Vegan bisiklet sporcusu Berk Okyay’ın hikayesi: Transcontinental’da 3. yarış

Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic’in Wimbledon Şampiyonluğu’nun ardından vegan beslenme ve sportif performans konuları artık daha fazla konuşulur oldu. Şampiyonluğunun ardından verdiği röportajda Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağladığını belirtmişti.

Serena ve Venüs Williams, David Haye gibi meşhur ve başarılı sporcuların sayısı günden güne artıyor. Türkiye’de de ekstrem ve ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; iki yıldır vegan yaşayan Profesyonel Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de 3. kez yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bi yarış?

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcususu olan Abdullah Zeinab’mış.

Berk ile mini söyleşimiz:

Vegan bisiklet sporcusu Berk Okyay’ın hikayesi: Transcontinental’da 3. yarış

Vegan yaşamaya başlama kararını nasıl verdin?

Önce eşim vegan yaşamaya başladı, sonrasında ben de önce vejetaryen sonra vegan yaşama geçiş yaptım. İki yıldır bu şekilde sürdürüyorum yaşamımı. Veganlığa geçiş nedenim: hayvanların da bizim gibi yaşama hakkının olması idi.

Vegan yaşama geçtikten sonra oluşan değişikleri bizimle paylaşır mısın?

Daha hafif hissetmeye başladım. Bilinçle uyguladığınız vakit veganlık zihin ve beden sağlığına birebir.

Ekstrem bir sporcu olarak gıda takviyeleri kullanıyor musun?

Vegan bisiklet sporcusu Berk Okyay’ın hikayesi: Transcontinental’da 3. yarış

Besin ihtiyaçlarımı doğal gıdalardan karşılıyorum. Memleketimiz bu açıdan çok zengin, Avrupa’da humus gibi şeyler marketlerde satılıyor. Ama, bizim de zengin bir mutfak kültürümüz var, eşim bu konuda epey başarılı. Farklı doğal içeriklerden tarifler çıkarıyor. O konuda çok şanslıyım. 

Dünyanın en zorlu bisiklet yarışlarından biri olan Transcontinantel nasıl bir yarış?

Avrupa’yı Batı’dan Doğu’ya geçtiğiniz gerçek bir dayanıklılık sınavı! Alpler, sıcak, soğuk, yorgunluk, yükselti kazanımı demeden kendi başına bitirdiğin bir yarış. Kendini tanıyorsun, sınırlarını görüyorsun. Tek hedefim, bu 3. yarışımı diğer iki yarıştan daha deneyimli bir şekilde bitirmek, veganların da bu ekstrem sporlarını yapabildiğini anlatmak.

 Transcontinantel’de 3. kez yarışacaksın. Hazırlıklarını nasıl yaptın?

İyi beslenmeye ve antrenman yapmaya çalıştım. Bunlar, motivasyonla birleşince genelde yeterli geliyor.

 

Berk, geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’nda konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

Yukarıdaki röportajdan daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarını izleyebilirsiniz

Vegan Sağlık Programı hakkında bilgi almak için bu siteye göz atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Vegan Diyetisyen’den 5 vegan sandviç tarifi

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam