İstanbul’daki en iyi kitap kafeler

Zaman zaman hepimiz şehrin gürültüsünden, kaotik atmosferinden ve kalabalığından sıyrılıp sakin ve huzurlu bir ortamda zaman geçirme ihtiyacı duyabiliyoruz. Bazen çalışma alanımızı farklı bir ortama taşımak bazense uzun bir şehir turunun ardından biraz dinlenmek ve soluklanmak için son yıllarda en çok tercih edilen mekanların başında kitap kafeler geliyor. Özellikle uzaktan çalışma kültürünün pandemi sonrasında daha da yaygınlaşmasıyla birlikte sayıları hızla artan kitap kafeler, keyifli ambiyanslarıyla saatlerce çalışabileceğiniz, bir yandan kitap okurken bir yandan da kahvenizi yudumlayabileceğiniz harika mekanlar. ‘İstanbul’daki en iyi kitap kafeler‘i sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Minoa Village, Etiler

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Minoa Village (@minoavillage)’in paylaştığı bir gönderi

Şehrin yenilerinden sayılabilecek Minoa Village, Akaretler’in yıllardır en sevilen kitap kafelerinden biri olan ve İstanbul’da kitap kafe konseptinin öncülerinden sayılabilecek Minoa’nın bir şubesi. Tüm dünyadan yeni yayınlanan en iyi kitapları orijinal dillerinde bulabileceğiniz Minoa Village, sanat kitaplarından çocuk kitaplarına romanlardan hobi kitaplarına oldukça geniş yelpazede bir ürün portföyüne sahip. Hafta sonları oldukça kalabalık olan Minoa Village, yemyeşil bitkilerle dekore edilmiş keyifli terası ve zengin menüsüyle hem kitap okuyabileceğiniz, hem çalışabileceğiniz hem de arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz harika bir mekan. 

Adres: Etiler Tepecik Yolu, Kaktüs Sk. No:3 /12, 34335 Beşiktaş/İstanbul

Hypatia İstanbul Kitabevi & Restoran & Kafe, Akaretler

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

HYPATIA İSTANBUL (@hypatiaistanbul)’in paylaştığı bir gönderi

Ünlü yazar Azra Kohen’in sahibi olduğu Hypatia, adını dünyanın ilk kadın filozofu olarak kabul edilen, Neoplatonist Felsefe Okulu’nun lideri İskenderiye’li Hypatia’dan alıyor. Tavandan sarkan sarmaşıkları, boydan boya tüm duvarları kaplayan kitaplıkları ve raflardan seçip satın alabileceğiniz ya da oturup okuyabileceğiniz kitaplarıyla Hypatia, oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz kitap kafelerden biri. Zengin menüsüyle kahvaltı ya da akşam yemeği için de tercih edebileceğiniz bu harika kitap kafede sevdiklerinizle ya da tek başınıza harika bir gün geçirebilirsiniz. 

Adres: Vişnezade, Süleyman Seba Cd. No:45, 34357 Beşiktaş/İstanbul

Fil Books, Beyoğlu

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

FiLBooks (@filbooks)’in paylaştığı bir gönderi

İstanbul’un en iyi üçüncü dalga kahvecilerinden biri olan Fil Books, aynı zamanda hem bir yayınevi hem de kitapçı olarak da hizmet veriyor. Lezzetli atıştırmalıkları, her daim etrafı kaplayan taze çekilmiş kahve kokusu ve ortak çalışma alanlarıyla Fil Books, hem Beyoğlu’nun tarihi dokusunu buram buram hissedeceğiniz mimarisi hem de modern dekorasyonuyla İstanbul’un en kalabalık noktasında keyifli ve sakin zaman geçirebileceğiniz bir vaha gibi. 

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Ali Paşa Değirmeni Sk. No:1 D:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Türk Alman Kitabevi Cafe, Beyoğlu

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Türk Alman Kitabevi Cafe 📚&☕ (@turkalmankitabevicafe)’in paylaştığı bir gönderi

İstiklal Caddesi’nin sonunda, nostaljik görünümüyle içeri adım attığınızda farklı bir dünyaya geçiş yapmış gibi hissedeceğiniz Tük Alman Kitabevi Cafe, içinde Türkçe, Almanca ve İngilizce yüzlerce kitabı bulabileceğiniz 2 katlı bir binada yer alıyor. 70 yıla yakın bir süredir kitabevi olarak hizmet veren, 2015 yılında çıkan yangın sonrasındaysa restore edilerek kitap kafeye dönüştürülen bu tarihi kitapçı keyifli bir sohbet, ders çalışmak ya da kitap okumak için mükemmel bir atmosfere sahip.

