Stresi yenmenin en etkili yolu: Kahkaha atmak

Gelin, birkaç dakikamızı farkındalığa ayıralım ve küçük bir mindfulness pratiği yapalım:

Günde ortalama kaç kez gülüyorsunuz? Sizce gün içinde yeterince kahkaha atıyor musunuz? Başkalarını ne sıklıkla güldürüyorsunuz? Sizi en çok kim güldürüyor? İş yaşantınızda ya da sosyal hayatınızla karşılaştığınız birtakım zorluklarla baş etmek için mizaha başvuruyor musunuz? Kahkaha atmanın iyi bir ilaç olduğunu düşünüyor musunuz?

Cevaplarınız üzerine yoğunlaşın ve mizahın, gülmenin, kahkaha atmanın, espri yapmanın ve/veya dinlemenin hayatınızda ne kadar yeri olduğunu bir düşünün. Neden mi bu pratiği paylaştık? Hemen söyleyelim; çünkü, eğer hayatınızda yeterince kahkaha atmadığınızı fark ederseniz bu yazı bu alışkanlığınızı değiştirmenize yardımcı olabilir. Eğer kahkahalarınızın ya da kahkaha eksikliklerinizin farkına vardıysanız, şimdi size modern çağımızın olmazsa olmazı stresin kahkaha ile olan ilişkisinden bahsedelim.

Kahkaha atmanın faydaları

Geçmişten günümüze yapılan pek çok bilimsel araştırma, kahkaha atmanın kısa süreli ve uzun vadeli etkilerini açığa çıkarmış. Ve kahkaha atmanın adeta ‘doctor recommended’ diyebileceğimiz yani doktorların neredeyse yazıp reçete edebileceği kadar etkili bir ilaç olduğu bulunmuş! İster hafif hafif kıkırdayın ister sesiniz yan daireden duyulacak, komşuların kulağını tırmalayacak kadar çok çıkacak şekilde kahkaha atın, fark etmez; sonuç hep aynı: Stres azalıyor, bütüncül sağlık iyileşiyor. Nasıl mı? İşte detaylar… Kahkaha atmak:

 • Birçok organın uyarılmasını sağlıyor. Oksijen alımı artıyor, kalbimizden ciğerlerimize kadar tüm kaslar uyarılıyor ve beyin tarafından mutluluk hormonlarından biri olarak bildiğimiz endorfin ve dopamin hızla salgılanmaya başlıyor.
 • Stresin neden olduğu hızlı kalp atışı, yüksek kan basıncı gibi fiziksel semptomların etkisini azaltıyor ve rahatlama hissini beraberinde getiriyor.
 • Dolaşımı artırarak kasların gevşemesine yardımcı oluyor ve stresin neden olduğu gerginlik hissi hızla azalıyor.
 • Strese neden olan düşüncelerden uzaklaşmayı sağlıyor ve dikkati onlardan çekerek daha olumlu bir yöne doğru kanalize ediyor. Adeta zihinsel bir mola görevi üstleniyor.

Evet, kahkaha atmanın sadece birkaç dakika içerisinde stres üzerindeki kısa süreli etkileri bu kadar net. Fakat, sınırlı değil. Bol bol gülmek, hunharca kahkahalar savurmak uzun vadede de bütüncül sağlığın iyileşmesine katkı sağlıyor. Yani, faydaları yalnızca hızlı bir toparlanma değil.

 • Adeta doğal ağrı kesici görevi üstlenerek fiziksel sızıları dindiriyor.
 • Hem stresle hem de potansiyel olarak daha ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan nöropeptitleri serbest bırakıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Ruh halini iyileştiriyor ve kronik hastalıklarla, depresyon ve kaygı bozuklukları ile karşılaşma riskini azaltıyor.
 • Kişisel tatmini artırıyor ve daha doyumlu bir yaşama zemin hazırlıyor, ayrıca benlik saygısını iyileştiriyor ve diğer insanlarla daha iyi ilişkilerin kurulmasını sağlıyor.

Kısacası, kahkaha atmak, stresin ve stresin neden olduğu olumsuz semptomların etkisini azaltmanın yanı sıra bütüncül sağlığı iyileştiriyor ve daha mutlu, doyumlu bir yaşam sürmemize de yardımcı oluyor.

Hayatınıza daha fazla kahkaha katmanın yolları

Yukarıdaki küçük mindfulness pratiğini yaptıysanız gülmek için gerçekten ne kadar zaman ayırdığınızı, kahkahanın hayatınızda ne kadar yer kapladığını fark etmişsinizdir. Ama genel olarak şunu söyleyebiliriz ki işlerimizin, derslerimizin, sorumluluklarımızın getirdiği tüm ciddiyeti üstlenirken gülmeye, şen kahkahalar atmaya yeterince zaman ayırmıyoruz.

Oysa ki hem sağlığımızı hem ilişkilerimizi hem de yaşamımızı iyileştirmenin en etkili ilacı olan kahkahaya hayatımızda daha fazla yer açmalıyız. İşte hayata daha fazla kahkaha katmanın yolları:

 • Komik sosyal medya hesapları takip edin. Böylece doomscrolling yerine sosyal medyada zaman geçirirken gülmek için ekstra sebepleriniz olur.
 • Pinterest veya dijital bir pano oluşturabileceğiniz herhangi bir platformda kendinize komik görsellerden ve yazılardan oluşan bir kolaj hazırlayın. Sizi güldüren resimlerin, sözlerin olduğu komik bir pano her zaman elinizin altında olsun. Hatta birkaç versiyon hazırlayın. Her stresli hissettiğinizde açıp farklı bir tanesine bakabilirsiniz.
 • Komik bir podcast dinleyin, sevdiğiniz bir stand up gösterisine katılın, komedi filmlerine ya da sitcom dizilerine zaman ayırın.
 • Kahkaha yogasını deneyin. Kahkaha yogası, uzun süreli istemli kahkahaları teşvik eden popüler bir yoga türüdür. Ve kesinlikle denemeye değer! Dilerseniz aşağıdaki YouTube videosuna göz atabilirsiniz!

Laughter Yoga Class

 • Bebeklerle, çocuklarla zaman geçirin. Gülmek için hiçbir sebep yokken bile kolayca kahkahalara boğulan miniklerden öğrenilecek çok şey olduğu kesin!
 • Çevrenizi değiştirmeyi deneyin. Bulunduğunuz ortamlar, ruh haliniz üzerinde büyük bir rol oynayabilir. Şakacı insanlarla zaman geçirin. Etrafımızda dolaştığımız insanlardan etkilenme eğilimindeyiz; çevrenizdeki en komik arkadaşınızla daha fazla takılmak için çaba gösterin.

Bonus: Kendinize gülün! Kendinize gülmeyi öğrenmek, hayatınıza daha fazla kahkaha katmanın en iyi yollarından biridir. Bir dahaki sefere kendinizi üzecek bir şey yaptığınızda durumun içinden komik bir yan bulmaya, pozitif bir detayı keşfetmeye çalışın. Göreceksiniz, bakış açınız değişecek ve istemsizce daha fazla kahkahayı hayatınıza davet edeceksiniz!

İlginizi çekebilir: 5-4-3-2-1 tekniği: Stres ve kaygıyla baş etmeye yardımcı farkındalık egzersizi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!