Yaşam alanlarınızda büyük ve olumlu etkiler yaratacak pratik Feng Shui uygulamaları

Kökleri eski Çin kültürüne, özellikle Taoizm’e dayanan feng shui, uyum ve denge yaratmak için binaların, nesnelerin düzenlenmesi ve bir oda içindeki mekanın organizasyonu olarak tanımlanabilir. Günümüzün feng shui uygulamalarında denge ve enerji önemli olsa da, yaklaşımın daha modern bir yorumu, bilinçaltınızı daha sağlıklı bir zihniyetle uyumlu hale getirmek için yeniden programlamak üzere öğelerin, renklerin veya yerleşimin kullanılması. Çünkü evinizin veya çalışma ortamınızın dışı, sizin içinizi etkileyebilir. Feng shui’ye göre evler, içinde yaşayanların bir yansıması. Dolayısıyla herhangi bir parça eksik, ihmal edilmiş veya negatif enerjiye sahipse, bu, sahibinin yaşamına kesinlikle yansır. Eğer siz de yaşam alanınızı canlandırmak, hem hayatınızda hem de evinizin her alanında iyi bir enerji akışı sağlamak, enerjinizi artırmak ve güzelliklere, fırsatlara, başarılara yer açmak istiyorsanız işte Feng Shui’ye göre dekorasyonunuzda yapmanız gereken değişiklikler:

En kalabalık alanları düzenleyin

Evinizin tamamını düzenlemek, her alandaki fazlalıklardan kurtulmak harika olsa da, bu genellikle fazlasıyla zaman ve enerji gerektiren büyük bir iştir. Bu nedenle günlük olarak en sık kullandığınız ve nispeten evinizin diğer bölümlerinden daha kalabalık veya karışık olan alanıyla başlamanızda fayda var. Örneğin, evinizin girişi, gardırobunuz ya da buzdolabı düzenlemeye ve sadeleşmeye başlamak için iyi bir yer olabilir. Daha sonra evinizin diğer alanlarına doğru ilerleyebilirsiniz. Merak etmeyin, hala yeni yıla tüm evinizi düzene sokmuş bir şekilde girmek için yeterli zamanınız var. Dağınıklık ve karmaşayı ortadan kaldırdığınızda evinizle daha fazla uyum içinde olduğunuzu ve stresinizin azalıp zihninizin temizlendiğini hissedebilirsiniz.

Bitmemiş projelerle ne yapacağınıza karar verin

Sehpaları boyamaya başladınız ama bitiremediniz mi? Ya da büyük bir puzzle aldınız ama yarısında tıkandınız mı? Yarım kalmış işlerinizi gözden geçirmek için iyi bir zaman! Feng shui’ye göre, tamamlanmış işler hayatımızdaki ağırlıkları artırarak ekstra yük hissetmemize neden olabilir. Bekleyen, ertelediğiniz, kenara ittiğiniz, ne yapacağınıza karar veremediğiniz, hevesinizin kaçtığı, kısacası yarım kalmış birtakım ev işleriniz, projeleriniz varsa ilk olarak onlarla ne yapmak istediğinize karar verin ve bir an önce aksiyon alın. Eğer tamamlamak istiyorsanız vakit kaybetmeden işe devam edin, artık istemediğinizi düşünüyorsanız da ortadan kaldırın ve listenizden, zihninizden, evinizden çıkarın. Dilerseniz yarım kalan işlerin zihnimizde nasıl yer işgal ettiğini anlatan Zeigarnik Etkisi’ne de göz atabilirsiniz.

Evinizin girişini temizleyin

Evlerimizi girişi, evlerimize enerjinin girdiği yerdir. Feng shui’ye göre aynı zamanda her türlü bolluğu aldığımız sembolik bir alandır. Yeni yılda hayatınıza yeni şeyler, yeni insanlar katmak istiyorsanız, yeniliklerin sizi bulmasını arzuluyorsanız bu alanı temiz tutmalı, fazlalıklardan arındırmalı ve enerji akışı için düzenlemelisiniz.