Adres: Şahkulu, İstiklal Cd. No:237, 34431 Beyoğlu/İstanbul

Yeniköy Kitapçısı, Yeniköy

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yeniköy Kitapçısı (@yenikoykitapcisi)’in paylaştığı bir gönderi

Dışarıdan bakıldığında kocaman kütüphanesi olan küçük bir apartman dairesi gibi görünen ve önünden geçerken ‘keşke benim de böyle bir kütüphanem olsa’ diye iç çektiren Yeniköy Kitapçısı, içine adım attığınız anda sizi gerçekten de ev sıcaklığıyla karşılayan, İstanbul’un en nezih kitap kafelerden biri. Yeniköy’deki pek çok mekana kıyasla oldukça gösterişsiz ve mütevazi bir atmosfere sahip olan bu muhteşem kitap kafede farklı konseptlerde yüzlerce harika kitap bulabilmeniz ve ev konforunda çalışabilmeniz mümkün.

Adres: Yeniköy, Keresteci Zühtü Sk. No:15 D:aire:1, 34464 Sarıyer/İstanbul

Nail Kitabevi & Cafe, Kuzguncuk

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Nail Kitabevi (@nail_kitabevi)’in paylaştığı bir gönderi

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Kuzguncuk’un en güzel köşesine konumlandırılmış Nail Kitabevi & Cafe, 19. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan binası ve sıcak atmosferiyle müdavimlerine yıllardır hizmet veriyor. Sakinlik, huzur, keyif, kitap ve kahve arayanların ilk tercihlerinden biri olan Nail Kitabevi & Cafe’nin ikinci katında, cam kenarındaki minderlerin birine oturup, kitabınızı okuyarak boğaz havası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:32, 34674 Üsküdar/İstanbul

Page Cafe & Gallery, Moda

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Page Cafe&Gallery (@pagecafegallery)’in paylaştığı bir gönderi

Moda sahiline yakın konumu ve lezzetli kahveleriyle Anadolu yakasının en sevilen kitap kafelerinden biri olan Page Cafe Gallery, zengin kütüphanesindeki kitaplarıyla çok sayıda kitapseveri bir araya getiriyor. Dışarıdan bakıldığında küçük gibi görünen ancak içinde oldukça geniş bir alanı bulunan bu şirin kafeye uğradığınızda kahvenizi muhteşem tatlılarından biriyle taçlandırmayı unutmayın.

Adres: Caferağa, Moda Cd. No:121 D:1A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Tasarım Bookshop & Cafe, Kadıköy

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Tasarım Bookshop & Cafe (@tasarimbookshop)’in paylaştığı bir gönderi

Sanat, tasarım, dekorasyon ve mimarlıkla ilgili harika kitaplar bulabileceğiniz Tasarım Bookshop & Cafe, dilerseniz kitapların içinde kaybolabileceğiniz, dilerseniz de bilgisayarınızı açıp bir köşede keyifli şekilde çalışabileceğiniz harika mekanlardan biri. İçeride tamamen sessizliğin hakim olduğu ve ziyaretçi kitlesinin de genelde odaklanmış şekilde çalışan insanlardan oluştuğu bu kitap kafede zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

Adres: Caferağa, Nevzemin Sk. 6/A, 34714 Kadıköy/İstanbul

İstanbul Kitapçısı

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

İstanbul Kitapçısı (@istkitapcisi)’in paylaştığı bir gönderi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen, Kadıköy, Karaköy, Eminönü ve Çemberlitaş şubelerinde kitap kafe konseptiyle hizmet veren İstanbul Kitapçısı, şehrin en kalabalık noktalarında kahvenizi yudumlarken kitap okuyabileceğiniz en huzurlu mekanlardan biri. İstanbul’un en tarihi lokasyonlarında konumlandırılmış, şehrin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan İstanbul Kitapçısı, hem çalışmak hem de huzurlu vakit geçirmek isteyenleri bekliyor.

Adres: İstanbul Kitapçısı’nın 4’ü kitap kafe konseptli olmak üzere 10 farklı şubesinin adreslerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Bonus: Atatürk Kültür Merkezi, Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

Konsepti kitap kafeden çok kütüphaneye daha yakın olsa da, AKM’nin yenilenen kültür ve sanat kompleksi içinde yer alan bu muhteşem kütüphanenin keyifli ortamında çalışmanın ve kitap okumanın hazzını henüz yaşamadıysanız en yakın zamanda ziyaret etmenizi öneriyoruz. Türkiye’nin en güncel ve kapsamlı sanat kütüphanesi olarak halkın kullanımına açılan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, dünyanın en prestijli yayınevlerine ait özel edisyonlar ve kütüphaneye özel imzalı yayınların bulunduğu 15.000 kitap ve sürekli güncellenen basılı, dijital ve görsel arşive sahip.

Adres: Gümüşsuyu, AKM, Mete Cd. No: 2, 34437 Beyoğlu/İstanbul

İlginizi çekebilir: İstanbul vegan kafeler: Şehrin en iyi vegan seçeneklerini keşfedin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!