Köpekler bizim yediğimiz yiyeceklerden hangisini yiyebilir, hangisini yiyemez?

Her ne kadar yemek artıklarını evcil hayvanlara vermekten kaçınmamız gerektiğini bilsek de, arada bir bize bakan masum gözlere dayanamayıp tabağımızdaki yiyecekleri sadık dostlarımızla paylaşıyoruz. Oysa bizim için iyi ve sağlıklı olan yiyecekler, ne yazık ki köpekler için aynı özellikleri taşımayabiliyor. Tam da bu yüzden köpeğinizle asla paylaşmamanız gereken ve paylaşmanızda sakınca olmayan yiyecekleri listeledik. Ancak listemize geçmeden önce hatırlatmamız gereken bir nokta var: Unutmayın, her köpek farklıdır; dolayısıyla önce küçük miktarlarda bu yiyeceklerden verip köpeğinizin tepkisini ölçün. Ve eğer beklemediğiniz bir tepki söz konusuysa, mutlaka bir vejetaryene danışın.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahiplenme ve hayatınızda değiştireceği 5 şey

köpekler ne yer
Bizim için iyi ve sağlıklı olan yiyecekler, köpekler için aynı özellikleri taşımayabilir.

Köpeklerin yiyebileceği yiyecekler

 • Fıstık ezmesi: Tükettiğiniz ürünün içinde xylitol bulunmadığına emin olduktan sonra, fıstık ezmesi köpeğinize gönül rahatlığıyla verebileceğiniz bir yiyecek. Ayrıca bizim için olduğu kadar köpekler için de sağlıklı yağ ve protein bakımından oldukça yararlı.
 • Yoğurt: Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan sade yoğurdu, özellikle dostunuz sindirim sorunları yaşarken verebilirsiniz. Fakat tükettiğiniz yoğurdun içinde hiçbir yapay tatlandırıcı ve şeker olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Yulaf ezmesi: Zengin lif kaynağı yulaf ezmesi, özellikle düzensiz bağırsak sorunları yaşayan köpekler için oldukça yararlı. Ayrıca buğday alerjisi olan köpeklere de hiçbir zararı yok. Yulaf ezmesini pişirip şeker ilave etmeden sadık dostunuza servis edebilirsiniz.
 • Tavuk: Köpeğinizin ilave proteine ihtiyacı varsa, pişirilmiş ve baharat eklenmemiş tavuk, bunun için ideal bir seçenek.
 • Somon: Omega 3 yağ asitleri köpekler için de çok faydalı. Pişirdiğiniz somondan köpeğinize biraz ikram etmenizde hiçbir sakınca yok.
 • Brokoli: Vitamin bakımından zengin bu sebze, köpekler için de zengin bir besin kaynağı. Fakat sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklara yol açabileceği için dostunuza bu yiyecekten sınırlı miktarda vermenizde fayda var.
 • Bal kabağı: Lif ve vitamin kaynağı bal kabağını köpeğinize gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Özellikle de sindirim sistemiyle ilgili sorunlar yaşadığı zamanlarda…
 • Taze fasulye: Taze fasulye oldukça yararlı bir yiyecek. Dostunuza bu sebzeyi servis ederken pişmiş ve tuz eklenmemiş olduğuna dikkat edin.
 • Süzme peynir: Süzme peynir veya çökelek, protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olduğu için, eğer köpeğinizin süt ürünlerini sindirmede bir sorunu yoksa, onun için yararlı bir ek gıda olacaktır.
 • Diğer peynirler: Köpeğinizin laktoz intoleransı olmadığından eminseniz, küçük miktarlarda peynir yemesinde hiçbir sakınca yok. Fakat mozarella gibi düşük yağlı olanları tercih etmelisiniz.
 • Havuç: Kalorisi düşük, lif oranı yüksek bu sebze aynı zamanda vitaminler açısından da oldukça zengin. Üstelik havuç kemirmesi, köpeğinizin dişleri için de yararlı olabilir.
 • Yumurta: Sadık dostunuzun proteine mi ihtiyacı var? O zaman ona atıştırmalık olarak omlet hazırlayabilirsiniz. Fakat yumurta, yüksek yağ oranına sahip bir yiyecek olduğu için bunu çok sık yapmamanızda yarar var. Ayrıca zararlı bakterilerden dolayı, köpeğinize çiğ veya az pişmiş yumurta vermemeye dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan bakarken çevre dostu olmak için 7 öneri

Köpeklerin yememesi gerekenler

 • Çikolata: Çikolata, içinde bulunan kafein benzeri uyarıcılardan dolayı köpeklerde kusmaya, ishale, kalp ritim bozukluğuna ve hatta ölüme bile yol açabilir.
 • Taze ve kuru üzüm: Bizim için faydalı olan bu meyve, köpekler için bir zehirden farksız. Böbrek yetmezliği, yol açabileceği sağlık sorunlarından sadece bir tanesi.
 • Soğan: Köpeğinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek bu yiyeceği ona asla vermemelisiniz.
 • Avokado: Avokado, içerdiği ‘persin’ adındaki bir madde yüzünden köpeklerde nefes alma zorluklarına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • Alkol: Çok küçük bir miktarda alkol alması bile ciddi ölçüde zehirlenmeye, kusmaya ve hatta ölüme yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvanların iyileştirici gücü

Kaynak:

mnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!