Vizyon panosu oluşturun

Vizyon panoları, onları gerçekten size ilham veren resimlerle, yazılarla doldurursanız yaşamınızı olumlu yönde değiştirme konusunda çok etkili olabilir. Yılın sonuna yaklaşmışken bütün bir yıl elde etmiş olduğunuz başarıları, iyi iş çıkardığınız işleri, tamamladığınız projeleri, kısacası size gelecek yıl ilham verebilecek her şeyi gözden geçirin ve onları hatırlatacak resim ya da yazıları bir panoda toplayın. Üzerine yeni yılda elde etmek istediklerinizi simgeleyen bir şeyler ekleyin. Belki yeni bir araba belki yurtdışı seyahati ya da yeni bir iş… Vizyon panosunu her gün görebileceğiniz bir yere yerleştirin. Böylece hem geçmiş başarılarınızı kendinize hatırlatmanın hem de yeni başarılar için ihtiyacınız olan motivasyonu sağlamanın harika bir yolunu bulabilirsiniz “Gerçek anlamda etkili bir vizyon panosu nasıl hazırlanır?” yazımızdan da ilham almayı unutmayın.

Dijital temizlik yapın

Evlerimizi, yaşam alanlarımızı, dolaplarımızın içini, çekmecelerimizi düzenli tutmak elbette ki sakin bir zihin ve temiz bir enerji akışı için oldukça önemli ancak teknolojinin hakim olduğu bir devirde yeterli değil. Daha üretken bir akış için dijital düzen de şart. Bunu dijital Feng shui temizliği olarak da düşünebilirsiniz . Yeni yıla girmeden tüm gereksiz mailleri temizleyebilir, telefonunuzdaki ya da bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silebilir, kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Donuk alanları canlandırın

Etrafınızdaki eşyalar, evinizdeki mobilyalar, yaşam alanlarınızdaki köşeler hiç değişmezse zamanla her şey sönük bir hal alabilir. Dekorasyonunuz yıllardır aynı görünüyorsa, hayatınızda da büyük değişimler yer almayabilir. Feng shui’ye göre değişiklik yapmak ve ortalığı biraz hareketlendirmek evinizdeki sevginin, neşenin artmasına yardımcı olabilir. Size hitap etmeyen veya etrafınıza neşe saçmayan eşyalardan evinizi arındırarak yeni yılda kendinizi içerisinde çok daha iyi hissedeceğiniz bir ev ortamı yaratabilirsiniz.

Altın rengini dekorasyonunuza ekleyin

Altın, zenginlik ve refahın sembolü olarak kabul edilmesinin yanı sıra Feng shui’nin doğduğu Çin’de de özellikle heykelcilik sanatında sıkça tercih edilen bir metal. Hem lüks tasarımın dayanak noktası hem de asilliğin, saygınlığın simgesi. Bu nedenle de bereketi evinize çağırmak istiyorsanız Feng shui’ye göre altın detayları dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz.

Ahşap ve su elementini kullanın

Feng shui’ye göre toprak, metal, su, ahşap ve ateş elementleri dengede olmalıdır; ancak güçlü bir akış için ahşap ve su yoğunluklu olarak tercih edilebilir. Ahşap, yaşamı ve büyümeyi ifade ederken; su bolluğu ve iyi enerjiyi çağrıştırır. Bu nedenle yeni yıla girmeden önce yaşam alanlarınızı iyileştirmek, dolayısıyla evinizin havasını zenginleştirmek isterseniz akvaryum gibi su içeren dekorlardan ya da ahşap malzemeden üretilmiş eşyalardan faydalanabilirsiniz.

Bitkilerin gücünden faydalanın

Yeşil, canlı bitkilerin nerede olursa olsun modumuzu yükselttiği kesin. Havayı temizleyen, ortamı tazeleyen, enerjiyi artıran yeşil bitkiler, Feng Shui’ye göre de yaşam alanlarının olmazsa olmazı. Yeni yıla girmeden önce evinizdeki yeşil dostlarınızın sayısını artırarak enerji akışını destekleyebilirsiniz. Ayrıca ekstra şans istiyorsanız tercihinizi uğur getirdiklerine inanılan bambu, barış çiçeği, aloe vera, orkide, biberiye, kılıç bitkisi gibi seçeneklerden yana kullanabilirsiniz.

Dilerseniz Ev Düzenleme & Dekorasyon seçkimizi inceleyerek ilham alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeni yıla girerken evinize bolluk ve bereket getirecek 7 Feng Shui önerisi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!