tepkilerinizi örnek alıyorlar. Siz, onlar için bir referans noktasısınız. Siz günlük hayatınızda onlara ve diğer insanlara nasıl davranıyorsanız, onlar da sizi örnek alarak gelecekte benzer şekilde davranacaklardır. Bunu bilerek, iş hayatınızda öğrendiğiniz becerileri onların gelişimi için kullanabilir, onlara iyi bir rol modeli olabilirsiniz.

Kaynak: 

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!