Vazgeçememeye sebep olan durum: Concorde yanılgısı

‘’Kaybetmemek için daha çok kaybetmek’’ söylemiyle özetlenen Concorde yanılgısı, Concorde yanılımı ve Concorde sendromu olarak da biliniyor. Bazılarının düşünce hatası bazılarının da psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımladığı bu durum, kayıpla karşılaşmak istemeyen bireylerin daha çok kaybetmesine neden oluyor. Bu yazımızda, sizler için Concorde yanılgısının detaylarını kaleme aldık.

Concorde yanılgısı nedir?

Concorde yanılgısı, ismini İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşen bir faaliyet sonucunda aldı. 1950’lerde İngiltere ve Fransa sesten çok daha hızlı yani süpersonik uçaklar üretmek amacıyla ortak oldu. Bu iki ülkenin iş birliğinden ortaya çıkan uçağa Concorde adı verildi fakat bahsi geçen uçak amaçlanan hızı gözler önüne seremedi. Concorde isimli bu uçak test edildi ve yapılan bu testlerde istenilen başarıya ulaşılamadı. Buna rağmen İngiliz ve Fransız hükumetleri bu uçağın gelişim sürecine yatırım yapmaya devam etti. Bu uçağa yapılan yatırımın karşılaşılan başarısızlığa rağmen kesilmemesi ise bu uçağa yapılan fazlaca masrafın bir kazanç kapısına çevrilme isteğine dayanıyordu.

Her ne kadar bu uçağın gelişimine para harcanmaya devam edilse de 2000 yılında Concorde’nin diğer uçaklardan çok daha yavaş olduğu ve yolcu kapasitesi açısından diğerlerine yetişemediği fark edildi. Hatta, Concorde’nin yetersizliği yüzünden bir kaza yaşandı ve bu kazada 113 insan vefat etti. Böylesine bir kazayla karşılaşılmasına rağmen 2001 yılında Concorde’nin gelişimi tekrar göz önünde bulunduruldu ama 11 Eylül saldırıları gerçekleşince bu uçak unutuldu.

Concorde yanılgısı da ismini aldığı Concorde uçağına oldukça benziyor. Bu yanılgı, insanların kayıpla karşılaştıkları halde efor sarf etmesine sebep oluyor. Bu durumdan muzdarip bireyler, işlevini kaybettiği belli olan şeylerden vazgeçemiyorlar. Hatta, bu insanlar vazgeçmeleri durumunda tüm emeklerinin boşa gideceğini düşünüyorlar. Kısacası, Concorde yanılgısı yüzünden insanların gözleri soyut bir şekilde körleşiyor ve aslında gösterilmemesi gereken çaba süreklilik kazanıyor.

Concorde yanılgısı, karşılaştığı hasarı yok etmek veya en aza indirmek isteyen bireylerin daha çok hasar almasına yol açıyor. Bahsi geçen hasar, maddi olabildiği gibi manevi de olabiliyor. Bu nedenle, bu yanılgı fiziksel olaylardan duygusal durumlara kadar uzanabiliyor.

Günlük hayatta Concorde yanılgısının örnekleri neler?

Concorde yanılgısı, neredeyse herkesin hayatında yerini buluyor. İlk bakışta normal bir durummuş gibi gözüken şeyler bile bu yanılgı yüzünden ortaya çıkmış olabiliyor. Bu yüzden, bu yanılgının en basit örneklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk örneğimiz ülkemizde çok sevilen bir spor türü olan futbola dayanıyor. Bazı futbol kulüpleri çok yüksek miktarlar karşılığında belirli futbolcuları transfer ediyor. Daha sonra, bu futbolcuların aslında beklenilen performansı sergilemediği fark ediliyor. Her ne kadar bu sporcular istenilen başarıyı gösteremese de sırf ‘pahalıya’ geldikleri için maçlarda tutuluyorlar. Bunun sonucunda da futbol kulüplerinin sıralamada en altlara düşmesine şahit oluyoruz.

İkinci örneğimiz ise kozmetik ürünlerine dayanıyor. Bazı insanlar, nemlendirici veya krem gibi çeşitli cilt bakım ürünlerini satın alarak denemeye başlıyorlar. Denemeleri sonucunda bu ürünlerin istedikleri sonuçları getirmediğini anlıyorlar. İstenilen sonuca ulaşılamamasına rağmen bu insanların aynı ürünü ikinci kez satın aldığını fark edebiliyoruz. İşte, bu durum da en derinde Concorde yanılgısına dayanıyor.

Son örneğimiz de insan ilişkilerini özetliyor. Pek çok birey, artık kendisini mutlu etmeyen ve huzurlu hissettirmeyen partnerleriyle romantik ilişkilerine devam ediyor. Romantik ilişkiye ek olarak, öfkenin ve üzüntünün açığa çıkmasına neden olan arkadaşlık bağları da bazı zamanlarda kesilemiyor. Her ne kadar ortada çıkmaza girmiş bir insan ilişkisi bulunsa da Concorde yanılgısı insanların duygu ve düşünce dünyalarını bulandırıyor. Bu durumun sonucunda da toksik ilişkilerin bitirilmesi zorlaşıyor.

Concorde yanılgısıyla nasıl başa çıkılır?

Erkeklere genellikle maddi kayıp yaşatan ve kadınların da manevi kayıplarla karşılaşmasına neden olan Concorde yanılgısı çözüme kavuşturulmadığı zaman ciddi bir hal alıyor. Bu nedenle, bu yanılgının nasıl yenilebileceğinin öğrenilmesi büyük bir önem taşıyor.

Eğer Concorde yanılgısına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ilk olarak geleceğe odaklanma düşüncesini düşünce dünyanıza entegre etmelisiniz. Çoğu zaman maddi kayıplar yaşadığınızı düşünüyorsanız aylık kazancınızı, yatırımlarınızı ve kayıplarınızı analiz ederek işe başlayabilirsiniz. Eğer kayıplarınız manevi boyuttaysa kalbinizi dinlemekten biraz uzaklaşıp size mutluluk ve rahatlık getirecek mantıklı kararlara yakınlaşmak için çabalayabilirsiniz. Tek başınıza Concorde yanılgısını alt edemeyeceğinizi düşünmekteyseniz bir uzmandan yardım almayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bilişsel çarpıtmalar: En sık yapılan 10 düşünce hatası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!