Tanışma uygulamaları ilişkileri ve cinselliği nasıl etkiliyor?

Benim tanışma uygulamaları ile ilgili kullanıcı tecrübem neredeyse MIRC döneminden kalma ama çevremdeki birçok kişiden tinder, cupid, badoo, okc gibi tanışma uygulamalarının hikayelerini dinliyorum.

İşim dijital ile ilgili olduğu için yeni iş modellerine baktığımda pek çok yeni dijital iş modelinin fonksiyon ve deneyim konusunda tanışma uygulamalarını örnek aldığını görmek beni şaşırtıyor. Tanışma uygulamaları sadede tanışma şeklimiz ve sonrasında yaptıklarımızda değil, yavaş da olsa cinsellik alanında da değişimlere yol açmaya başladı.

Belki en önemli etki dış görünüşün ilk kararda etken olması nedeniyle kadınlarda ve erkeklerde estetik operasyonlar ve fit olma konusundakı artış. Daha sonra da kişiyi tanımak için sosyal medya hesaplarına bakıldığı için bu hesapların kişinin gerçek hayatının sadece parlak tarafını yansıtacak şekilde gösterilmesi. Tanışma uygulamaları erkeklere daha fazla fırsat sunuyor gibi gözükebilir ama istatistikler yeni kişiler ile tanışma konusunda kadınların ilk kullanmaya başladıkları dönemde aktif olduğunu gösteriyor.

Ama benim açımdan en büyük fark yaratan konu eskiden sadece sosyal çevremizde kısıtlı insanlar ile tanıştığımız için duydugumuz sorumluluk ve dikkatin azalması. Artık hiçbir ortak tanıdığımız olmayan, fiziksel veya sosyal olarak çekici gelen pek çok insanla tanışma fırsatı var insanların önünde. Üstelik kendi sosyal çevremizin dışına çıktığımız için bu ilişkiler, yaşadıklarımız ve devam edip sonlandırma gibi pek çok konuda daha esnek davranışlara imkan tanıyor. Cinsellik anlamında daha fazlı davranıp, merak edilen veya gizli kalmış şeyler bu ilişkilerde talep edilebiliyor. Temeli olmadan en uçlara savrulabildiğimiz günümüzde bu iyi de, kötü de sonuçlanabiliyor.

Tanışma uygulamasından görüştüğü bir erkekle bir aya yakın bir süredir beraber olan arkadaşım geçenlerde ilk kez birlikte olduklarını, erkeğin cinselliğin bu kadar geç olmasına şaşırdığından bahsetti. Üstelik erkek arkadaşı sonraki seferlerde ona, çoğu, sert porno filmlerde sergilenen ve kadını küçümseyen birkaç şeyi yapıp yapamayacağını sormuş. Arkadaşımın “hayır” cevabına şaşırmış. Zira daha önce beraber olduğu görece yaşça küçük pek çok kadın böyle şeyleri denemeye açıkmış. Arkadaşım hala onunla görüşüyor mu ve bunda ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum ama, kontrolsüzce internetteki kaynaklardan gördüğümüz pek çok şey artık sıradan kabul edilip merak içinde denenir hale geldiğini görüyorum. Bunların çoğu maalesef cinselliğin renkli tarafı olan fanteziler ve deneyimlerin ötesinde. Cinsel eğitimi doğru kaynaklardan edinmenin kişinin kendini koruması için büyük önemi var. 

Her şey hızlanıp yüzeyselleşse de yaşı bana yakın olan bir erkek arkadaşım sadece eski günlerdeki gibi centilmence ve özenli davranarak bu uygulamalarda nasıl gözde bir partner haline geldiğini anlattı. Bu da demek ki ne kadar fiziksel çekiciliğe ve yeniye merak en başta kararlarımızı etkilese de sonrasında da ruhumuzu da tatmin edecek öğeler arıyoruz.

Çok değil, belki de dört, beş yıl sonra bizim için olası partnerlerimizi yapay zeka seçip, seçtiği bir yerde bizim için kısa süpriz tanıştırmalar ayarlayacak. O günler gelinceye kadar biz yine de eski usul tanımak için zaman gereken gerçek tanışmalara güvenelim derim. Hatta bir arkadaşım buna benzer bir düşünceyi eğlence alanında uygulayıp teknoliji ve fiziksel tanışma ve oyunları birleştirdi. Pubstroy adlı konseptte belirlenen gündeki etkinliğe katılıp uygulamayı indiriyorsunuz. Uygulamada oyun için verilen görevleri yaparken hem eğlenip hem de yeni kişiler ile tanışıyorsunuz. Eee gerisi de size kalmış artık. Hem ne demişler; bir kişiyi en iyi yolculukta, oyunda ve yatakta tanırmışsın…

Bu arada yazdığım hikayelerden oluşan Kadınların Fısıldadığı Hikayeler kitap olarak yayınlandı. Satın almak için tıklayın: Kadınların Fısıldadığı Hikayeler

 

İlginizi çekebilir: Cinsellikte kaygılar ve çelişkilerle: Erkek olmanın dayanılmaz hafifliği (!)

Hectorist
Adını İlyada destanındaki Truvalı Hector’dan alan Hectorist, psikolog olacakken finans sektöründe kariyer ve master yapan bir beyaz yakalı. İstanbul’da yaşasa da, daha önceleri hayatının ... Devam