Spor salonuna gitmek mi, online egzersiz dersleri mi?

Pandemi süreci, şüphesiz ki günlük yaşantımızda birçok şeyi değiştirdi. Çalışma şeklimizi, alışkanlıklarımızı, sosyalleşme tarzımızı, beslenmemizi ve tabii ki egzersizlerimizi… Spor salonları hizmetlerine ara verince ve sokağa çıkma yasakları da başlayınca spor yapmak için tek çare evimizde yeni yöntemler aramak oldu. Ve online egzersizler imdadımıza yetişti.

Çoğumuz, evimizin konforunda spor yapmaktan keyif almaya, pandemi sürecinde egzersizlerimizi online dersler üzerinden ilerletmeye, mobil egzersiz uygulamalarını kullanmaya başladık. Şimdi ise pandemi yok olmasa da etkileri azaldıkça pandemide edindiğimiz alışkanlar değişim sürecine girdi. Peki, araştırmalar pandemi sürecinin başından bugüne kadar değişiklik gösteren tercih ettiğimiz egzersiz yöntemleriyle ilgili neler söylüyor?

Online egzersizler nasıl popüler oldu?

Godefroy (2020) tarafından yapılan bir araştırma, pandemi döneminde Instagram hesaplarından egzersiz videoları yayınlamaya başlayan popüler influencerların takipçi sayılarında yaklaşık %45’lik bir artış olduğuna dikkat çekti. Aslında şaşırdığımızı söyleyemeyiz. Ciddi sayılabilecek bu artış oranını, insanların değişen pandemi koşullarına ayak uydurmak ve mevcut şartlara uygun olacak şekilde yaşam tarzını düzenlemek için sosyal medyadan destek aldığı şeklinde yorumlamak mümkün.

Diğer yandan, yapılan bu araştırma ile Godefroy, egzersiz aletlerinin reklamlarının yapılıyor olmasına da dikkat çekti. Sosyal medyada birçok ünlü Instagram kullanıcısının popüler egzersiz aletlerini ev ortamında kullanarak yaptıkları antrenmanları hesaplarında paylaştıklarını mutlaka görmüşsünüzdür. Hatta, pandemi döneminde çekimleri yapılan meşhur Sex and The City dizisinin devamı olan And Just Like That serisinde yoğun bir şekilde bahsi geçen ve sonra dizideki oyuncu ile gerçek hayatta reklamı çekilen ‘Peloton’ da dikkatinizi çekmiş olabilir (Mr. Big’i hatırlamayanlar için: Peloton Reklam filmi). Kısaca, sosyal medyadan, dijital dünyadan, dizilerden, filmlerden, kısaca sanal alemde karşımıza çıkan birçok içerikten pandemi kısıtlamalarının olduğu dönemde egzersizlerimiz konusunda etkilendiğimiz aşikar.

Godefroy’a göre influencerların, ünlü isimlerin herhangi bir egzersiz yaptırma yetkinlikleri yoktu ama sportif, güçlü, çekici ve birçok insan tarafından ideal olarak algılanabilecek vücutları sayesinde yaptıkları antrenmanlar onları başarıya ulaştırdı, birçok insanın onları takip etmesini ve kullandıkları egzersiz aletlerini satın almasını sağladı; bu da egzersiz aleti şirketlerinin başarılı reklam politikalarını sürdürmelerine yardımcı oldu.

Öte yandan, Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı bir rapor, fitness uygulamalarının aktif günlük kullanıcı sayılarının pandemi sırasında dünya çapında %24 arttığını gösterdi. Anlaşıldığı üzere, pandemi sırasında sosyal medyada maruz kaldığımız ‘dijital zindelik’in çoğumuzu harekete geçirdiği kesin.

Online egzersiz derslerinin avantajları

Antrenman videoları paylaşan influencerların yükselişi, dijital dünyada sıkça karşımıza çıkan egzersiz aletlerinin satışlarının artması, diğer yandan geniş kullanıcı kitlesine ulaşan mobil egzersiz uygulamaları, spor salonlarını, kişisel antrenörleri, koçları da harekete geçirdi ve değişen dünyaya ayak uydurmak için onlar da çareyi çevrimiçi yollara başvurmakta buldu.

Birçok spor salonu derslerini Zoom gibi çevrimiçi platformlardan yapmaya, kişisel antrenörler özel egzersiz derslerini uzaktan yönetmeye başladı. Godefroy’in araştırması mobil egzersiz uygulamalarına, egzersiz videoları paylaşan influencerlara ve egzersiz aletlerinin dijital dünya ile reklamlarının yapılmasına odaklanırken; canlı fitness dersleri ile ilgili bilgilere değinmemişti. Taylor ve meslektaşları (2021), bu konuda çalışmaya devam etti ve spor salonuna devam eden kişilerin salonlar kapatıldıktan sonra üyeliklerinin online ortama taşınmasının etkisini inceledi. Kısıtlamalardan önce spor salonuna devam eden kişilere üyelikleri kapsamında Zoom üzerinden senkron ve asenkron dersler sunuldu ve deneyimlerini değerlendirmeleri istendi.

Çoğunlukla kadın katılımcılardan oluşan araştırmada kullanılan ankette, çevrimiçi dersler oldukça beğeni topladı. Araştırmada anketi yanıtlayan katılımcılar, Zoom dersleri aracılığıyla egzersizlerine devam etme fırsatı bulduklarını, fiziksel yeteneklerini koruduklarını, tıpkı yüz yüze derslerde olduğu gibi verim aldıklarını, ayrıca diğer katılımcılarla sosyal bağlarını da sürdürmeye devam ettiklerini ve online derslerin esnek saatlerinin günlük rutinlerini daha da kolaylaştırdığını belirttiler. Kısacası, katılımcıların online egzersiz derslerine katılmaktan keyif aldığı kesindi.

Araştırmanın sonuçlarının aslında tahmin ettiğimiz yönde olduğu söylenebilir. Online egzersiz derslerinin birçok avantaj sağladığı aşikar. Esnek zaman aralıklarından kolay ve hızlı erişim sunmasına, genellikle spor salonu üyeliğinden daha hesaplı olmasından ev konforundan vazgeçmek zorunda kalınmamasına kadar rutinleri kolaylaştıran etki yaratması onların tercih edilmesinin en önemli sebepleri oldu.

Peki, bugün hala tercihleri aynı yönde olur muydu? Pandeminin etkisini azaldıktan veya tamamen ortadan kalktıktan sonra da online egzersiz dersleri devam edecek mi, yoksa herkes spor salonuna dönmeye hazır mı?

Yapılan son araştırmalar, spor yapanların çevrimiçi egzersizlere devam etmeyi ya da programlarına uygun olduğunda yüz yüze derslerle online derslerini birleştirmeyi tercih ettiklerine dikkat çekiyor. Yani, pandemi koşulları ortadan kalkmaya başlasa da çoğu insan hemen spor salonlarına dönmek için kendini hazır hissetmiyor.

Online dersler, mobil uygulamalar ya da spor salonları… Egzersiz tercihiniz hangisi ya da hangileri olursa olsun, sporu alışkanlık haline getirmeyi, günlük rutinlerinize hareketi eklemeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Daha verimli egzersizler için bir profesyonel gibi spor yapmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!