Spor ve yardımlaşma bir arada: BoMoVu’nun “Hareketin Özgür” projesi tüm hızıyla devam ediyor

Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği (BoMoVu), Ocak 2017’de başlayan Hareketin Özgür projesi vasıtasıyla mülteci çocuklar ve yetişkinlerin İstanbul’daki toplum merkezlerinden aldıkları eğitimsel ve psiko-sosyal desteğe eşlik edecek bedensel aktivite programı yürütüyor.

Sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan gönüllü ağının sahip oldukları becerileri toplumsal faydaya dönüştürmesini hedefleyerek Ağustos 2015’te faaliyetlerine başlayan, Mayıs 2016’da resmi olarak kurulan BoMoVu, Hareketin Özgür projesini İstanbul’daki dört ayrı toplum merkezinde yürütüyor. İstanbul’da yaşayan mülteci çocuk ve yetişkinlerin, kendi bedenleri ve içinde yaşadıkları yeni mekanla kurdukları ilişkiyi geliştirmelerine destek olmayı amaçlayan projenin gerçekleştirildiği toplum merkezleri Ad.dar (Beyoğlu), Yusra (Fener), Tarlabaşı Toplum Merkezi (Taksim) ve Small Projects Istanbul (Fatih).

Toplum içinde spora ve beden hareketi faaliyetlerine erişmekte zorlanan her kesime yönelik spor/eğitim programları geliştirmek ve hassas gruplarla gönüllü sporcular arasında bir köprü görevi görmek amacıyla çalışmalar yürüten BoMoVu, Hareketin Özgür projesinin şu ana kadarki kısmında, Capoeira, Kontakt Doğaçlama, Gitar, Hip-hop, Beden perküsyonu, Yoga, Psiko-Drama etkinlikleri düzenlendi. Sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan proje gönüllüleri sayesinde yürütülen bu etkinlikler yoluyla her yaş grubu ve cinsiyetten toplam 90 kişiye ulaşıldı.

Sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan gönüllü ağını geliştirmeyi hedefleyen BoMoVu’nun Hareketin Özgür projesinin Ağustos 2017’ye kadar devam etmesi planlanıyor. Gönüllülerin de dönüştüğü, etkinliklerin farklılaşan durumlara göre yeniden yapılandırılabildiği stabil olmayan, canlı bir süreç hedefleyen Hareketin Özgür projesi, spor ve sanatla ilgilenen profesyonel ya da değil, bir arada kalmanın imkanlarını arayan herkese açık. Hareketin Özgür projesi, Ağustosa kadar Ankara’da İsviçre Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir. Projenin devamı için yeni destekçiler aranmaktadır.

BoMoVu ve çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgi için web sitelerini veya Facebook sayfalarını ziyaret edebilir, [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!