Yaşama sunduklarımız bize özgü olduğu gibi ihtiyaçlarımız da bize özgüdür

Her birimiz biriciğiz. Farkında olsak da olmasak da kendimize özgü yeteneklere sahibiz. Kimimizin sanatsal yönü gelişmiş, ifade etmek istediklerini şiir yazarak ifade ediyor. Kimimizin sanatsal yönü yine gelişmiş ama yazdığı dizeleri şarkılar şeklinde seslendiriyor. Kimimiz matematiksel problemleri pratik şekilde çözüme kavuşturuyor. Kimimiz iletişim becerileriyle çözümler buluyor.

Bu yöntemleri her birimiz kendi tecrübesini ve yorumunu katarak farklı şekillerde uyguluyor. Yaşama sunduğumuz katkıların bize özgü oluşu gibi yaşadığımız problemlerin çözülmesi için ihtiyaçlarımız da bize özgü oluyor.

Fiziksel bir zorlanma, örneğin ağrı, yaşadığımızda birimize dinlenmek iyi gelirken diğerimizin hareket etmeye ihtiyacı olabiliyor. Kimi doğada dinleniyor, kimi sevdiklerinin yanında. Kimi gevşeme hareketleriyle çözüme kavuşuyor, kimi güçlendirme hareketleriyle.

Zihinsel bir zorlanma, örneğin endişe yaşadığımızda, farklı şekillerde düşünmek, bazen düşünmemek, dikkati dağıtmak, biraz daha odaklanmak, zihni dinginleştirmek gibi ihtiyaçlar yine çeşitleniyor.

Ruhsal bir zorlanma, örneğin yaşamdan keyif alamama durumu yaşadığımızda, kim olduğumuzu ve ne istediğimizi derinlerde araştırmak, ruhumuzu besleyecek sanatsal aktivitelere zaman ayırmak, hobilerimizi keşfetmek, dua etmek ihtiyacımızı karşılayabiliyor.

Her birimiz biriciğiz. Fizyolojimiz, geçmiş deneyimlerimiz, yetiştiğimiz aile ve çevre; tüm bunlardan etkilenen ve bunlarla beraber şekillenen sinir sistemlerimiz kendine özgü. Ve bazen bize ne iyi geleceğini kestiremeyebiliyoruz. İhtiyacımızı anlayamayabiliyoruz. Bazense bunları anlayıp tek başımıza eyleme geçmekte zorlanıyoruz.

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

moment by Sibel (@momentbysibel)’in paylaştığı bir gönderi

İşte bu noktada seninle yan yana, senin hızında, senin dilediğin yönde yürüyecek bir yol arkadaşı temel ihtiyacın olabiliyor. Tam da bu ihtiyacına yönelik mindfulness temelli sunduğum bedensel-zihinsel-ruhsal pratikleri, kendi farkındalık yolculuğumda edindiğim ve derinleşmeye devam ettiğim deneyimlerle harmanlayarak kendi otantik halimden, kendi otantik halini bulmanı destekleyen “Anda Yaşamayı İçselleştir” Bireysel Seansları veriyorum. Seansların içeriğinde:

  • Yoga & fasyal gevşetme gibi bedensel hareketler,
  • Zihnini dinginleştirecek ve stresini azaltacak sesle meditasyon/mindfulness meditasyonu,
  • Nefes kaliteni artıracak nefes çalışmaları,
  • Yaşam alanlarından iş-sosyal hayat-sağlık gibi alanlarda zorlandığın konulara bakabileceğimiz mindfulness koçluk seansları,
  • Bütünsel sağlığını destekleyecek diğer öneriler (alışkanlık ve rutin kazanımı, öz bakım, manifesting, kitap önerileri vb.) olabiliyor.

Neden seanslar bu içerikte?

Çünkü insan doğası gereği komplike sisteme sahibiz. Zorlandığımız konunun kök nedeni sadece fiziksel/zihinsel/ruhsal değil; hepsi iç içe.

Örneğin; ilişkilerinde yaşadığın problem sadece zihinsel çalışmayla çözülebileceği gibi bunun kesinliğini bilemiyoruz. Çoğunlukla zihinsel çalışmaya ek olarak fiziksel egzersizle bedeni gevşetmek, zihinde yaşadığın zorlanmaları da rahatlatıyor. Bunları yaparken ruhunu da beslemek süreci destekliyor.

Eyleme geçmek ve davranış modelinde de değişiklik yaratmak için koçluk destek verebiliyor. Bazen eyleme geçemiyorsun, o zaman bunu engelleyen kök duygulara ya da inanışlara inerek önce onları dönüştürmek gerekebiliyor. Bu örnekler sonsuz, aynı her birimizin sonsuz çeşitte özgün sistemlere sahip olmamız gibi.

Tüm bu çalışmaları yaparken mindfulnessı çalışmaların merkezine koyuyoruz ki; iç duyumlarımızla bağımız güçlensin ve bize hangi yoldan gitmemiz gerektiğini söylediğinde duyabilelim. İşte “Anda Yaşamayı İçselleştirmek” burada başlıyor!

Eğer sen de

  • kendinle tanışmaya, ihtiyaçlarını keşfetmeye, bağını güçlendirmeye ve kendi otantik halini bulmaya hazırsan,
  • sürekli yaşadığın problemlerin içinden artık çıkmak ve dönüşmek istiyorsan,
  • yaşadığın kronik stresten arınmak ve bütünsel sağlığına tekrar kavuşmak istiyorsan;

1 saat sürecek ve ücretsiz sunduğum ön görüşme talebin için neden benimle çalışmaya ihtiyacın olduğunu, hangi alanlara bakmak istediğini yazarak MESAJ AT: Instagram: @sibelsibel ya da @momentbysibel & e-mail: [email protected]

İhtiyacı olanlarla yollarımızın kesişeceğini biliyorum ve heyecanlanıyorum, görüşmek üzere!

İlginizi çekebilir: Anormal normallerden misin, normal anormallerden mi?

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam