Süper Ay: Hayatınızdaki en önemli gök olayına tanıklık etme zamanı

Milyonlarca insanın tanıklık edeceği, en önemli gök olaylarından biri olarak kabul edilen 21. yüzyılın en büyük ve en parlak ‘Süper Ay’ına artık yalnızca saatler kaldı.

Peki Süper Ay nedir?
Süper Ay foto
Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya’ya mesafesi değişen Ay’ın, Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın olması Süper Ay’ı ortaya çıkarıyor.

İlk kez 1979 yılında Astrolog Richard Nolle tarafından dile getirilen Süper Ay; eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya’ya mesafesi değişen Ay’ın, Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın olması ve kocaman parlak bir küre gibi görünmesi olayına deniyor. Süper Ay’ın Dünya’ya en son 1948 yılında bu kadar yaklaştığını düşünürsek, benzersiz bir doğa olayına tanıklık edeceğimiz şüphesiz.

Hayatınızda belki de ilk ve son kez tanıklık edeceğiniz bu olayda Ay, her zamankinden %14 daha büyük ve %30 daha parlak görünecek.

Greenwich Kraliyet Rasathanesi’nden Gökbilimci Dr. Marek Kakula bu eşsiz olayla ilgili şunları dile getiriyor: ‘Eğer Ay en yakın olduğu noktada dolunay gerçekleşirse, o zaman Ay normalden oldukça büyük ve parlak görünür. Buna da Süper Ay denir.’

Süper Ay ne zaman izlenebilecek?

Süper Ay kışın oluştuğunda boyutu da oldukça büyük oluyor; çünkü her yıl Aralık ayında Dünya, yer çekimi nedeniyle Güneş’e en yakın haline geliyor. NASA’ya göre 14 Kasım’ı 15 Kasım’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 04.30 sularında (GMT 1.30) Güneş ve Ay tam hizalı olacak; ondan sadece iki saat önce 02.30’da (GMT 11.30) Ay, Dünya’ya en yakın noktada olacak. Süper Ay’a en iyi tanıklık edebilmek için havada bulutların olmaması ve şehir ışıklarından uzakta bir noktadan izlenmesi gerekiyor. Ayrıca uzmanlar 25 Kasım 2034’e kadar Ay’ın Dünya’ya bu yakınlığa gelmeyeceğini bildiriyorlar. Normalde 384. 400 kilometre olan Ay ile Dünya arasındaki mesafe bu gece 350.000 kilometreye düşecek.

Süper Ay’ların gelecekte, Ay’ın kendisini Dünya’nın yörüngesinden ileri doğru itmesi sebebiyle daha küçüleceği dile getiriliyor. Ay’ın, her yıl Dünya’dan 3.8 cm uzaklaşması da bu görüşü destekler nitelikte.

Hayatınızda yaşayacağınız en etkileyici ana tanıklık etmek için fotoğraf makinelerinizi hazır etmeyi unutmayın. Bu eşsiz anlara tanıklık etmek için videoları izleyebilirsiniz:

SUPER MOON LIVE STREAM 11-13-16

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!