Veganlar için lezzetli bir krem peyniri tarifi

Vegan beslenmeyi araştırıp bu şekilde beslenmeyi istesek bile, bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyi göze alamadığımız için cesaret edemeyebiliyoruz. Süt ürünlerinden, özellikle de peynirden vazgeçebilmek de bunlardan biri. Ancak vegan beslendiğiniz için peyniri hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Bu lezzetli ve çok basit tarifle, süt ürünleri tüketmeseniz bile mis gibi bir krem peynir hazırlayıp keyfini çıkartabilirsiniz!

Her türlü hayvansaldan vazgeçebilirim, ama peynirden asla” diyen pek çok kişiyle karşılaştım. Aslında, bu peynir yiyenlerde çok şaşırmadığımız bir durum. Peynir, insanlarda en fazla bağımlılık yapan hayvansallardan biridir, bunun başlıca nedeni içindeki kazeindir. Aslında peynir, tuz ve yağdan oluşur ve vücuda yararlı hiçbir besin içermez.

Peynir, insanlarda en fazla bağımlılık yapan hayvansallardan biridir, bunun başlıca nedeni içindeki kazeindir.
Peki kazein nedir?

Hayvansal sütlerde bulunan bir proteindir. Kazein, vücuda alındıktan sonra kazomorfine dönüşüyor. Bu da eroinin beyni etkilediği aynı bölgeyi uyarıyor. Ayrıca, eklem ve kemik iltihaplanmalarını artıran kazeinin tip 1 diyabet, romatoid artrit gibi iltihabi hastalıkların nedeni de olduğu belirtiliyor. Dileyen Dr. Neal Bernad’ın fotoğraftaki kitabını edinip okuyabilir.

Eklem ve kemik iltihaplanmalarını artıran kazeinin tip 1 diyabet, romatoid artrit gibi iltihabi hastalıkların nedeni de olduğu belirtiliyor.

Bunun dışında sütün şekeri laktozu da dünyanın büyük çoğunluğu sindiremiyor. Bizim toplumumuzun yarısı sütü sindirecek enzimlere sahip değil. Bu da ödem, şişkinlik, iltihaplanma gibi şikayetlere neden oluyor.
Besin alerjisi olanlar, veganlar, sağlıklı beslenmek isteyenler için aşağıdaki tarifi paylaşıyorum; kolayca uygulayabilir, kahvaltılarda ve yemeklerde tüketebilirsiniz.

Malzemeler:
  • 1 avuç çiğ kaju fıstığı
  • 3 yemek kaşığı tahin
Yapılışı:

Akşamdan ısladığınız kaju fıstıklarını ve tahini karıştırıcıdan geçirin, vegan krem peyniriniz hazır, işte bu kadar kolay!

(1 avuç çiğ kaju fıstığı 5 gram protein, 3 yemek kaşığı tahin 10 gram protein içerir.)

NOT: Tarifler genel vegan beslenme önerileri kapsamındadır. Kişisel beslenme önerilerinin yerini tutmaz.

İlginizi çekebilir: Vegan tarif önerisi: Hiç karnabaharlı dolma yapmayı denediniz mi?

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam