Uzun süren arkadaşlıkların özellikleri

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” demiş atalarımız. Ne kadar zaman geçerse geçsin galiba hep geçerliliği olacak bir söylem bu. Ama yeni insanlarla tanışıp arkadaşlık kurma halihazırdaki arkadaşlıklarımızı devam ettirmekten çok farklıdır. Her şeyin sabun köpüğü gibi hızlı yaşandığı, anlık beğenilerin toplanıp içeriğin ertesi gün unutulduğu çılgın teknoloji çağında arkadaşlıklar da geçici ve kısa olabiliyor. O halde uzun süren arkadaşlıkların özellikleri ile tanışma zamanı…

arkadaşlık

Arkadaşlıkları devam ettirmek birbirinin hayatındaki önemli şeylerden haberdar olmayı ve sürekli değer verdiğini göstermeyi gerektirir. Kısacası arkadaşlığı devam ettirmek, karşılıklı derin bir özveri gerekir. Arkadaş edinme konusunda bir sıkıntınız yok ama arkadaşlıklarınızı sürdürmekten mustaripseniz, siz Uplifers okuyucuları için hazırladığımız uzun süren arkadaşlıkların ortak özellikleri ile arkadaşlık ilişkilerinize yepyeni bir döneme adım atabilirsiniz… Gelin, iyi arkadaşların birbirlerine nasıl davrandıklarına bakalım birlikte…

1. Birbirlerine tam destek verirler 

Moraliniz bozuk olduğunda, bir şeylerle mücadele ettiğinizde ya da kaybolmuş hissettiğinizde arkadaşlarınız size destek olur. Arkadaşlarınızı arayıp yardım isteyebilirsiniz ve bunun karşılığında sizden bir şey beklemezler.

2. Birbirlerinin başarısını kutlarlar 

Birbirlerinin başarılarına ve zaferlerine en az kendilerininki kadar, hatta bazen daha fazla sevinirler ve birbirlerinin becerilerini kıskanmazlar.

3. Aralarındaki bağ asla kopmaz 

Fiziksel olarak arkadaşınızdan ayrı kalmak onu düzenli olarak görmenizi engellese de, aradan aylar, hatta yıllar geçse bile aranızdaki sevgi bağı hiç değişmez.

4. Ne kadar trajik, sinir bozucu ya da şaşırtıcı olursa olsun her durumda birbirlerini güldürmeye devam ederler 

Arkadaşınız zor bir dönemden geçiyor duyuyor olabilir. Böyle bir durumda iyi arkadaşlar üzüntünün ortasında bile birbirini eğlendirip nükteli tavırlarıyla güldürebilirler.

5. Birbirlerine karşı dürüsttürler 

Ortada sizi inciten ya da rahatsız eden bir şeyler varsa arkadaşınızla bunları dürüst bir şekilde paylaşıp her şeye taze bir şekilde devam edebilirsiniz.

6. Gitmesine izin verirler 

Romantik ilişkiler gibi, arkadaşlıklar da sağlıksız ya da tıkanmış olabilir. Ya da ayrı yollara gitmiş olabilirsiniz. Bu durumda ondan “ayrılmaya” cesaretiniz olmalı. İlişki kendiliğinden bitmişse de kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Sahip olduğunuz her şeyi sonsuza kadar elinizde tutamayacağınızı kabul edin, zaten gitmiş olanın gitmesine izin verin. Böylece kendinize sahip olduğunuz ve olacağınız arkadaşlıklar için daha çok fırsat tanımış olursunuz.

7. Bağışlarlar 

İyi arkadaşlar birbirine karşı affedicidir.

8. Sınırlar bellidir

Her ilişkinin gelişebilmesi için sınırlara ihtiyacı vardır. Arkadaşınız sizin de acı çekmenizi tetikleyen zor bir dönemden geçiyorsa, ona yine de destek olmaya devam edebilirsiniz. Sadece bu süreçte aranıza biraz mesafe koymakta fayda olabilir.

9. Birbirlerine ihtiyacı olduklarında her şeyi bırakıp orada olurlar 

Arkadaşınız sizi ağlayarak aradığında o akşamki planlarınızı bırakıp doğrudan arkadaşınızın yanına gidip ona destek olursunuz. Basit bir mesajın ona varlığınız kadar destek veremeyeceğini bilir, elinizden geldiğince fiziksel olarak onun yanında olursunuz.

10. Arkadaşlarınız yeni edineceğiniz arkadaşlıkları etkiler 

Örneğin, arkadaşınızın düğünü ya da doğum günü yeni arkadaşlıklar edinmek için iyi bir fırsattır. İyi arkadaşlar, sizi diğer arkadaşlarıyla tanıştırabilir, yeni arkadaşlıklar kurmanıza önayak olabilir.

Kaynak
Huffingtonpost

İlginizi çekebilir: Daha iyi bir dost olmak için yapmanız gerekenler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!