Yalnızlıktan keyif almaya başladığınızda göreceğiniz 6 gelişme

Yalnızlık, kimilerince negatif anlamıyla düşünülen bir kavram. Bazılarımız yalnız kalmaktan hiç keyif almıyorken, kimimiz de vaktini tek başına geçirmekten hoşnut olabiliyor. Kendine yetebilme hissinin bağımsızlığı, diğer bireylerle olan sağlıklı ilişkileri daha da güzelleştirebiliyor.

Kendini iyi tanıma fırsatı bulan kişi, ne istediğini daha iyi biliyor ve bu sayede sosyal ilişkilerindeki farkındalığı da artıyor. Olgunlaşma yolunda atılan bu adımla, özgürlük ve huzur hissi varlığını göstermeye başlıyor.

Yalnızlığınızdan hoşnut olmaya başladığınızda görebileceğiniz bu değişiklikler, içsel huzurun anahtarları olarak görülebilir.

Enerjiniz yenilenecek

Genellikle insanların etrafında olduğumuzda, bulunduğunuz mekan yoğun bir enerjiyle dolu olur. Herkesin düşünceleri, duyguları, akıllarından geçenler ve yansıttıkları enerji bir araya gelerek sizi pek çok düşünceyle doldurabilir. Bu sürekli iletişim hali duygularınızı etkiliyorsa, kendinizle kalıp meditasyon yaparak enerjinizi yenileyebilirsiniz. Çok daha tazelenmiş hissedeceksiniz.

İç dünyanızı yeniden keşfedeceksiniz 

Hızlı bir tempoda geçen hayatınız, kendi başınıza kalmanız sayesinde yavaşlayacak ve durup düşünme fırsatı elde edebileceksiniz. En çok ne yapmaktan keyif aldığınızı gözlemleyerek hayal kurabilir, hedeflerinizi yazarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Duygularınızla olan bağınız artacak

Kalabalık ortamlarda diğer bireylerin duygularına olan hassasiyetinizi kendi duygu ve düşüncelerinize gösteriyor musunuz? Duygularınızın akışını izlemek ve onların farkında olmak, kendinizi daha iyi tanımanızın anahtarı niteliğinde. Genişleyen perspektifiniz sayesinde anlayışınız da artacak. Böylelikle, duygularınızın yanıltıcı etkisinden kararlarınız etkilenmeyecek.

Gerçekten keyif aldığınız şeyleri yapmaya başlayacaksınız

Sürekli olarak diğer insanlarla birlikteyseniz, grup zihniyetiyle düşünmeniz gerekebilir ve herkesi memnun etmek adına fedakarlıklar yapmak durumunda kalabilirsiniz. Orta noktada buluşmak insan ilişkilerinde başarı olarak görülse de; öncelikle huzurunuzu düşünmek, kalıcı iyilik hali için gerekli.

Bu yüzden tek başınıza keyif aldığınız aktiviteyi bulmak ve yapmak, sizi dünyaya karşı da daha sevgi dolu kılacaktır.

Üretkenliğiniz artacak

Arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle, ailenizle bir arada olmak çok eğlenceli olabilir. Ancak üretkenliğinizi öne çıkaracak aktiviteleri birlikte yapmıyorsanız, bu eğlenceli zaman dilimleri hedeflerinize olan dikkatinizi dağıtabilir. Odağınızı kaybetmemek için sevdiklerinizle olan ortak hayallerinize verdiğiniz önemle, kişisel amaçlarınıza uzanan yolda hareket edin.

İlişkilerinizden daha fazla keyif alacaksınız

Düzenli olarak tek başınıza vakit geçirdiğinizde ve  yalnız olma halinden keyif almaya başladığınızda, sosyal çevrenizi özleyecek ve sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde onlarla daha sıkı bağlar kurabileceksiniz.  Daha duyarlı ve iletişime açık hale gelerek şefkatinizi ve huzurunuzu çevrenize aktaracaksınız.

Yalnızken iç sesinizle barış hali sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Yalnızken anksiyete yaşıyorsanız, yoga ve meditasyonun mucizevi etkilerinden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Azalan stres hormonu, kendinizi daha iyi tanıma ve ne istediğinizi keşfetme  yolculuğunuzda dilediğiniz gibi hareket etmenize olanak tanıyacaktır.

İlgili yazı: 16 dakikadan daha az bir sürede sakinleşmenizi sağlayabilecek egzersizler

 

Kaynak: 

developgoodhabits
lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!