Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Filmler dünyayı değiştiremese de onları izleyenler değiştirebilir

“Filmler dünyayı değiştirir mi bilinmez, ama onları izleyenler değiştirebilir.” mottosuyla yola çıkan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, bu yıl 18-19-20 Kasım tarihlerinde 20 farklı ilde eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifinin bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği festival kapsamında, onlarca yönetmenin belgesel formatındaki filmleri ücretsiz olarak gösterilecek.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivalini tanıyalım

Kendi deyimleriyle paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, her yıl sürdürülebilir bir dünya için başvurulabilecek çözüm önerilerini konu alan belgesel formatında filmlere ev sahipliği yapıyor. Zamanla 20 şehre yayılarak, katılımcılarına yaşamlarında değişim yaratmaları için ilham ve güç veren bir buluşma haline gelen festival, içinde yaşadığımız gezegene şekil vermeye gücü yeten bir tür olarak yaşamın serpildiği bir dünya yaratmayı hedefliyor. Çünkü bunun mümkün olduğu bilincine ulaşmak, bu konuda atılabilecek belki de en büyük adım.

sürdürülebilir yaşam film festivali

Gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağımızı ya da bırakacağımız bu dünyayı nasıl geliştirebileceğimizi merak eden herkesi belgeselleri birlikte izlemeye çağıran festivalin bu sene 2 konuğu da var: Racing to Zero (Hedef Sıfır) filminin yönetmeni Christopher Beaver ve Wings of Change (Değişimin Kanatları)’in yönetmeni Tuvi Arbel. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifinin “Siz de yapabilirsiniz!” çağrısına kulak veren yerel sivil toplum kuruluşları ve aktivist gruplarla işbirliği içerisinde gerçekleşen festivalin bu sene yer alacağı şehirler ise şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Güzelbahçe (İzmir), İstanbul, İzmir, Kartal (İstanbul), Kayseri, Konya, Manisa, Mersin.

Festival kapsamında gösterilecek filmlerin konuları ise e-atık yönetiminden çiftçiliğe, topraktan işbirliği kültürüne kadar çeşitlilik gösteriyor. festival programını yaşadığınız şehre göre surdurulebiliryasamfilmfestivali.org adresinden inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Bizlere dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile yaşamanın nasıl bir durum olduğunu anlatan kısa film: Dökülen Harfler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!