Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı

Standart Poodle’lar ve toy poodle’lar, özellikle köpek gösterilerinde kanıtlanmış güzellikleriyle ünlüdür. Kıvırcık ve hacimli kürkleri, kendilerinden emin havaları ile her zaman gösterinin yıldızı olarak diğerlerinden rol çalarlar. Toy Poodle cinsi köpekler oldukça zeki, atletik ve sadıktır. Bu da onları hem yalnız yaşayan kişiler hem de aileler için mükemmel bir seçim haline getirir.

Kaniş olarak da anılan Toy Poodle’lar, küçücük boyutlarıyla ve bazen o süslü saç kesimleriyle dikkat çekerler. Ama aslında çok daha fazlasına sahiplerdir. Bu köpek ırkı, hayatına Avrupa’da zengin ve ünlü kişiler için av köpeği olarak başlamıştır. Toy poodle’ları bu kadar popüler yapan şey ise inanılmaz zekalarıdır. Genel olarak en zeki köpek ırklarından biri olarak kabul edilen Toy Poodle’lar son derece eğitilebilirdir ve insanları memnun etmeye heveslidir. Ayrıca oyunlar ve aktivitelerde ilgi odağı olmayı sever. Eski geçmişine rağmen değişmeyen şey, Toy Poodle’ın sürekli olarak dünyanın en popüler 10 türünden biri arasında yer almasıdır. Eğer bir evcil hayvan edinmek istiyorsanız hangisinin size daha uygun olduğunu anlamak için farklı köpek cinsleri hakkında bilgi sahibi olmak işinize yarayabilir. İşte toy poodle özellikleri ve bakımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Toy Poodle özellikleri

Toy Poodle, ilgi odağı olmayı seven karizmatik bir aile hayvanıdır. Son derece zekidir ve itaat eğitimini iyi alır, ancak arkadaş canlısı doğası nedeniyle ayrılık kaygısından muzdarip olabilir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinir ve minyon boyutları sayesinde daha küçük alanlarda yaşama çok uygundur. Dolayısıyla, Toy Poodle ev için uygun mu, sorusunun yanıtı da kesinlikle evet olacaktır.

Toy Poodle ve standart Poodle’ların hepsi aynı cinse aittir, bu yüzden büyüklükleri dışında aşağı yukarı aynı görünürler. Yine de Toy Poodle’lar bu cinsin en küçüğüdür. Poodle’ların tamamı, genelde karemsi bir gövdeye sahiptir. Başları dik ve büyüktür; koyu renkli gözleri ile daima tetikte görünen gururlu bir duruşa sahiptir. Toy poodle’ların kürkleri, siyahtan kahverengiye ve sarıdan beyaza kadar çarpıcı bir renk yelpazesine sahiptir. Çok yaygın olmasa da iki renkli tüyler de görülür.

Toy Poodle’ın özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 20- 15 cm
  • Ağırlığı: 2- 4 kg
  • Yaşam süresi: 14- 17 yıl
  • Kürk: Kıvırcık ve yoğun
  • Renk: Siyah, kahverengi, sarı, beyaz
  • Arkadaş canlılığı: Toy Poodle köpekler, yabancılara karşı biraz çekingen olsalar da herkesle iyi geçinirler. Ayrıca çocuklarla araları gerçekten çok iyidir.

Toy Poodle tarihçesi

Toy Poodle, Fransa’nın ulusal köpeğidir, bu yüzden birçok insanın standart Poodle’dan “Fransız kanişi” olarak bahsettiğini duyabilirsiniz. Bu yakın ilişkiye rağmen, bu köpek ırkı atletik becerisi ve memnun etme hevesi nedeniyle aslında ördek av köpeği olarak geliştirilip yetiştirildikleri Almanya’da yaşamlarına başlamıştır. Günümüzde Fransa’da Poodle’lar, “ördek köpek” anlamına gelen “caniche” adıyla bilinir.

15. ve 16. yüzyıllar boyunca yalnızca zengin ve ünlü kişilerin sahip olduğu Poodle’lar, Rembrandt ve Alman ressam Albrecht Dürer’in resimlerinde de yer almıştır. Toy Poodle’lar, 18. yüzyılın sonlarında sanat eserlerinde ve Fransız aristokrasisinin mahkemelerinde boy göstermeye başlamıştır.

Poodle’ların günümüzde gösterilerdeki abartılı halleri de aslında tarihinden kaynaklanıyor. Avcılar, köpeklerin hem serbest hareket alanına hem de yeterli korumaya sahip olmalarını sağlamak için kürklerini keserdi. Yani kanişlerin bacaklarını, boynunu ve kuyruğunu tıraş ederlerdi. Böylece göğüsleri, kalçaları ve bacak eklemleri hala yuvarlak tutamlardaki kıvırcık tüylerle kaplı olurdu.

Poodle’ların standart, minyatür ve Toy Poodle olmak üzere üç çeşidi vardır. Standart Poodle, bu cinslerin en eskisidir, minyatür ve Toy Poodle’lar daha küçük köpekler isteyenler için üretilmiştir. Küçük boyutlarına rağmen Toy Poodle’lar da çalışkan köpeklerdir. Özellikle Toy Poodle’lar, yüksek zekaları ve atletizmleri nedeniyle geçmişte sirklerde ilgi görmüştür.

Toy Poodle’a gelecek olursak, bu sevimli köpek cinsi ilk olarak 20. yüzyılın başlarında, özellikle apartman dairelerinde veya daha küçük alanlarda yaşayanlar için harika bir refakatçi köpek olarak yetiştirilmiştir. İlk olarak 1886’da American Kennel Club tarafından tanınmıştır.

Toy Poodle karakter ve kişiliği

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Toy Poodle, inanılmaz derecede akıllıdır. Kendisini ailenin hayati bir parçası olarak görme eğilimindedir, güçlü bir kişiliği vardır ve her şeyi bir anda öğrenir. Aile faaliyetlerinin dışında bırakıldığını düşünürse, haklı olarak hoşnutsuz olacaktır. Tabii ki, bu mizaç iki ucu keskin bir kılıç gibidir. Toy Poodle’lar ilgi odağı olmayı, numaralar öğrenmeyi ve yürüyüş yapmayı seven sadık aile hayvanlarıdır. Çeviklik ve itaat eğitiminde mükemmeldirler ve çocuklarla saatlerce oynayabilirler. Yüksek zekaları nedeniyle saklambaç gibi daha karmaşık oyunları bile çok hızlı öğrenebilirler.

Çoğu insan, söz konusu Toy Poodle karakter ve kişiliği olduğunda, Toy Poodle evde yalnız kalabilir mi, merak ediyor. Toy Poodle’lar ayrılık kaygısıyla ilişkili yaygın stres davranışları geliştirebilirler. Onları çok uzun süre yalnız bırakırsanız veya hak ettikleri ilgiyi göstermezseniz, bu yavrular pasif agresif olabilir ve bildikleri gibi davranabilirler.

Toy Poodle’lar çok eğlenceli ve sevecen köpeklerdir. Eğer sessizliğe ihtiyacınız varsa çok nazik ve sessiz olduklarını da söyleyelim. Son derece komik bir kişiliğe sahiplerdir ve çok şefkatlilerdir. Toy Poodle’ların ufakcık boyutları, onları her yere götürmeyi cazip hale getirir. Eğer alışırlarsa, onları her yere götürmenizi beklemeye başlarlar. Sonuç olarak Toy Poodle sahipleri, bu türün zekasından ve memnun etme hevesinden tam olarak yararlanmalı ve onu mümkün olduğunca çabuk eğitmelidir.

Toy Poodle bakımı

Toy Poodle bakımı zor mu? Hiçbir köpek cinsi mükemmel değildir, Toy Poodle bakımı konusunda da en önemli konu, onun ihtiyaçları olacaktır. Peki, Toy Poodle tüy döker mi? Toy Poodle’lar tüy dökmezler ve hipoalerjeniklerdir. Yine de tüylerinin ideal olarak her gün taranmaya, fırçalanmaya ihtiyacı vardır. Tüyleri kendi kendine kıvrıldığı için karışmaya son derece eğilimlidir; gerekli bakım sağlanmazsa cilt enfeksiyonlarına neden olabilir ve tamamen tıraş edilmesi gerekir.

Fırçalamanın yanı sıra, Toy Poodle’lara her 4-6 haftada bir banyo ve saç kesimi de yaptırılmalıdır. Ayrıca tüm köpekler için geçerli olduğu gibi siz de köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Toy Poodle’ların kulaklarına özel olarak dikkat edilmelidir, çünkü tüyleri kulak kanalının içinde büyüyerek kulak kirini hapsedebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Toy Poodle çeşitleri için özellikle endişe verici olan konu ise diş sağlığıdır. Toy Poodle’lar, diğer Poodle çeşitleri ile aynı sayıda dişe sahip olsalar da ağızları daha küçük olduğundan, dişlerinin çürümesi kolaydır. Bu nedenle Toy Poodle’ınızın dişlerini haftada 2-3 kez fırçalamanız oldukça önemlidir.

Son olarak Toy Poodle sahipleri de bu küçük yavruların obez olmamaları için yeterince egzersiz yapmalarını sağlamaları ve onları sağlıklı beslemeleri gerekir.

Toy Poodle eğitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi Toy Poodle, çok akıllı bir cinstir ve sahibini memnun etmeyi sever. Aktif ve zarif köpekler olarak spor aktivitelerinde de son derece iyilerdir. Bu bilgi, Poodle’ların narin ve zayıf olduğunu düşünenler için şaşırtıcı olabilir. Toy Poodle’lar öğrenme ve numara yapma konusunda harikalardır.

Toy Poodle sağlık sorunları ve yaşam süresi

Üç farklı Poodle türü olmasına rağmen, hiçbiri aynı sağlık koşullardan muzdarip değildir. Örneğin Toy Poodle’lar Von Willebrand hastalığı ve hemofili gibi kan pıhtılaşma bozukluklarına biraz daha duyarlı olabilirler. Ayrıca, kalça kemiğinin başına kan akışının azalmasına neden olan Patella Luksasyonu ve Legg-Calvé-Perthes hastalığı gibi yaygın “küçük köpek” hastalıklarından da muzdarip olabilirler.

Son olarak, yukarıda da belirttiğimiz gibi daha küçük köpekler diş problemlerine daha yatkındır. Toy Poodle’ların diş bakımına da gereken özenin gösterilmesi gerekir. İyi bakılan ve sağlıklı Toy Poodle’lar 10-18 sene arası yaşar. Köpeğinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için ayrıca aşılarını zamanında yaptırmayı, kilosunu düzenli olarak takip etmeyi, düzenli veteriner kontrollerine götürmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!