Sosyal medya fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkiliyor mu?

Teknoloji, birçok insanın yaşamını iyileştirdi; ABD’li yetişkinlerin neredeyse yarısı, akıllı telefonu olmadan yaşamı hayal dahi edemiyor.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin bu yıl gerçekleştirdiği Ulusal Stres Araştırması, yetişkinlerin yüzde 99’unun elektronik bir cihaza sahip olduğunu, yaklaşık %86’sının bir bilgisayara, %74’ünün akıllı telefona ve %55’inin ise tablete sahip olduğuna işaret ediyor.

AP-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yapılan son araştırma anketinin ana bulgularına göre, gençlerin yaklaşık yüzde 76’sı Instagram’ı, yüzde 75’i Snapchat’i, yüzde 66’sı Facebook’u, yüzde 47’si Twitter’ı ve yüzde 30’undan azı Tumblr, Twitch veya LinkedIn’i kullanıyor.

Sürekli kontrolcülerin (constant checkers) ortaya çıkışı

Sürekli kontrolcü, e-postalarını, mesajlarını ve sosyal medya hesaplarını sürekli, neredeyse takıntılı bir şekilde kontrol eden bir kişiye denir. Bu profil, ABD’li bireylerin yüzde 43’ünü oluşturuyor.

ABD’de ortalama bir günde, yetişkinlerin %65’i kişisel e-postalarını sürekli kontrol ederken, %52 ve %44’ü sırasıyla mesajları ve sosyal medyayı, %28’i ise iş e-postalarını sürekli kontrol ediyor.

Sürekli kontrolcülerin yüzde 42’si sosyal medyanın fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerindeki etkisi konusunda endişelenirken, diğer bireylerde ise bu oran yüzde 27’dir.

İlginizi çekebilir: Sanal dünyadan gerçekliğe: Sosyal medya kullanımının ilişkiler üzerindeki etkisi

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam