Yaşamınızı güzelleştirmek elinizde: 2020 “hayatı güzelleştirme yılı” olsun mu?

Hayatından memnun musun? Hayatının her alanı sana zevk veriyor mu? Eğer elinde sihirli bir değnek olsaydı hayatının hangi alanlarını güzelleştirmek isterdin? Finansal durumunu mu? Evini mi? Giyim stilini mi? Bazı insanlar hayatlarında beğenmedikleri, memnun olmadıkları konuları düzeltmek yerine, onlardan durmadan şikayet etmeyi tercih ederler. Çünkü düzeltme eylemi çaba ister, oysa şikayet etmek çok daha kolaydır. Peki senin hayatın daha çok şikayet etmekle mi geçiyor, yoksa hayatını güzelleştirmekle mi?

Doğadaki çoğu canlının aksine biz insanlar hayatımızı daha güzel hale getirme, hayatımızı düzeltme ve hayatımızı yeniden inşa etme yeteneğine sahibiz. Henry David Thoreau’nun da söylediği gibi “İnsanın bilinçli bir çabayla yaşamını güzelleştirme konusunda sahip olduğu sınırsız yetenekten, daha cesaret verici bir güç yoktur.

2019 yılını “Kendini Sevme Yılı” olarak ilan ettim ve yıl boyunca her gün Instagram hesabımda, kişinin kendini sevmesine yönelik psikoloji egzersizleri paylaştım. Egzersizleri yapanlardan aldığım geri bildirimlere göre egzersizlerim insanların kendilerini sevmelerine yardımcı olmuş, onlara bu konuda farkındalık yaratmış.

Madem bu egzersizler işe yarıyor o halde buna devam etmeliyim diye düşünüp 2020 yılını “Hayatı Güzelleştirme” yılı ilan ettim. Yıl boyunca Instagram hesabımda her hafta hayatımızı güzelleştirmeye yönelik psikoloji egzersizleri paylaşacağım. 2020 boyunca yapacağımız egzersizlerle hayatımızın her alanını güzelleştireceğiz. Unutmayın değişim içten başlar ve halka halka tüm dünyaya yayılır. Sen de hayatını önümüzdeki yıl daha güzelleştirmek istiyorsan gel egzersizlerimizi birlikte yapalım. Hepimize bolluk, bereket, sağlık, aşk, huzur ve mutluluk dolu bir 2020 diliyorum. Gelecek sene görüşmek üzere.

Bu arada size bir eğitim haberim var. WhatsApp ya da FaceTime üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık Öz Sevgi eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz. Hayatı güzelleştirmeyle ilgili psikoloji egzersizlerini ise @ranakutvan Instagram hesabımdan paylaşıyorum.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Bir yeni yıl hedefi olarak kendine iyi davranmak

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam