Yalnızlığın tadı yasaklı zevklerde saklı: Yalnızca tek başınızayken tadını çıkarabileceğiniz 7 şey

Yalnız kaldığında ne yapacağını bilemeyen, yalnız olmaktan nefret edenlerden misiniz yoksa hayatın tadının en güzel yalnız kalınabilen anlarda çıkarıldığını düşünenlerden mi? Yalnızlığın yarattığı boşluğu insanlarla doldurmaya çalışanlardan mısınız yoksa yalnızlığını paylaşamayanlardan mı?

Yalnız kalmak çoğu insan tarafından kötü bir durummuş gibi algılansa da, yalnızlığın hayatımıza kattığı birbirinden muhteşem ve eşsiz deneyim olduğu bir gerçek. Yalnız kaldığımız anlar en çok kendimiz olabildiğimiz, sadece kendimiz için bir şeyler yapabildiğimiz, kimseyle paylaşmaya cesaret edemeyeceğimiz en gizli sırlarımızı ortaya çıkarabildiğimiz, yaratıcılığımızı ve kendimizden aldığımız ilhamı geliştirebildiğimiz zaman dilimleri.

Yalnız kaldığınızda yalnızlık hissine kapılmadan içinde bulunduğunuz anın ve sahip olduğunuz en değerli şey olan zamanın tadını çıkarabilmek, aslında sadece o anların farkında olmak ve zevkine varabilmekle mümkün. Biz de ‘canım kendim’ zamanlarının tadını doyasıya çıkarmak için yalnızken yapabileceklerinizi size bir kez daha hatırlatmak istedik. Bu listeyi bir kenara not edin ve tek başınıza kaldığınız ilk fırsatta içinden birini seçip uygulayın! Pişman olmayacaksınız 🙂

İlginizi çekebilir: Kendinizi yalnız hissetmeden yalnızlığın tadını çıkarabilmenin yolları

Başkalarının yanında izlemeyi teklif etmekten utandığınız filmleri izlemek

Arkadaşlarınızın yanında film izlerken herkesin zevkine uygun bir film seçebilmek için Imdb’nin ‘En İyi Filmler’ listesinden seçim yapmanız gerekirken, tek başınıza kaldığınızda puanı yerlerde sürünen ancak izlemekten zevk aldığınız filmleri izleyebilirsiniz. İtiraf edelim, hepimizin başkalarının yanında izlemeyi teklif edemediği ancak izlemekten zevk aldığı, üst üste 10 kere de izlese sıkılmayacağı onlarca film var. Bazen kimsenin, hatta çoğu zaman kendimizin bile gülmeyeceği korkunç esprilere katıla katıla gülmeye ya da dünyanın en klişe sahneleriyle dolu romantik filmleri izleyerek hıçkıra hıçkıra ağlamaya ihtiyaç duyduğumuz anlar olabiliyor. Yalnız kalmanın en güzel tarafı da, kimseyle izleyemeyeceğiniz bu filmleri üst üste, hiç bıkmadan izleyebilmek!

İlginizi çekebilir: Yalnız hissettiğiniz anlarda içinizi umutla dolduracak yalnızlık temalı 8 film

Yasaklı zevkler, ‘guilty pleasure’ler…

Yalnız kaldığımız zaman dilimleri kimsenin yanında yapmadığımız ama yapmaktan da içten içe sonsuz bir keyif aldığımız şeyleri yapmak için bulunmaz fırsatlar. Ancak yasaklı zevk deyince aklınıza öyle puanı düşük filmler falan gelmesin; hayal gücünüzü biraz daha zorlamanız gerekecek. Nasıl mı? Yere düşürdüğünüz eşyaları eğilmeye üşendiğiniz için ayak parmaklarınızla yerden almak, duşta çişinizi yapmak, yolda yanlış yere yürüdüğünüzü fark edip geri dönmeniz gerektiğinde telefonunuzu kulağınıza koyup biriyle konuşuyormuş numarası yapmak, evdeki eşyalarla ya da aynada kendinizle konuşmak, kuruyemiş yerken ağzınızın sırasıyla bir sağ bir sol tarafıyla yediklerinizi çiğnemek, anlamsız şarkı sözleri ve daha önce hiç duymadığınız melodiler üretip bağıra çağıra söylemek, duşa girmeden önce evde saatlerce çıplak dolaşmak, burnunuzu ya da ayak parmaklarınızın arasını karıştırmak, sivilce ve siyah nokta sıkmak gibi sadece sizin bildiğiniz, tahmin edilemez zevklerinizden bahsediyoruz. Okuyunca şaşırsanız da bir kısmı iğrenç gibi görünse de, sizin de böyle sadece yalnız kaldığınız anlarda doyasıya tadını çıkardığınız, sizinle ilgili çıkarımlar yaparken kimsenin aklının ucundan bile geçemeyecek, hafızanızı çok zorlamadan tam da şimdi aklınıza gelen yasaklı zevkleriniz olduğuna eminiz. 

