The Urban Melody: Ezgi Doğanay ile sağlıklı yaşam ve keşiflere dair

Theurbanmelody.com; şehir hayatı içinde sağlıklı yaşam arayışı, gezi notları ve yeni keşiflerin yer aldığı, renkli ve eğlenceli bir blog. Uplifers olarak keyifli yazılarının yanı sıra özellikle renkli Instagram paylaşımları ile de içimizi açan Theurbanmelody’nin kurucusu Ezgi Doğanay Akşit’le, web sitesi, yaşamı, ilgi alanları ve keşiflerine dair tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

ezgi doganay aksit - the urban melody (5)

Önce seni biraz tanıyalım: Ezgi Doğanay Akşit kimdir?

Merhaba, www.theurbanmelody.com’un kurucusuyum. Aynı zamanda 8 yıldır dijital medya sektöründeyim. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra Londra Middlesex University’de Marketing Management masterı yaptım. Üniversite yıllarımda dergilerde, PR ajanslarında ve reklam ajanslarında çalıştım. Master’ım bittikten sonra ise Londra’da global bir medya ajansının dijital medya planlama bölümünde şu anki kariyerime giriş yapmış oldum. Daha sonra çalışma izni problemleri nedeniyle İstanbul’a döndüm ve dijital medya pazarlamasına burada devam ediyorum.

Aslında sanatla ilgili bir şey yapmak isterdim ama Türkiye’de sanat ve zorluklarını düşündükten sonra kendime en yakın sektörü iletişim olarak görmüştüm.

The Urban Melody fikri nasıl ortaya çıktı? Hikayesini bize biraz anlatır mısın?

İstanbul doğumluyum. 3 senelik Londra maceram dışında hep İstanbul’da yaşadım ve son 5-6 senedir İstanbul’un değişen yüzünden çok sıkıldım. Sürekli yükselen, uyumsuz ve zevksiz binaların arasında bazen nefes alamadığımı hissediyorum. Plazaların önündeki küçücük çim alanların kokusunu duyunca ‘ooh mis gibi ne güzel’ deyip sonra kendimize acıyorum. Başka ülkelerde plazalar, gökdelenler yok mu? Tabii ki var, ama parklar, ağaçlar, çiçekler de var ve hepsi bir düzen içinde. İşte tam bunların ortasında bir yandan sağlıklı beslenme ve spor ile ilgilenirken bu konularda kendi bildiklerimi ve tecrübelerimi sadece yakınlarımla değil daha fazla insanla paylaşmak istedim. Hem de bunaldığım şehir hayatının içinde bir nebze olsun kendimizi iyi hissedeceğimiz, okurken mutlu olup, ferahlayacağımız içerikleri okuyucularla buluşturmak istedim. Böylelikle okuyucuların hem fiziksel hem ruhsal olarak kendilerini iyi hissedeceği; yeni mekanlar, yeni şehirler ya da belki de yeni bir film keşfedeceği The Urban Melody fikri ortaya çıktı.

The Urban Melody
The Urban Melody
Sana en çok ilham veren kişiler kimler?

Eşim Kıvanç ve @yoga_girl

Gün içerisinde en büyük motivasyon kaynağın nedir?

Akşam pilates yapacak olmak.

Hafta sonları en çok ne yapmaktan keyif alıyorsun?

Theurbanmelody’e içerik üretmek dışında hava güzelse deniz kenarında vakit geçirmeyi, Maçka Parkı’nda yürümeyi/koşmayı seviyorum. Yine güzel havalarda Cihangir, Çukurcuma ve Galata’daki eskicileri keşfetmekten, Moda’da gezmekten, Teşvikiye civarında kahve içmekten, Pazar günleri ara sıra Feriköy Pazarı’na gitmekten keyif alıyorum. Hiçbir şey almasam bile buralarda gezmek çok hoşuma gidiyor. Bunlar dışında şehirdeki etkinliklere göre programımı oluşturuyorum.

İstanbul’da (yaşadığın şehirde) / Türkiye’de ve dünyada vakit geçirmekten en çok keyif aldığın yerler nereler? “Bence herkesin mutlaka görmesi gerekir” dediğin bir yer var mı, varsa neresi?

İstanbul’da Teşvikiye, Topağacı, Arnavutköy, Bebek, Moda, Cihangir ve adalar en sevdiğim yerler. Türkiye’de bence herkes Kaş’ı, dünyada ise Tayland adalarını görmeli. Açıkçası ben henüz göremedim çünkü tam gitmek üzereyken hastalandım ve tatili iptal etmek zorunda kaldık. Fakat öncesinde o kadar araştırdım ve dinledim ki denizine, doğasına, rahatlığına ve deniz ürünlerine bayılacağıma eminim.

Çantanın olmazsa olmazları neler? Seyahat ederken dahi asla yanından ayırmadığın şeyler var mı?

Telefonum, cüzdanım, şarj aletim ve makyaj çantam.

Hangi mevsim seni daha çok mutlu ediyor?

İlkbahar çünkü yaza çok yakın! Kasvetli kış aylarının sona erdiği, ağaçların yeşillenip çiçek açtığı güzel ilkbahar…

Okumaktan en çok keyif aldığın yazarlar kimler? / En son hangi kitabı okudun?

Hıfzı Topuz, Zülfü Livaneli. Şu an Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım’ı okuyorum.

Dinlemeyi en çok sevdiğin müzik türü nedir? / En son hangi konsere gittin?

Classic rock ve alternative rock, jazz, blues, soul, funk ve swing severim. Çok sık konsere gitmiyorum maalesef ama en son Kamashi Washington, Chic, Snarky Puppy gittiğim konserlerden. Özellikle CRR’de izlediğim Snarky Puppy jazz grubu mükemmeldi!

ezgi 3 ezgi 2

Hiçbir şey yapmak zorunda olmadığın, tüm vaktini kendine ayırabileceğin bir günün olsa nasıl değerlendirirdin?

Bunu cevaplarken başka bir yerde yaşadığımı hayal edebilir miyim? Öyleyse, sabah güneş ışığı ile uyanıp, sahilde köpeğimi gezdirirdim. Hafif esen bahçede sağlıklı bir kahvaltının ardından kahvemi içerken theurbanmelody için yazılar yazardım. Sonrasında günlük egzersizlerimi yapıp ardından dışarı çıkıp, yeni yerler keşfedip, denize girip, sevdiklerimle zaman geçirir ve eve gelince güzel bir film izlerdim.

En sevdiğin spor / egzersiz nedir?

Pilates ve yoga yapmayı seviyorum. Ayrıca snowboard yapmayı da çok severdim fakat yaşadığım küçük sakatlanmalar sonrasında uzun zamandır yapmadım.

Çocukluğunla ilgili en çok özlediğin şey nedir?

Ablamla aynı şehirde/ülkede yaşamak ve köpeğim Lucky.

Son zamanlarda seni en çok heyecanlandıran şey neydi?

Mart ayında pilates eğitmenliği için eğitim almaya başlayacağım. Bu, uzun zamandır yapmak istediğim ama ertelediğim bir şeydi. Sonunda gerçekleştireceğim için çok heyecanlıyım.

Sence başardığın en zor şey neydi?

İngiltere’de kendi uğraşlarımla çalışma izni almak ve o dönemde çok az tecrübem olmasına rağmen en büyük global medya ajanslarından birinde iyi bir iş bulmak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!