Vajinanın gizemli G noktası: Şehir efsanesi mi gerçek mi?

Kadın cinselliğiyle ilgili çok fazla bilinmeyen ya da bilinse de konuşulmayan konulardan biri de G noktası. G noktası, var olup olmadığı bilim dünyasında uzunca yıllar tartışılmış, gizemli ve karmaşık bir konu. Aslında çok fazla bilinmiyor olmasının ardındaki sebep de kendisiyle ilgili elde edilen farklı ve değişken bilimsel bulgular nedeniyle varlığının kesin olarak kanıtlanamamış olması.

Kadın cinselliğiyle ilgili çok fazla bilinmeyen ya da bilinse de konuşulmayan konulardan biri de G noktası.

G noktası kısaca kadın bedeninde yer alan ve uyarıldığında zevk veren bir bölge. Ancak bu bölgenin hassasiyeti her kadında farklı olduğu için, uyarılması sonucunda elde edilen bulgular da kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Sizler için G noktasının ne olduğu, nerede bulunduğu ve nasıl uyarılabileceğiyle ilgili bilgileri derledik.

G noktası nedir, nerede bulunur?

Öncelikle G noktası isminin nereden geldiğiyle başlayalım. G noktası, ismini bu noktayı keşfeden Alman jinekolog Ernst Gräfenberg’den alıyor (kendisi aynı zamanda kadınlar için bir doğum kontrol yöntemi olan spiralin de mucidi). Gräfenberg aslında araştırmalarını üretral uyarılma, yani kadınlarda idrar boşaltımı sırasında meydana gelen cinsel uyarılma üzerine yürütüyordu. Yaptığı çalışmalardan birinde de tesadüfen G noktası olarak adlandırdığı erojen bölgenin (vajina kanalının üst duvarında, belin hemen altında kalan bölge) uyarılması sonucunda kadınların zevk aldığını keşfetti.   

G noktası kısaca kadın bedeninde yer alan ve uyarıldığında zevk veren bir bölge.

Ernst Gräfenberg G noktasını keşfettiğini iddia ederken, bilim dünyasında hala G noktasının kesin olarak var olup olmadığıyla ilgili farklı tartışmalar söz konusu. Bilim insanlarının bazıları G noktasının özel bir dokudan oluştuğunu ve vajina duvarından farklı yapıda olduğunu söylüyor. Bazı araştırmacılarsa, bahsedilen bölgede özel bir isim verilebilecek kadar farklı yapıda bir oluşum gözlemlenmediğini iddia ediyorlar. Kendine özgü bir yapısı olsun ya da olmasın, yapılan araştırmalar kadınların büyük bir çoğunluğunun G noktası olarak adlandırılan bölgelerinin vajinanın diğer bölgelerine göre hassas olduğunu ve uyarıldığında zevk verdiğini gösteriyor.

G noktasını keşfetmek için…

G noktasını keşfetmek için, bulunduğu bölgeyi kendi elinizle ya da partnerinizden yardım alarak uyarabilirsiniz. Bazı kadınlar, G noktaları fazla hassas olduğu için bu bölgeye dokunulmasından hoşlanmayabiliyor. Bazıları ise bu bölge uyarıldığında bir şey hissetmeyebiliyor. Bu nedenle çok fazla odaklanmadan, beklenti içine girmeden ve kendinizi zevk almaya zorlamadan, her şeyi doğal akışına bıraktığınızda bu bölgeyi daha kolay keşfedebilirsiniz.

G noktasını keşfetmek için, bulunduğu bölgeyi kendi elinizle ya da partnerinizden yardım alarak uyarabilirsiniz.

G noktasıyla ilgili bilinmesi gereken bir başka önemli nokta da, cinsel zevkin kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle her kadında bu bölgenin uyarılmasının farklı etkiler yaratabileceği. Bazı kadınlar G noktalarının uyarılmasından hoşlanırken bazı kadınlar bir şey hissetmedikleri için ya da çok fazla hassasiyete sahip oldukları için bu bölgenin uyarılmasından hoşlanmayabilirler. Bir kadının G noktasından uyarıldığında zevk alıp almaması onun daha iyi bir cinsel hayatı olduğu ya da daha iyi orgazm olabildiği anlamı taşımıyor. Bu nedenle G noktanız uyarıldığında zevk almıyorsanız bu eksik olduğunuz ya da bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi değil.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, G noktası vajina duvarının üst ön kısmında yer alıyor. Birçok kişi G noktasının vajinal kanalın sonunda, yani rahmin girişinde yer aldığını düşünüyor. Ancak G noktası bu kadar içeride değil, aksine parmaklarınızla bile ulaşabileceğiniz bir bölgede yer alıyor.

Birçok kişi G noktasının vajinal kanalın sonunda, yani rahmin girişinde yer aldığını düşünüyor. Ancak G noktası bu kadar içeride değil, aksine parmaklarınızla bile ulaşabileceğiniz bir bölgede yer alıyor.

G noktanızı keşfedebilmek için sırt üstü yatın. Bir ya da iki parmağınızı vajinal boşluktan içeri soktuğunuzda üst tarafa hafif bir baskı uygularsanız bu bölgede küçük bir çıkıntı olduğunu hissedebilirsiniz. Parmaklarınızı, dokunduğunuz bu bölgenin etrafında gezdirdiğinizde doku farkını hissedebilirsiniz. G noktası çevresindeki diğer dokulardan farklı olarak süngerimsi bir yapıdadır. G noktasından alınan zevki hissedebilmek için parmak uçlarınızla, oldukça hafif ve yavaş dairesel hareketlerle bu bölgeyi uyarmalısınız.

Bazı kadınlarda G noktasının uyarılması tuvalete gitme ihtiyacı hissettirebilir. G noktası mesaneye çok yakın bir bölgede yer alır. Bu nedenle G noktasına yapılan baskı nedeniyle mesane de uyarılabilir ve tuvaletiniz gelmiş hissine kapılabilirsiniz. Aynı şekilde, cinsel birleşme sırasında yoğun zevk verdiği için G noktanız uyarıldığında normalden daha yoğun ve daha sık orgazm hissi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle G noktanız uyarıldığında bedeninizdeki kontrolü kaybedeceğinizi düşünerek gerginlik yaşamanız normal.

G noktanızın uyarılmasından ve verdiği hissiyattan memnunsanız partnerinizle olan birlikteliğiniz sırasında da ona G noktanızı keşfetmesi için fırsat tanıyabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Lifehacker
Women’s Health

 

İlginizi çekebilir: Kadınlarda orgazm ve cinsel anatomiye dair doğru bilinen yanlışlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!