Yaratıcılığı tetiklemenin alışılmadık yolları

Epeydir yeni bir şey üretmeyen yazarlar hakkında sıkça duyduğumuz bir olgudur writers block. “Yazar tıkanması” olarak dilimize çevrilen bu söz, aslında sadece edebiyat alanında değil, yaratıcılık gerektiren tüm işlerde karşımıza çıkabilen, doğal ve insani bir durumu tanımlıyor. Ama paniğe gerek yok; ne kadar can sıkıcı olursa olsun, bu durum üretkenliğimizi yitirdiğimizin göstergesi değil. Sadece beynimizin biraz nefes almaya, hayal gücümüzün ufak bir iteklemeye ihtiyacı olduğunun sinyali…

Yaratıcılığınızı geri kazanmak için yapabileceklerinizden birkaçını, siz Uplifers okurları için derledik. Şimdiden uyaralım: Bazıları kulağa biraz garip gelebilir!

Hareket etmek

Okuldaki teneffüsler sadece ihtiyaç molası değil, beyni de dinlendirme arasıydı. Yetişkin olduğumuzda da bu teneffüslere ihtiyacımız değişmiyor aslında, ama biz bu ihtiyacı görmezden gelmeyi ya da hep acil olan birtakım işlerin ardına iteklemeyi çok iyi beceriyoruz. Oysa, biraz hava almak, şöyle bir dolaşmak, fiziksel olarak gerekli olduğu kadar, beynin de düşünme, sınıflandırma, yeni fikirler bulma yetilerinin önünü açıyor. Dışarı çıkmak zor mu göründü, trafik üstünüze üstünüze mi gelecek? O halde sevdiğiniz bir şarkıyı açıp kendi kendinize dans edin ya da örneğin Wii gibi, hareketli bir oyun oynayın.

Not tutmak
Aklınıza gelen her şeyi not edin.

Neredeyse her şeyin çaresi olarak sunulan bir maddeden bahsetmemek olmazdı: Aklınıza gelen her şeyi not edin. Ne zaman ihtiyaç duyacağınız ya da o notun size sonradan neler çağrıştıracağı hiç belli olmaz. Notlarınıza dönüp bakmak da bu öneriye dahil.

Adımlarınızı takip etmemek

Hayır, yanlış okumadınız. Bir şeyi yapış yolunuzu tekrar takip etmeye çalışmak sizi orijinal bir sonuca götürmeyecek. Üstelik muhtemelen ortaya çıkan fikir, eski fikrinizin kötü bir kopyası olacak. Hep yeniliklerin ve taze ilhamın peşinde olun.

Bütünü değerlendirmek

Sadece yaratıcılığınıza değil, bir bütün olarak kendinize odaklanmak, nerede ve neden tıkanma yaşadığınızı çözmeye yardımcı olur. Belki sorun hayal gücünüzde değil, kafanızı meşgul eden tamamen gündelik bir sıkıntıdadır. Bunu bulursanız, çözebilirsiniz de.

Gülmek
Gülmenin kalbe, akciğerlere ve kaslara faydalı olduğu kadar stresi de azalttığı biliniyor.

Kendinizi hiç sınırlamadan, kahkahalarla gülün. Gülmenin kalbe, akciğerlere ve kaslara faydalı olduğu kadar stresi de azalttığı biliniyor.

Oyunlara izin vermek

Gün sonuna kadar çok değişik bir fikir bulmanız gerek, öyle mi? Ne yazık ki gerçek yaratıcılık özellikle kısıtlı zamanları hiç sevmiyor, çünkü zorunluluk hissi onun en azılı düşmanı. O halde biraz kendiniz için çalışın, daha doğrusu kendiniz için eğlenin. Keyif aldığınız bir şeyler yapın, boş bir sayfa alıp çizdiklerinizin sizi nereye götüreceğini görmek, gitarı elinize alıp öylece tıngırdatmak ya da boş bir sayfa açıp parmaklarınızı klavye üstünde gezinmeye bırakmak, sizi çok enteresan yerlere götürebilir.

Esnemek
Esnemenin, başka pek çok yararının yanı sıra, bilinç ve odaklanma yetisini artırdığı kanıtlandı.

Şşşt, uyumak yok! Ama dilediğiniz gibi esneyebilirsiniz. Esnemenin, başka pek çok yararının yanı sıra, bilinç ve odaklanma yetisini artırdığı kanıtlandı. Uykunuz olmasına bile gerek yok, esnemek bulaşıcıdır ve bu yazıdan bile size bulaşabilir.

İlginizi çekebilir: Yaratıcılığınızı hayata döndürecek 7 etkili öneri

Kaynaklar:
Pysch Central
Creative Blog 
Goings Writer 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!