Stresten kurtulma zamanı: Hem bedeninizi hem zihninizi gevşetmek için 10 öneri

Pek çoğumuz fazlasıyla planlanmış, zamanlaması ayarlanmış, dolu, dopdolu günler geçiriyoruz ve günün, haftaların ağırlığı altında da eziliyoruz. Her birimizin, bu yüksek basınçlı yaşam tarzının zararlı sağlık etkilerini önlemek için pratik yollara ihtiyacı var. Neyse ki, birkaç dakika içinde stres ve gerginlik seviyelerini hafiflettiği bilinen bir uygulama var. Bu basit uygulama, ofisten uçaktan eve kadar her yerde kullanılabilir. Hem ücretsiz hem de araştırmalarla kanıtlanmış: Gevşeme! Ne yazık ki sürekli talepkar olan bu dünya düzeninde gevşemeyi unuttuk.

Stres altında olduğumuzda ne olur?

Tarih öncesi atalarımız, sempatik sinir sistemini (SNS) aktive ederek vahşi yaşamın tehlikelerinden kurtuluyordu. Fiziksel bir tehdit algıladığında, vücudumuz bir dizi sinirsel bağlantı ile sindirim, bağışıklık sistemi ve mantıksal düşünceyi kapatırken dolaşımı, kalp atış hızını ve kandaki glikozu (şeker) artırır. Savaş ya da kaç tepkisi, gerçek bir tehlike olduğunda son derece değerlidir. Bununla birlikte, modern toplumdaki çoğu insan için, SNS’yi harekete geçiren fiziksel değil, psikolojik tehditlerdir. İşteki projenin son teslim tarihi, yöneticinle görüşmen, trafik, zorlu ilişkiler, finansal yükler ve sürekli artan yapılacaklar listesi vücudun kendini iyileştirme, bağlantı kurma ve yaratıcılık içgüdülerini azaltır.

Gevşeme neye yarar?

Gevşeme, parasempatik sinir sisteminin (PNS) açıldığı ve SNS’nin kapatıldığı, vücudun savaşma ve kaçma modundan sakinleşme ve bağlanma moduna geçtiği süreçtir. PNS yalnızca beyin çevrenin güvenli olduğunu algıladığında etkinleşir. Gevşeme beyine zararsız bir yerde olduğunu ve aşırı uyanıklığını serbest bırakmanın güvenli olduğunu söyler.

Gevşeme yöntemleri

  • Nefes egzersizleri: Derin bir nefes al. Üç saniye içinde tut ve sonra nefes ver. Daha rahat hissediyor musun? Yavaş, dikkatli nefes alma, vücuttaki gevşeme tepkisini başlatır. Nefes egzersizlerini zihni susturmak ve vücudu rahatlatmak için kullanabilirsin.
  • Meditasyon: Meditasyonun amacını, şu anda tam olarak olabilmek olarak özetleyebilirim. Sadece nefesi veya bir mantrayı gözlemleyerek, her bir tekrar arasındaki boşlukları fark ederek ve düşünceleri tarafsız bir seyirci gibi görmene şahitlik ederek farkındalığını şimdiki zamana alır. Geçmişe ve geleceğe dair düşüncelerini bıraktığında, şu anı bulursun, ki burada rahatlayabileceğiniz tek yer burasıdır.
  • Egzersiz: Meditasyon, mevcut ana akıl yoluyla girmene yardımcı olurken, egzersiz seni vücuttan içeri girmeye davet eder. Egzersiz kas gerginliğini azaltır, kaygıları giderir ve stres hormonlarını azaltır. Özellikle yoga, nefes çalışmalarını hareketle birleştirir, aynı anda vücudu ve zihni gevşetir.

Diğer gevşeme önerilerim

  • Yatıştırıcı müzikler dinle.
  • Doğada zaman geçir.
  • Sahil boyunca yürü.
  • Masaj yaptır.
  • Kitap oku.
  • Sıcak bir banyo yap.
  • Mum yakıp düşüncelerini defterine yaz.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stresli günlerde modunuzu yükseltmek için nokta atışı çözümler

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam