Stres ve anksiyeteyle yakın ilişkisi bulunan bu besin maddelerine dikkat edin

Stres; ne yazık ki günümüz dünyasının olmazsa olmazı ve kendine her türlü ortamda yer edinebiliyor. Yapılan araştırmalar; yiyeceklerle duyguların arasında bağ olduğunu dile getiriyor. Ne yazık ki; bazı yiyecekler sizi rahatlatmıyor, aksine stresinizi ve endişenizi artırıyor.

İlgili yazı: Beslenmenin depresyona ne gibi bir etkisi olabilir?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı aynı zamanda da Naturally Nourished kitabının yazarı Ali Miller şunları dile getiriyor:

‘Beyindeki norotransmitter maddelerden stres seviyesini düşüren serotonin ve GABA miktarının ve uyarıcı hormonlardan glutamat ve epinefrinin normalden düşük seviyede olması anksiyeteye yol acar. İşlenmiş gıdalar tüketme; suçluluk hissine, anksiyeteye ve aşırı yemeye neden olabilir.’

Burada belirtmemiz gereken önemli nokta bu yiyeceklerin direkt olarak anksiyete yol açmadığı. Bu yiyecekler; stresi ve anksiyeteyi güçlendiriyor ya da sıklığını artırıyor. Eğer doğal olarak endişeli bir insansanız, yiyeceklerin sizde göstereceği etki sakin bir insanınkinden farklı olabilir. İşte Miller’a göre uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekler:

Beyaz makarna
makarna
Beyaz makarnanın içinde bulunan bol miktarda şeker, kendinizi endişeli hissetmenize neden olabilir.

Karbonhidrat içeren beyaz makarnanın içinde aynı zamanda bol miktarda şeker de bulunur. İçeriğindeki şeker aniden kan şekerinizi yükseltip, sonrasında kendinizi endişeli hissetmenize neden olabilir. Bu noktada risk içeren diğer ürünler ise; donut, gazlı içecekler ve beyaz ekmektir.

Kurutulmuş et

Kurutulmuş et, yüksek miktarda monosodyum glutamate (MSG) içermektedir. Bu zararlı katkı maddesi, anksiyeteye ve stres seviyenizin yükselmesine neden olabilir. Hemen hemen tüm cipslerde, hazır gıdalarda ve dondurulmuş ürünlerde bulunan bu madde ayrıca obeziteye, gelişim geriliğine, karaciğerde hasara da neden olabilmektedir.

Kahve
kahve
Dünyada en sık tüketilen ürünler listesinde ilk sıralarda yer alan kahvenin, ne yazık ki sağlığınıza faydası olduğu gibi zararı da bulunuyor.

Belki şaşıracaksınız ama dünyada en sık tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin de sağlığımıza birçok zararı bulunuyor. Kahve; sinir sisteminizi uyarıyor, stres hormonu olan kortizol salgılanmasını sağlıyor ve savaş ya da kaç tepkisini tetikliyor. Eğer kendinizi endişeli hissediyorsanız, kahve yerine yeşil çay ya da papatya çayı deneyebilirsiniz.

Gluten
gluten
Eğer gluten intoleransı yaşıyorsanız, glutensiz ürünler tüketmeniz gerekmektedir.

Çölyak hastalığına sahip olmasanız dahi, eğer gluten intoleransı problemi yaşıyorsanız, glutenli ürünler tüketmeniz anksiyeteye ve panik atak geçirmenize neden olabilir.

Anksiyete bozukluğuyla ilgili yapılan bir araştırma; glutensiz beslenmenin beyin sağlığına iyi geldiğini dile getiriyor. Yapılan başka bir araştırma ise, gluten duyarlılığına sahip kişilerin buğdaylı ürünleri tüketme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Trans yağ

Trans yağ olarak bilinen hidrojenlenmiş yağ, yalnızca sağlığınız için zararlı değil, aynı zamanda ruh halinizi de olumsuz etkiliyor.

Trans yağ ile ilgili yapılan bir araştırma, patates kızartması, abur cubur ve şeker gibi gıdaları tüketmenin depresyon riskini artırdığını dile getiriyor. International Journal of Food Sciences and Nutrition’de yayınlanan bir başka araştırma ise, trans yağ tüketen farelerin beyinleri inceleniyor ve sonuçta trans yağın anksiyete semptomları yarattığını ortaya çıkarıyor.

Kaynak:

Mydomaine.com

Simplemost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!