Yaşanan tek an şuandır

Zaman üç boyuttan ibarettir. Geçmiş, şuan ve gelecek. Geçmişte yaşananları düşünmek suçluluk duygusunu, gelecekte yaşanacakları düşünmek endişe duygusunu uyandırır. Geçmiş geçmiş, gelecek de henüz gelmemiştir. Yaşanan tek an şu andır.

Yaşanan tek an şuandır
Anı yaşamak en doğru karar olabilir

Geçmişinde yaşadıklarında takılı kalan kişiler,

• ‘‘Keşke yapmasaydım’’,
• ‘‘O kararı almamalıydım’’,
• ‘‘Neden öyle söyledim ki?’’
• ‘‘O şekilde davranmasına nasıl müsaade ettim?’’ şeklinde düşünceler ile yaşar.

Bazı insanlar ise gelecekle ilgili endişelenerek yaşar.

• ‘‘Ya olursa?’’,
• ‘‘Ya işler yolunda gitmezse?’’,
• ‘‘Ya ilişkim biterse?’’.

Ne geçmiş için yapılabilecek bir şey, ne de gelecekte olabilecekleri kontrol edebilme şansımız vardır. Geçmişe, yaşadıklarımızdan ve hatalarımızdan ders alabilmemiz için ihtiyacımız vardır. Geçmişe ait anılarımız, gelecekte keşke dememizi önleyecek şekilde davranmamızı sağlayabilir.

Gelecekte ise karşımıza çok farklı seçenekler çıkacaktır ve biz bundan önceki deneyimlerimizden faydalanarak karar verebiliriz. Ancak ne geçmişe geri dönüp farklı davranabilmek, ne de geleceği ön görüp ona göre bizim için en yararlı olacak kararı verme şansımız vardır.

Yaşanan tek an şuandır
Geçmişe takılıp kalmak motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir
Hayatı daha kaliteli ve iyi bir şekilde yaşayabilmek için şu ana odaklanmak gerekir

Geçmişe bakarak,

‘‘Daha önce denedim olmadı’’,
• ‘‘Daha önce de böyle olmuştu’’ ya da

Geleceğe dair,

‘‘Ya olmazsa?’’,
• ‘‘Ya yolunda gitmezse?’’

Şekildeki olumsuz bir düşünce şekli ile atacağımız pek çok adımdan vazgeçiyor olabiliriz. Oysa bu düşünceler sadece zihnimizin kuruntularıdır. Bu kuruntularla savaşmamak onların himayesinde yaşamamıza neden olur.

Geleceğe dair bir şeyin değişebileceğine dair inanç kalmaz. Oysa değişim için bizi harekete geçiren en önemli motivasyon kaynağımız kendimize duyduğumuz inançtır. Kişinin kendine duyduğu inancı kaybetmesi, kendine yapabileceği en büyük haksızlıktır.

Geçmiş ve gelecek ancak şimdiki zaman yoluyla anlam kazanır. Geçmiş zamanda olanlar üzerinde takılıp kalmak bugün yapabileceklerinizi engeller. Etkili yaşamanın püf noktası, bugünü tatmin edici bir şekilde yaşayabilmektir. Daha mutlu ve etkili bir şekilde yaşamak, önünüze çıkan fırsatların farkında olmanız anlamına gelir. Hayat tercihlerden ibarettir ve sizi siz yapan şuan ki tercihlerinizdir.

İlginizi çekecek diğer yazılar:

Anı yaşamak: Geçmişteki hatalardan ve gelecek kurgularından kurtularak anda yaşayabilmenin önemi

Hayal ettiğiniz hayata kavuşmak için atmanız gereken 3 adım

Yüksek performansta fark’An’da ol, stresini yönet!

 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam