Yeni bir deneyim: Juju Fresh

Son zamanlarda yoğun iş temposu ile sağlıklı yeme alışkanlığıma ara vermek durumunda kaldım istemeden. Yağlı ve protein ağırlıklı beslenmeye başladım ve karaciğerlerimi düşündükçe vicdan azabı çektim. Mevsim dolayısıyla birçok sebze ve meyvenin taze olmaması da cabası oldu bu beslenme düzenimi değiştirmemin.

Tam geçtiğimiz hafta sonu bu gidişata karşı direniş başlatmış, pazarı turlayarak bahar ürünlerini toplamaya başlamıştım ki, karşıma çok daha iyisi çıktı:

Juju Fresh!

juju fresh

Belki de tam olarak buydu aradığım.

Beslenme bozukluğumun sinir sistemime ve enerjimin düşmesine etki ettiğine kanaat getirmiştim ve radikal bir çözüm düşünüyordum zira.

Vücudum, ihtiyacı olan, özlemini çektiği tüm vitamin ve minerallere doysun, biraz bayram etsin diye hemen 3 günlük detoks programına girdim.

Ben 3 günlük paketi denedim. İlk gün Cleanse Paket, ikinci gün Usta Paket, hareketli Cumartesi için ise Enerjik Paket!

Gelelim aklımıza takılan sorulara. Biraz JujuFresh kurucularından İpek Hanım ve Işık Hanım anlattı, biraz da ben sordum ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Juju Fresh olarak verilen hizmetler neler?

10 farklı içecek ve 3 farklı kür paketi bulunuyor. Ayrıca Juju Fresh üretiminde tamamen doğal ve raw sağlıklı atıştırmalıklarla dışarıdan alınan glutensiz, diyabetik ürünler bulunmakta. Siparişler www.jujufresh.com‘dan, telefonla ya da atölyeden alınıyor ve müşterilerin vermiş oldukları adrese sabah saatlerinde teslim ediliyor. Ankara’nın her yerine teslimat mevcut, ayrıca isteyenler siparişlerini gelip atölyeden de teslim alabilir. Bu şirin atölye Ankara’nın merkezinde, Üsküp Caddesi (Eski Çevre Sok.) No:12’deyiz. ‘Herkesi bekleriz!’ diyor Juju Ailesi.

Juicing nedir ve faydaları nelerdir? Neden meyve ve sebzeleri yemek varken suyunu tüketmeli insanlar?

Evlerde kullanılan santrifüj makineler yüksek devir ile ısı üretiyor ve metal bıçaklar aracılığıyla rendeliyor. Coldpress ile meyve ve sebzeler düşük devirde parçalanıyor ve ardından hidrolik press’ler tarafından suları sıkılıyor. Bu sayede sıkım esnasında sebze ve meyvelerin oksidasyonu önlenmiş oluyor ve sıkılan sebze ve meyvelerin yüksek hızdan dolayı doğal hücre yapılarının bozulması engelleniyor. Böylece daha yüksek besin değeri elde edilmiş oluyor ve sebze ve meyvelerin içerdikleri vitaminler, mineraller ve aktif enzimler korunuyor.

Bir sebze yemeğindeki sebze miktarı ile sebze suyundaki sebze miktarı arasında kilolarca fark var. Kilolarca sebze yemek, içmekten daha zordur. Özellikle çiğ formda sebze neredeyse hiç tüketilmiyor, ayrıca o sebzede vücudumuzun işine yarayacak her şey pişirme esnasında yok oluyor. Normalde yenilen bir sebze yemeğinin, sindirim sistemimiz en fazla %70’ini sindirebiliyor. Ancak bu yiyeceklerin suyunu çıkarıp içtiğimizde, sindirim sisteminiz zayıf bile olsa %99’unu absorbe edebiliyor ve bunu yaparken sindirim için kullandığımız organları yormamakla birlikte dinlendiriyor, organlarımızın iş yükünü azaltmış oluyor.

Juice Cleanse nedir?

Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda popülerliği artan bir trend gibi görünse de Juice Cleanse, yeni bir icat değilmiş. İnsanlar yüzyıllardır gerek sağlık, gerek disiplin, gerekse de ruhani sebeplerle oruç tutuyor ya da belirli bir alışkanlıklarını kısa süreliğine bırakıp, vücutlarını, ruhlarını, zihinlerini dinlendiriyor, nefislerini kontrol altına alıyor ve “yeniden başlat”ıyorlar.

