Stresi en aza indirmenin veya tümden yok etmenin yolları

Birçok insan, fiziksel semptomlar veya daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkana kadar günlük stresi azaltmak için hiçbir şey yapmıyor. Oysa günlük stres azaltarak tüm bu ciddi semptomlardan kurtulmak mümkün.

Stresinizi kontrolsüz bırakmayın ve stres sizi hasta edene kadar beklemeyin. Stresli olduğunuzun farkına varmayı öğrenin ve stresinizi azaltmak için adım atın. Bunun için yapabileceğiniz birçok şey var. Uplifers olarak stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak adımları sıraladık:

1. Stresli olduğunuzun farkına varın

Stresin kaynağını öğrenmek, gelecekte bu stresten kurtulmanızı sağlayabilir. Hangi durumlarda daha çok stresli olduğunuzu gözden geçirin ve gelecekte bunun için ne yapabileceğinizi düşünün.

İlgili yazı: Stresi kafanızdan atmanıza yardımcı olacak öneriler

2. Kendinizi rahatlatın

Birçok insan günlük rutinlerinde rahatlamaya yer ayırmıyor. Oysa bilinçli olarak yapılan rahatlama hem bedeniniz hem de zihniniz için çok önemlidir, stresin negatif etkileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.

Stresi en aza indirmenin veya tümden yok etmenin yolları
Günlük rutininize egzersizi de ekleyin. Böylelikle kaslarınızı daha aktif kullanarak daha sağlıklı olabilir ve daha fit bir görünüm sağlayabilirsiniz.

3. Zamanı yönetin

Zamanı etkin bir şekilde kullanmak, verdiğiniz sözleri ve sorumluluklarınızı düzenli olarak yerine getirmenizi kolaylaştırır ve işleri yetiştirememe veya belirsizlik kaynaklı stresi azaltır. Rahatlamak için kendinize vakit ayırmanızı sağlar.

4. Kendinize fazla yüklenmeyin

Altından kalkamayacağınız şeyleri kendinizden beklemeyin, insanlara “hayır” demekten çekinmeyin. Kendinden daha fazlasını beklemek çok yaygın olan bir alışkanlık ancak artık bundan vazgeçmenin zamanı geldi.

İlgili yazı: Günlük işlerinizi strese girmeden bitirmenin 10 yolu

5. Hayatta zevk aldığınızdan emin olun

Her gün kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapmaya özen gösterin. Gün içinde can sıkıcı şeylerle meşgul olurken bunu düşünmek, mücadele gücünüzü artırır.

6. Pozitif düşünün

Başarısızlıklara takılıp kalmayın. Elde ettiğiniz başarılardan ötürü kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın. Herkesin sınırları olduğunu ve her konuda başarılı olamayacağını kabul edin. Başarılarınızın kıymetini bilin.

7. Kendinize güvenin

Pozitif olmaya ve kendine güvenmeye çalışmak, stresle mücadele etmenizi sağlar. Sizden istenilen talepleri, sadece seçenek sunulduğunda kabul edin.

İlgili yazı: Stres ve yorgunluk yüzünden kaybettiğiniz sağlığınızı yeniden kazanmanın yolu

8. Fiziksel olarak kendinizle ilgilenin

İnsanlar, bedenleri daha sağlıklı olduğunda stresle daha kolay mücadele edebiliyor. Sağlık sorunlarının kendisi bile büyük bir stres kaynağı oluşturuyor. Günlük rutininize egzersizi de ekleyin. Böylelikle kaslarınızı daha aktif kullanarak daha sağlıklı olabilir ve daha fit bir görünüm sağlayabilirsiniz. Beslenmenize dikkat edin. Aşırı kafein ve nikotin tüketiminden kaçının.

Stresi en aza indirmenin veya tümden yok etmenin yolları
Zamanı etkin bir şekilde kullanmak, verdiğiniz sözleri ve sorumluluklarınızı düzenli olarak yerine getirmenizi kolaylaştırır ve işleri yetiştirememe veya belirsizlik kaynaklı stresi azaltır.

9. Başkalarından destek isteyin

Karşılaştığınız sorunların tek başına üstesinden gelmek için kendinizi hırpalamayın. Sorunlarınızı başkalarıyla paylaşın, etrafınızdakilerden yardım istemekten çekinmeyin.

Kaynak:
Skillsyouneed

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!