Türk bilim insanı Canan Dağdeviren meme kanserini erken teşhis edebilen elektronik sütyen geliştirdi

Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, son çalışması ile adını bir kez daha duyurmayı başardı. Tasarladığı elektronik sütyen ile meme kanserini erken teşhis etme imkanı sunan başarılı bilim insanı, tüm dünyaya umut aşılamayı başardı.

Dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için erken teşhisin önemi büyük. Bu cihaz sayesinde, artık ultrasona ihtiyaç kalmadan memenin ultrason görüntüsü çekilebilecek.

6 yıldır bu projenin üzerinde çalıştığını belirten Dağdeviren, 9 sene önce meme kanserine yakalanan teyzesinden ilham aldığını ve onunla birlikte hayal edip bu cihazı tasarladıklarını söylüyor. Milyonlarca kadının hayatına dokunabilecek olan elektronik sütyenin ilk klinik çalışmasının başarıyla tamamlandığı biliniyor.

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Canan Dagdeviren Mercan (@canandagdeviren)’in paylaştığı bir gönderi

Ultrason teknolojisi kullanarak meme dokusundaki anormal hücreleri tespit edebilen bu sütyenin bir diğer özelliği ise herhangi bir operatöre gerek duyulmaksızın saniyeler içerisinde ultrason filmini çekebilmesi.

“Bu aleti tum kadinlara ithaf ediyorum.” diyen Sayın Canan Dağdeviren’in bu başarısı içimizi gururla doldururken meme kanserinde erken teşhisin önemine bir kez daha vurgu yaparak umudumuzu perçinliyor.

İlginizi çekebilir: Belirtileri gözden kaçırmayın: Meme kanserinin az bilinen semptomları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!