Yalnız kalma korkusu bazı insanlara neler yaptırabilir?

Bir ilişkiye ne kadar ihtiyacınız var? Romantik ilişkiler genellikle pek çok pozitif sonuçla ilişkilendirilseler de, bazı insanlar o kadar çok ilişki içerisinde olmak istiyorlar ki bir başka eşit derecede önemli gerçeği gözden kaçırıyorlar: Tek olmanın da kendine has ödülleri var ve mutlu, tamamlanmış hissettiren bir hayat sunabiliyor.

Yalnız olmanın sunduğu fırsatların farkında olmadıkları için bazı insanlar ondan tümüyle kaçınmak istiyorlar. Bu da problem oluşturabiliyor. Yeni çalışmalara göre insanlar yalnız kalmaktan büyük bir korku duyduklarında, faydalarına olmayabilecek şekilde davranabiliyorlar.

İlginizi çekebilir: Bazı erkekler neden bekar kalmayı tercih ediyorlar?

Yalnızlıktan korkma problemi

Bilim insanları yalnız kalma korkusu olan insanlardaki bazı ortak özellikleri tanımlamışlar. Örneğin bu bireylerde şunlar görülebilirler:

  • Sevgilileri yoksa bir şeylerin yanlış olduğunu düşünebilirler,
  • Yaşamları boyunca tek olmaya dair kaygıları olabilir,
  • Uzun süreli aşkı bulmak için çok geç kaldıklarına dair baskı hissedebilirler.

Yalnız kalma korkusuna sahip olan pek çok kişi şu anda yalnız olduğundan bunu yaşarken, aynı zamanda uzun vadeli ilişki içerisinde olduğu halde bunu yaşamaya devam edenler de var. İlk grup yalnız olduğu için kötü hissetse de, ikinci grupta muhtemel bir ayrılık bile dehşet uyandırabiliyor.

Bu bireyler ilişkide kalabilmek için güçlü bir motivasyona sahip olabilirler ancak bunun yanında ilişkiyi sürdürme istekleri gelecekteki bir yalnızlıktan kaçınmak da olabilir.

İlginizi çekebilir: Neden bir türlü evlenemiyorum?

Yalnız kalma korkusu ve sağlıksız davranışlar

Peki yalnız kalma korkusu neden bir sorun olabilir? Bilimsel çalışmalara göre yalnızlıktan güçlü şekilde kaçınan insanlar sağlıkları için riskli davranışlara girebiliyorlar:

  • Yalnız kalma korkusu eski sevgili özlemini artırabilir: Kaybedilmiş bir aşkı özlemek temel olarak çok büyük bir problem değildir ancak eski bir sevgiliye dair çok uzun süren düşünceler, daha iyi olabilecek başkalarına yer bırakmazlar. Çünkü yalnızlık aynı zamanda yeni ilgi alanları bulmak, keşfetmek için büyük özgürlükler sunar ve yalnızlığın bu faydalarını kafanızda hala eski sevgiliniz varken elde etmek zor olabilir.
  • Kişinin standartlarını düşürebilir: İnsanlar yalnızlıktan kaçınmaya çalıştıklarında, kanıtlara göre standartlarını düşürebiliyorlar ve tatmin edici olmayan ilişkilere girebiliyorlar. Mutsuz olmak başka bir şeydir, ancak yalnız kalma korkusu özellikle de duygusal veya fiziksel olarak istismar edildiğiniz ilişkilere sahip olmanıza sebep oluyorsa gerçek bir problemdir.
  • ‘Ayrılık seksi’ne sebep olabilir: Yalnız kalma korkusu eski sevgililere karşı özlem yaratır ve araştırmaya göre özellikle kadınlarda ayrılık öncesi son cinsel ilişkiyi yaşama gibi bir istek yaratabiliyor. Bu ilişki bozulmuş bir romantik ilişkiyi onaracakmış gibi düşünülebiliyor. Ancak motivasyon sadece yalnız kalmamak olunca, uzun vadeli bir ilişki için yeterli olmuyor.
  • Sağlık problemleri yaratabilir: Yalnız kalma korkusu olan bireylerin fiziksel yakınlık kurma ihtiyaçları daha fazladır ve bu da onların özellikle zührevi hastalıklar söz konusu olduğunda daha özensiz davranmalarına sebep olabilir. Çünkü sırf yalnız kalmamak adına alınması gereken bir risk olarak görebilirler.

Yalnızlık, tek bir deneyim değildir. Herkese farklı şekilde yansır ve özellikle ona dair korkusu olanlarda sorunlar yaratabilir. Araştırmalara göre yalnızlığın olumsuz yanlarına odaklanmak korku doğururken, pozitif yanlarına odaklanmak bu tip sorunlara yol açmıyor.

Bu da daha sağlıklı ilişki alışkanlıklarına sahip olmak için yalnızlığın sadece maliyetlerine değil, aynı zamanda fırsatlarına da bakmak gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Bekarlık sultanlık mı: Neden bazı insanlar yalnızken daha mutlu ve hayattan daha çok keyif alıyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!