Juice Clease rejim yapmak ya da mahrumiyet anlamına gelmiyormuş. İşlenmiş yiyecek ve abur cuburla dolu öğünlerimiz yerine sebze suyu ağırlıklı 1 ya da birkaç günlük bir kür uygulayarak, sindirim sistemimize hakettiği bir tatili vermek, savunma sistemini güçlendirmek, normalde yiyemeyeceğimiz kadar çok çiğ meyve ve sebzeyi, vitamin, mineral ve enzimlerini kaybetmeden kısa sürede tüketerek vücudunuzu gerçek anlamıyla “temizlemek” anlamına geliyormuş. Kısacası, Juice Cleanse “sindirim sistemi temizliği yaparak sağlığı geri kazanma” prensibi üzerine kurulu bir iyileşme metodu. Yüzde yüz doğal ve soğuk sıkılmış içeceklerle vücudunuza temiz besinler alarak, kirli besinlerin etkilerini azaltmanın mucizevi etkileri saymakla bitmiyor. “Kanınız alkalize olacak, enerji kazanacak, hafiflik ve berraklık duygusunu vücudunuzda, zihin ve ruhunuzda tekrar hissedeceksiniz. Aynı zamanda Cleanse’iniz bitince yemekle olan ilişkinizi yeniden değerlendirdiğinizi, vücudunuza almaya karar verdiğiniz yiyecek ve içecekler hakkında daha seçici olduğunuzu göreceksiniz.” diye de ekliyorlar.

Juice Cleanse kullanmak isteyenler öncesi ve sonrasında nelere dikkat etmeliler?

Cleanse öncesi birkaç gün alkol, kafein, mısır, süt, yumurta, gluten, kırmızı et ve beyaz şekerden kaçınır, bol bol su tüketir, mümkün olduğunca az yağ kullanır, bolca çiğ sebze ve meyve yerseniz cleanse’iniz daha verimli olacaktır. Sindiriminiz zayıf ise, buharda veya fırında pişmiş sebze yemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Cleanse’inize başlamadan önce günde bir öğün ya da ara öğün olarak taze meyve/sebze suyu ya da smoothie içerek vücudunuzu yavaş yavaş cleanse’e alıştırabilirsiniz. Cleanse sonrası ise arınmanızdan en yüksek seviyede yararlanmanız için, birkaç gün işlenmiş yiyeceklerden kaçınmalı, sebze suyunu günde bir bardak da olsa içmeli, bol su tüketip, salata ve meyve yemelisiniz.

Benim aklıma takılan sorular ise şunlar oldu. İşte cevapları:

Besinleri bütün haliyle tüketmek lif kazancı açısından faydalı oluyor bildiğimiz gibi. Bu şekilde besinlerin yalnızca suyunu ve besin değerini almak hem tokluk hem de sağlık açısından yeterli midir?

Gündelik beslenmemizde lif kesinlikle çok faydalı, sindirimimizin düzgün çalışmasında da önemli bir rol oynuyor. Yalnız vücudumuz lifleri, sindireceği besinlerden ayırırken önemli oranda enerji harcar. Juju’larda ise asıl amaç vücudun enerjisini mümkün olduğunca sindirim yerine toksinlerden arındırma ve onarıma kullanmaktır. Bu yüzden cold-pressed juice’larımızda posaları ayırmış oluyoruz. Ama zaten kür programlarımızın 3 günden fazla uygulanmasını tavsiye etmiyoruz, dönem dönem günlük ya da 3 günlük kullanımlar yapabilir veya öğün yerine koyabilirsiniz diyoruz. Böylece liften de fazla uzak kalmamış oluyorsunuz. 🙂

Bu sorum daha ziyade meyvelerde söz konusu. Örneğin; bir bardak portakal suyu çok miktarda portakal içerdiği için bunun yerine bir-iki adet portakal tüketimini öneriyor beslenme uzmanları yüksek şeker içermesi açısından. Bu durum açısından nasıl değerlendirebiliriz Juju Fresh ürünlerini?

Bu konuda oldukça hassasız. Hatta bu yüzden Yeşil Aşkına 2 içeceğimizde hiç meyve bulunmuyor. Diğerlerinde ise çok az ve diyetisyenlerin de önerdiği şekilde %80 sebze %20 meyve kullanıyoruz.

juju
Juju Fresh sayesinde haftam çok daha motive, sakin, ılımlı ve pozitif geçti.

İşte böyle bir deneyim oldu JujuFresh. Peki benim nasıl geçti bu haftam? Çok daha motive, çok daha ılımlı, pozitif ve sakin oldum diyebilirim. Özellikle sinir sistemim açısından oldukça faydasını gördüm. Ayrıca şişkinlik problemim kayboldu, gitti.

Bakalım siz ne gibi değişiklikler hissedeceksiniz?

Sağlıklı, enerjik haftalar olsun hepimize!

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam