Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri

Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri
Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri

Filmlerde gördüğümüz “ideal partner”ler genellikle düşünmeden hareket eden, aşırı romantik, sevgisini yaptığı jestlerle her dakika belli eden, para konusunu asla düşünmeden hareket eden tiplerdir. Yani sevgilisine pahalı hediyeler alan, lüks otomobillere binen, şehrin en pahalı restoranlarında yemek yiyen insanlar “romantik” olarak adlandırılır bu filmlerde. Fakat araştırmalara göre, gerçek hayatta tercih edilen partnerler, parasını kontrol altında tutabilen ve para biriktirebilen kişiler.

Bir ilişkide para harcama konusunda cimri olan taraflar, genelde eleştirilen ve çoğu zaman tercih edilmeyen kişiler olarak lanse edilirler. Birçok dergide, internet sitesinde ya da makalede, “ideal eş”in para konusunda cömert davranmasının beklendiği, uzayıp giden maddeler yer alır. Bu maddelerin çoğunda “romantik olma” olgusu harcanan paranın değeriyle doğru orantılıdır.

Ekonomik krizlerin ve belirsizliklerin yaşandığı bu günlerde, yapılan anketler ve araştırmalar, para konusunda dikkatli davranan insanların duygusal hayatlarında daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri
Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri

Geçen yıl sonbahar aylarında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, yetişkin çiftlerin %25’inden fazlası, ilk buluşmalarını fırsat sitelerinden aldıkları indirim çekleriyle gerçekleştiriyorlar. Bu çiftlerin %73’ü partnerlerinin tasarruf amaçlı yapmış olduğu bu hareketi doğru buluyor ve böyle bir insanla gelecek planları yapabileceğini ifade ediyor.

Yapılan diğer araştırmalar da yapılan para hesaplarının ya da kontrollü para harcamanın, ciddi ilişki yaşayan insanlar için gerçekten önemli olduğunu gösteriyor.

Çok yakınlarda, Michigan Üniversitesi Ross İşletme Okulu’nda yapılan bir araştırma, tasarruflu olan kişilerin gereksiz para harcayan kişilere göre daha çekici bulunduklarını ortaya çıkardı. “Tasarruf et, partnerini kazan: Tasarruflu kişilerin romantik çekiciliği” adı verilen araştırma, tasarruflu davranmanın kişideki kontrol mekanizmasının gelişmiş olduğunun bir belirtisi olduğunu gösteriyor.

Bu araştırmanın mantığı ise şöyle: Para harcama konusunda kontrollü olan bir birey, hayatının her alanında (ilişki de buna dahil) kendi kendini kontrol edebilir. Kendisini kontrol edebilen bir insan, sinirlendiğinde kırıcı şeyler söylememek ya da partnerini aldatmamak konusunda da kontrollü davranır. Kontrollü bir birey fiziksel olarak da daha çekici olabilir, çünkü beslenme ya da spor konularında da kontrollü ve tutarlıdır.

Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri
Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri

Şu ana kadar yapılmış olan araştırmalara bakıldıktan ve birçok deney yapıldıktan sonra, araştırmaya katılan insanlardan potansiyel eş adaylarının farklı karakteristik özellikleriyle ilgili derecelendirme yapmaları istenmiş. Bunun sonucunda tutumlu eş adaylarının, başka hiçbir koşula bakılmaksızın, daha kontrollü oldukları ve bu nedenle hem fiziksel hem duygusal açıdan daha çekici oldukları saptanmış.

Çevrenizdekilere hava atmak ya da partnerinizi para harcayarak etkilemek gibi şeyler ne yazık ki artık çok eskilerde kaldı. Araştırmayı yürüten grubun bir üyesi olan Jenny Olson; partneri etkilemek için çok pahalı mekanlara gitmenin, gereksiz yere para harcamanın ya da çok pahalı hediyeler almanın; kişileri etkilemeyi bırakın, karşı taraf üzerinde çoğu zaman negatif bir etki bırakmanıza sebep olduğunu söylüyor. “Partneriniz için para harcamanın sizi daha çekici kıldığını düşünebilirsiniz; çünkü parayla satın aldığınız çantalar, saatler, cüzdanlar göz alıcı ve gözle görülebilir şeyler. Fakat bu şeyler birçok kişi için gereksiz harcamalar olarak görülür ve sizin kontrolsüz biri olduğunuz izlenimini verir.”

Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri
Tutumlu olmanın ilişkiniz üzerindeki etkileri

Ekonomik belirsizliklerin ve çalkantıların yoğun olduğu bu dönemde, daha çok bireyin bu bakış açısına sahip olması belki bir şeyleri değiştirebilmek için iyi bir başlangıç sayılabilir.

Not:

  • Romantik fakat hesaplı bir buluşma için Masrafsız ve keyifli 24 buluşma önerisi makalemize göz atabilirsiniz.
  • Sevdiğiniz insanlara pahalı hediyeler almak yerine, kendi ürettiğiniz ve benzeri olmayan hediyelerle sürpriz yapmak için Do it yourself makalemiz size yardımcı olacaktır. 

Kaynak: Time

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!