Spa ve kişisel bakım ritüelleriyle kendinizi şımartmak

Tek başınıza masaj yaptırmanın, kuaföre gidip baştan ayağa yenilenmenin, cilt bakımıyla tazelenmenin verdiği mutluluk hissi çok az şeyde var. Zaman zaman kendinize böyle hediyeler vermek, hem tek başınıza kaliteli zaman geçirmenin hem de kendinizi mutlu hissetmenin en iyi yollarından biri. Siz tek başınıza uzanıp rahatlamışken birinin sizinle ilgilenmesi, sağdan soldan yayılan muhteşem aromatik yağ kokuları, rahatlatıcı müzikler hangimizin hoşuna gitmez ki? Dışarı çıkmak istemeseniz bile küveti köpüklerle doldurup sıcak suyun içinde saatlerce kalabilir, bu sırada kitap ya da dergi okuyabilir, meditasyon yapabilir ya da sevdiğiniz müzikleri açarak sadece o anın ve kendinizle baş başa olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.  

İlginizi çekebilir: Kendinize vakit ayırın: Yalnız başınıza yapabileceğiniz şeyler

Biriken minik minik işlerinizi aradan çıkarmak

Pek çoğumuzun zaman zaman aklına gelen ancak başka sorumluluklar nedeniyle ertelediği küçük küçük işleri mutlaka var. CV güncellemek, kitap ya da blog yazmaya başlamak, telefondaki fotoğrafları albümlere yerleştirerek temizlemek, bilgisayarımızın masa üstünü düzenlemek ve gereksiz dosyalardan kurtulmak, dolabımızdaki gereksiz eşyaları ayıklamak, kıyafetlerimizi deneyerek farklı kombinler oluşturmak, ayakkabılığı düzenleyip gözden geçirmek… Liste böyle uzayıp gider. Tek başımıza kaldığımız zamanlar zaman ve efor gerektirmeksizin yapabileceğimiz, günün koşuşturmacası içinde vakit ayıramadığımız tüm o işlere rahatça zaman ayırabileceğimiz zaman dilimleri. 

Sevdiğiniz dizinin koca bir sezonunu bir oturuşta silip süpürmek

Tek başına kaldığında bir şeyler izlemeyi sevenlerdenseniz bu sahne size hiç de yabancı gelmeyecek. Her bölümün son sahnesinden sonra ‘acaba şimdi neler olacak’ dediğinizde bir sonraki bölüme geçmek için sınırsız zamanınız var. Evi temizleyip, dağınıklıkları da derleyip toparladıktan sonra sıcacık bir bitki çayı demleyip ekranın karşısına kurulmanın; yumuşacık bir battaniyenin altında saatlerce sevdiğimiz bir dizinin tüm sezonunu bitirmenin zevki hiçbir mutlulukla boy ölçüşemez!

İlginizi çekebilir: Netflix dizileri: Sıkılmadan izleyebileceğiniz en iyi 37 Netflix dizisi

Sevdiğiniz şarkıları son ses açıp şarkı söylerken dans etmek

Yalnız kaldığınız anlarda sizin de içinizden bir pop-star sahneye fırlıyor mu? Spotify listeniz arabeskten Türkçe Pop’a, elektronikten klasik müziğe adeta bir milletler karması mı? Yalnız kaldığımızda pek çoğumuz sesimizin sınırlarını zorlayarak içimizde nasıl bir cevher saklı olduğunu keşfetmeye bayılıyoruz. Sevdiğimiz şarkıların karaoke versiyonlarını bulmak ve sesimizi defalarca kez kaydedip dinlemek; evdeki tüm perdeleri kapatıp aynanın önüne geçerek playback yapmak ve çılgın hareketlerle dans etmek yalnız kaldığımız anlarda hepimize mutluluk veren aktivitelerin başında geliyor. Hiç sanmıyoruz ama henüz denemediyseniz, ilk fırsatta bu deneyime mutlaka bir şans verin! Başkalarının yanında dinleyemeyip sözlerini ezbere bildiğiniz o malum şarkılara da…

Mutfağı dilediğinizce dağıtıp yeni tarifler denemek

Unlar saçılsın, yufkalar açılsın, tezgah dağılsın… Yemek yapmaktan hoşlanan biriyseniz tek başınıza kaldığınız ilk fırsatta kendinizi mutfağa atıp yeni tarifler deneyebilirsiniz. Üstelik sadece yemek değil ekmek mayalamak, turşu kurmak, reçel yapmak gibi zaman ve emek gerektiren zorlu mutfak görevlerini de deneyebilirsiniz. Tabii tek başınıza olduğunuzu unutup porsiyonları abartmamaya dikkat etmek şartıyla…

İlginizi çekebilir: Üretken mutfaklar için: Hem bedeninizi hem ruhunuzu besleyecek sağlıklı tarifler ve mutfak alışverişinin püf noktaları

Gördüğünüz gibi yalnızlık aslında nasıl tadını çıkarabileceğinizi bildiğiniz sürece özgürleştiren, sakinleştiren, mutluluk veren bir deneyim. Siz de zaman zaman yalnız kaldığınızda içinize yerleşen o yoğun hisle nasıl baş edebileceğinizi bilmiyorsanız, kendinizle keyifli zaman geçirmenin bu muhteşem yollarından faydalanabilirsiniz. 

 

Kaynaklar: Life Hack, Reddit, Medium

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!