Süper güçlerinin farkında mısın: “İmza karakter gücü” testi ile kendini keşfet

Süper güçlerinin farkında mısın? Süper güç derken neyi mi kast ediyorum: Senin imzan gibi olan, başkaları tarafından senin özelliğin olarak nitelendirilebilecek, dolayısıyla dışarıdan da fark edilen, içsel olarak da kullanırken keyif aldığın, seni akışta tutan, sana özgü değerlerin aksiyonda olma hali olarak tanımlayabiliriz. Örneğin; nezaket, yaratıcılık, dürüstlük, cesaret ya da bakış açısı ilk 5 karakter gücün arasında yer alabilir ve bunlar süper güçlerindir. 

Süper kahramanların hepsinin kendine has süper güçleri olduğunu biliyoruz. Örneğin; Örümcek Adam bir örümcek gibi esnek ve atletiktir, ağlarını kendini savunmada kullanabilir. Süpermen inanılmaz güçlüdür ve uçabilir. Batman, gücünün yanında teknolojiyi çok iyi kullanır. Thor, yıldırım tanrısı olmasının yanı sıra mizah yeteneği de olan bir süper kahramandır. Tüm bu süper kahramanlar süper güçlerini kullanırken kendilerine güvenirler ve bunu yapmaktan keyif alırlar. Bu güçleri kullanmak onların karakterlerinin doğal bir parçasıdır.

İşte ”İmza Karakter Güçleri”ni fark etmek de senin kendi süper güçlerini anlamana, hayatındaki bu güçlerin farkında olarak onları etkili şekillerde kullanmana, dolayısıyla özgüvenini artırmana, kendini daha iyi tanımana, zorlandığın olay ve olgularla ilgili onlardan destek almana yardımcı olur.

İmza karakter gücünüzü keşfedin

24 güçten ilk sırada çıkan 5 güç senin imza karakter güçlerini tanımlar ve aslında kendinle ilgili çok şey anlamanı sağlar. Haydi bir oyun oynayalım: Aşağıda 6 erdemin altında yer alan 24 karakter gücünü listeliyorum ve senden hangilerinin ilk 5 karakter gücün olduğunu tahmin etmeni istiyorum. Sonra da yazının sonunda paylaştığım linkten ”İmza Karakter Gücü” testini yaparak kendinle ilgili ne kadar doğru yargıların olduğunu keşfedebilirsin.

  • Bilgelik erdemi güçleri: Yaratıcılık, merak, muhakeme, öğrenme aşkı, bakış açısı
  • Yüreklilik erdemi güçleri: Cesaret, azim, dürüstlük, yaşam coşkusu/şevk
  • İnsaniyet erdemi güçleri: Sevgi, iyilik/nezaket, sosyal zeka
  • Hakkaniyet erdemi güçleri: Takım çalışması, adalet, liderlik
  • Ölçülü olma erdemi güçleri: Affedicilik, alçak gönüllülük, tedbirlilik, öz yönetim
  • Aşkınlık erdemi güçleri: Güzelliğin ve üstün başarının değerini bilmek, minnettarlık, umut, maneviyat, mizah

Pozitif psikolojinin kurucularından Martin Seligman ve Chris Peterson, karakter güçlerinin psikolojik sağlık ve mutluluk üzerinde büyük etkisi olduğundan bahseder. Öyle ki bu güçlerin aşırılığı ya da eksikliği psikolojimizi, ilişkilerimizi ve başarımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. 24 güç, dengede olma halini temsil eder. Bir dahaki yazımda dengeden çıktığımızı nasıl fark edebileceğimizi ve dengeye gelmek için neler yapabileceğimizi, güçlerimizi günlük hayatımızda nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım.

Bu dönemde Whatsapp üzerinden Mutluluk Bilimi Pratiklerini paylaştığım “Endişeyi Azaltmak için Mutluluk Ritüelleri” online takipli grup çalışmama katılmak ya da online bireysel danışmanlık almak istersen bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsin. Mutluluk Ritüelleri programımda Karakter Güçleri konusu üzerinde bir hayli duruyoruz.

Pozitif psikoloji pratikleri ve hayat deneyimlerimi paylaştığım Instagram hesabıma: www.instagram.com/iremulguorhan adresinden, Youtube kanalıma www.youtube.com/c/iremulguorhan linki üzerinden ulaşabilirsin.

Süper güçlerini bulmak içinse buraya tıklaman yeterli. 

İrem Ülgü Orhan Profesyonel Koç
Berkeley, North Carolina ve Pennsylvania Üniversitelerinde bulunan Pozitif Psikoloji kürsülerinde, Pozitif Psikoloji alanında eğitimler almış olan İrem Ülgü Orhan, bu eğitimlerini şamanik öğretiler ile ... Devam