Türkiye’de engelsiz yaşama destek için yürütülen başarılı girişimler: Engelsiz Pedal ve Caffè Nero Akülü Şarj Destek Noktaları

türkiye ve engellilik
Caffè Nero Akülü Şarj Destek Noktaları

Türkiye’de engellilere ve engelliliğe yönelik farkındalık oluşturma çalışmalarına geç de olsa başlandı. Hala bir çok eksik bulunmasına rağmen görme engelliler için yeniden düzenlenen kaldırımlar, fiziksel engellilere yönelik yapılan toplu taşıma araçlarındaki düzenlemeler gibi bir çok yeni uygulama yavaş yavaş İstanbul’un çeşitli bölgelerinde uygulamaya geçirilmeye başlandı.

Ancak Türkiye’de engelli nüfusu oranındaki hızlı artış ve bu çalışmaların yalnızca belirli şehirlerde ve bölgelerde yapılıyor olması, ne yazık ki engellilerin hayatında büyük değişiklikler yaratamıyor. Günümüzde birçok engelli, sokaklarda kaldırımlara park edilen arabalar, uygun olmayan yol koşulları, asansör ve rampa sistemi olmayan binalar gibi birçok engel yüzünden günlük yaşantılarına evlerinde devam etmek zorunda kalıyor.

Yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu gören ve bu konuya ellerindeki imkanlarla destek olmak isteyenlerden oluşan sivil toplum örgütleri, oldukça yararlı ve farkındalık uyandıracak kampanyalarla engellilerin hayatına küçük de olsa bir dokunuş yapmak ve onları günlük hayata entegre edebilecek projeler geliştirmek için yoğun bir çaba içerisindeler.

Uplifers olarak İstanbul’da yürütülen “engelsiz yaşam“ projelerini araştırdık ve katkıda bulunabileceğinizi düşündüğümüz iki başarılı projeyi sizlerle paylaşmak istedik;

Engelsiz Pedal

engelsiz pedal

Engelsiz Pedal Projesi, tek bir bisiklet ve küçük bir ekiple yola çıkmaya karar veren bir grup insanın izlediği bir “destek” yolu. Amaçları daha sistemli çalışan, daha fazla engelli çocuğa ve ailesine ulaşabilen büyük bir gönüllülük organizasyonu olabilmek. En önemli ihtiyaçları ise oldukça maliyetli olan ve engelliler için özel olarak üretilen bisikletleri temin etmek ve etkin reklam çalışmaları ile Engelsiz Pedal’ı başta üniversite öğrencileri olmak üzere tüm Türkiye’ye yaymak.

2011 Nisan ayından bu yana, engelli dernekleriyle iletişime geçerek belirledikleri, tek başına hareket edecek durumda olmayan çocukların  bisiklete binmesine yardımcı olan gönüllüler, mimari engeller veya mahalle baskısı gibi nedenlerden dolayı evlerinden çıkamayan çocukların fotoğraftaki bisiklet sayesinde sosyalleşmesini, eğlenmesini sağlayarak, aileleri ve engelli çocuklar için bir nevi psikolojik terapi hizmeti sunuyorlar.

Bisiklet sayısının arttırılması, konuya ilişkin farkındalık yaratılması amacıyla, 26 Aralık 2013 Perşembe, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin 600 kişilik salonunda “Engelsiz Hayata Pedal Çevir Konseri”  düzenleyecekler. (Ayrıntılara verilen linkten ulaşabilirsiniz.)

İster bisikletleri kullanacak gönüllüler arasına katılabilir isterseniz de maddi desteklerinizle projenin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında “Engelsiz Pedal” kampanyasına yardım edebilirsiniz. Tüm soru, görüş ve destekleriniz için “Engelsiz Pedal” üyelerine ulaşabileceğiniz iletişim adresleri:

http://www.engelsizpedal.org/

[email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/groups/448755105168530/?ref=ts&fref=ts

Dernek Başkanı Tülay Küçükşahin: 0533 162 1453

Dernek Sözcüsü Samet Aksuoğlu: 0505 737 86 68

Caffè Nero akülü şarj noktası ile engellilere destek oluyor

Caffe Nero

Caffè Nero, plaza çalışanlarından oluşan Beyaz Yakalılar ”Bişi Yapsa” Grubu’nun oluşturduğu “İstanbul Hepimizin” sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesine destek vererek sektörde öncülük ediyor. Bu işbirliği sonucunda, engellilere daha özgür hareket imkanı sağlayabilmek için Caffè Nero’nun Caddebostan ve Trump mağazalarında engellillere akülü tekerlekli sandalyelerini şarj edebilecekleri şarj alanları yaratılmaya başlandı.

Caffè Nero şarj noktaları sayesinde, akülü tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylere daha özgürce hareket etme imkanı sağlanması hedefleniyor. Her biri yarım saatlik şarj sonrasında 1-2 kilometrelik ek güç sağlayan şarj noktaları sayesinde engelliler akülü tekerlekli sandalyelerini ücretsiz şarj edebilecekler.

Caffè Nero aynı zamanda, şarj noktalarını ilk kez kullanacak olan engelli bireylere, 2 adet kahve hediye edecek. Böylece hem “Şarjım bitecek, yolda kalacağım,” endişesi duymadan evden çıkarak özgürce gezinme fırsatı bulacak, hem de kahvelerinin tadını çıkaracaklar.

Engelli bireylere destek konusunda sektörde yenilikçi bir yol açarak diğer çalışmaların da öncülüğünü üstlenen Caffè Nero, onların yaşamını bir nebze olsun kolaylaştırabilmek için attığı bu adımın arkasını getirerek engelliler için yaptığı çalışmalarına devam edecek. İleriye dönük çalışmalarını engelli bireylerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde planlamak isteyen Caffè Nero, konuyla ilgili her türlü düşüncenizi Facebook, Twitter üzerinden direkt mesajlarınızla veya [email protected] adresine göndereceğiniz e-maillerinizle paylaşmanızı bekliyor.

www.facebook.com/CaffeNeroTurkiye

www.twitter.com/Caffe_Nero_TR

www.caffenero.com.tr

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!