Sorunları çözmenin ilk adımı: Mucize soruları bulmak ve cevaplamak

Psikoterapi seanslarında sıklıkla kullandığımız bir teknikten bahsedeceğim bugün: Mucize Sorular. Danışanın farkındalığını artırmak ve kendi sorununa karşı çözüm becerisini artırmaya yönelik uyguladığımız bir teknik bu.
Bu teknik sayesinde,

  • Her sorunun bir çözümü olduğunu görebilecek,
  • Ana problemi kolayca tespit edebilecek,
  • Kritik ve doğru düşünmenin önemini anlayacak,
  • İçinizdeki sorun çözme becerisini keşfedeceksiniz.

Şimdi sizden hayatınızda var olan sorunları düşünmenizi istiyorum. Sorunlarınız sizin hayatınızı ne derece zorluyor? Neleri yapmanıza engel bu sorunlar? 1-2 dakika sessiz bir ortamda bunu düşünün. Size yaşattığı duyguları hissedin. Hissedeceklerinizden korkmayın.

Düşündünüz mü? Harika! Şimdi size bir sorum olacak: Eğer bir mucize olsaydı ve şu an hayatınızda var olan tüm sorunlarınız yok olsaydı bu neleri değiştirirdi?

Unutmayın: Artık size ağır gelen, hayatınızı etkileyen ve olumsuz duygular yaşamanıza sebep olan her şey yok oldu. Peki ne değişti? Bu değişim size nasıl hissettirdi? Bu değişimin sizde yarattığı mental, fiziksel ve sosyal değişimler neler? Tüm bunları detaylıca düşünün. Daha doğru anlaşılması için ufak bir örnek vereceğim: Diyelim ki iş bulamıyorsunuz ve bu durum size, kaygı, umutsuzluk, finansal kısıtlanma gibi problemler olarak dönüyor. Fakat tüm bunlar mucizevi bir şekilde son bulsaydı neler olurdu? Belki daha büyük bir eve taşınırdınız ya da hep istediğiniz o saati alırdınız. Peki bu sizde ve hayatınızda ne değiştirirdi? Yeni bir eve çıkmak, yeni bir başlangıç demek olabilir mi? Kesinlikle! O zaman belki de bir yeniliğe ve heyecana ihtiyacınız var sonucuna ulaşabilir miyim? Evet!

Sıra sizde. 1-2 dakika kadar kendi mucizenizi düşünmenizi ve zihninizde deneyimlemenizi isteyeceğim.

Bir cevap buldunuz mu? Cevabınız her ne ise, problemin sizdeki ruhsal karşılığı da odur.
Artık elinizde çok daha somut bir veri var. Yolun nereye gideceğini öğrendiniz, sıra nasıl gideceğinizi bulmakta.
Unutma: Güçsüz insan yoktur, gücünü henüz keşfedememiş insan vardır.

Sevgilerimle…

Beni Instagram’dan takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sizden bir tane var: Kendinizi tanımak ve kabullenmek için

Ezgi Aslantas Psikolog
Psikolog Ezgi Aslantaş istanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans hayatı boyunca Kanada Okulları, Humanite Psikiyatri Hastanesi, Çocuk Aile Danışmanlığı merkezi gibi ... Devam