Uygulamada felsefe: Kişisel felsefe örnekleri

Kendi kişisel felsefenizi oluştururken kendinize sormanız gereken soruları paylaştık, şimdi de nasıl görünebileceklerine dair bazı örneklere bakalım…

1. Başarısızlık olumlu değişime ilham verir

Bu örnek, birisinin başarıya giden yolda karşılaşacağı zorlukları ve kaçınılmaz aksilikleri benimsemeyi hatırlatmak için oluşturabileceği bir yaşam felsefesidir. Özellikle işler zorlaştığında, devam etmeleri için onlara rehberlik edecek ve ilham verecektir. Hayatta sahip olmaya değer hiçbir şey kolay gelmez. Hayallerinizi takip ederken yol boyunca başarısızlık yaşamak doğaldır.

Başarısızlığın bir son olmadığını unutmayın. Reddetme, hayat denen bu yolculukta size destek olabilecek tek yönlendirmedir.
Kişisel, kariyer veya romantik yaşamınızda, başarısızlık öğrenme eğrilerini memnuniyetle karşılar ve hatta daha az gidilen yolda bir davet olabilir.

Başarıya giden yol asla düz bir çizgi değildir. Hayal kırıklığı, aksilikler, yeniden planlama, ama en önemlisi sürekli çabayı içerir. Ve oradan nihai tatmin ve başarı doğar.

Temel değerler:

  • Bağlılık
  • Cesaret
  • Dayanıklılık

2. Daima dürüstlükten kök almak

Bu yaşam felsefesine sahip biri, her durumda kendisine sadık kalmak ve hayatını zenginleştirmek için özgün bağlantılar kurmak ister. Dürüstlüğe dayalı kararlar verdiğinizde, alçakgönüllü kalırken inandığınız şey için ayağa kalkabilirsiniz. Bu yerden, başkalarının algılarına açık fikirli kalırken gerçeğinize kök salabilirsiniz.

Her etkileşimi yeni bir şey keşfetmek için bir fırsat olarak görün. Sadece farklı bir bakış açısını memnuniyetle karşılayarak bir şeyler öğrenmeyi bulabilirsiniz.

Temel değerler:

  • Bütünlük
  • Açık fikirlilik
  • Dürüstlük

Hayatta doğru yönü keşfetmek her zaman kolay değildir. Ve çoğu zaman hedefle değil, yol boyunca güzel, karmaşık ve bazen acı verici yolculukla ilgilidir. Gerçek amacınızı keşfetmeden ve açığa çıkarmadan önce farklı yolları keşfetmeniz gerekebilir. Kişisel bir felsefe geliştirerek, değerlerinizi, inançlarınızı ve hedeflerinizi anlamaya zaman ayırarak oraya eninde sonunda ulaşacaksınız.

İlginizi çekebilir: Yaşam felsefenizi geliştirmek için kendinize sorabileceğiniz sorular

Işıl Çetinkaya
Anka Koçluk Okulundan temel koçluk eğitimlerini tamamladıktan sonra Amerika University of Northwest "Yönetici Koçluğu ve Mentörlük" yüksek lisans programı "Transaksiyonel Analiz", "Gestalt Psikoloji", "Bilişsel ... Devam