Son dönemin en önemli trendi: İzmir’de kombucha ve ekşi mayalı ekmek atölyesi

Genel sağlığımızın korunmasında bağırsak sağlığı oldukça önemli yer tutuyor. Fermente gıdalar tüketerek yararlı bakteriler olan probiyotikleri ve simbiyotikleri vücudumuza almış oluyoruz. Bu bakteriler kombucha, ekşi mayalı ekmek gibi içeriklerden yüksek miktarda alınabiliyor.

Bu konularla ilgili atölye yapma fikrimizi ilk olarak İzmir’de hayata geçiriyoruz. Gıda Mühendisi Gülsün Altunay (Roka Mutfak), Ayfer Bilici (İyi Beslen İyi Hisset) ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara (Vegan Diyetisyen) olarak üç kadın güçlerimizi birleştirdik ve güzel İzmir’in güzel Karşıyaka’sında her eğitmenin alanlarında aktif bilgi paylaşımı yapacağı, yararlı bir atölye düzenlemeye karar verdik.

Bu atölyeyi niçin yapmak istiyoruz?

Son dönemin en önemli trendi: İzmir’de kombucha ve ekşi mayalı ekmek atölyesi

Herkes evinde kendi ekşi mayalı ekmeğini ve kombuchasını kendisi yapabilsin istedik. Bir şeyi deneyimli ve bilgi sahibi uzman kişilerden öğrenmek zaman kazandırır. Biz atölyeyi:

 • Kombucha ve ekşi maya ile ilgili interaktif bilgi aktarımı sağlamak,
 • Konunun, uzmanlarıyla sağlıklı bilgi paylaşımları eşliğinde kavranmasını sağlamak,
 • Kombucha, ekşi maya, ekmek yapımı ile ilgili ömürlük bilgiler aktarmak,
 • Kendi ekşi mayanızı ve kombuchanızı yapmanızda yol göstermek amaçlarıyla yapıyoruz.

Atölyemizde neler olacak?

İki atölyemiz olacak:

 • Kombucha
 • Ekşi mayalı ekmek atölyesi

Kombucha nedir?

Milattan Önce 2000 yılından beri şifa içeceği olarak kullanılan kombucha, çayın fermantasyonuyla elde edilen bir içecektir. Kombucha’nın faydaları bağırsakları ve mikrobiyotayı düzenlemesinden ileri geliyor. Böylelikle sağlıklı beden için sağlıklı bağırsakların altyapısı oluşturulmuş oluyor.

Son dönemin en önemli trendi: İzmir’de kombucha ve ekşi mayalı ekmek atölyesi

Peki, kombucha nasıl yapılır? Evde yapabilir miyiz? Elbette, evde de yapılabilir. Ancak, yapımının iyice öğrenilmemesi kaynaklı toksik kimyasallar oluşabiliyor. Faydalı bir şey yapayım derken bilmeden zararlı bileşikleri de alıyor olabiliriz. Bu işin ustası İyi Beslen İyi Hisset’ten Ayfer Hanım bize kombucha yapımının inceliklerini detaylarıyla anlatacak.

Ekşi mayalı ekmek nedir?

Ekşi mayalı ekmek, 5000 yıldır kullanılan bir ekmek mayalama yöntemidir. Ekmeğimizi Kastamonu siyez unu ve beyaz un karışımıyla yapacağız. Bunun yanı sıra yapımı çok merak edilen ve yapımı diğer unlara göre zor olan çavdar unuyla ekşi maya yapacağız. Bu ekşi mayalarla ekmeğimizi yapıp tadacağız.

Atölyede neler olacak?

Her bir atölye 2 saat sürecek. 13.00’da Ekşi Mayalı Ekmek Atölyemiz, 15.00’da Kombucha Atölyemiz başlayacak.

Ekşi Maya Atölyesi

Atölyede Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara ekşi mayanın sağlık açısından önemini, ekmeğin mayalanma sürecinin vücudumuza yararlarını bilimsel bir şekilde anlatacak. Gıda Mühendisi Gülsün Altunay, ekşi maya proseslerinden bahsedecek. Ayfer Hanım ise ekşi mayalı ekmeğin pratiklerini, tüyolarıyla aktaracak.

Ekşi maya yapımı, uzun bir süreci gerektirdiğinden sadece nasıl yapıldığını göstereceğiz. Ancak, yapılacak ekmeğin hamurunu önceden hazırladığımız ekşi maya ile yapacağız.

Kombucha Atölyesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara, kombuchanın tarihinden, sağlık için yararlarından bahsederek başlayacak. Bağırsaklara, sinir sistemine, otoimmün hastalıklara, kan şeker yönetimine, yağ yakmaya etkisinden bahsedecek. Gıda Mühendisi Gülsün Hanım, kombucha proseslerindenele alacak. Ayfer Hanım ise kombucha yapımı, tüyolarını, oldukça önemli olan kombucha yaparken sık yapılan hataları anlatacak.

 • Atölye tarihi: 23 Eylül 2018, 13.00-17.00
 • Atölye yeri: İzmir, Karşıyaka, Roka Mutfak Atölyesi
 • Atölye ücreti (İki atölye ve eve götürülecekler dahil): 250 TL
 • Kontenjan: 10 kişi

Atölye Eğitmenleri:

 • Gıda Mühendisi ve Roka Mutfak Kurucusu Gülsün Altunay
 • Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara
 • İyi Beslen İyi Hisset ve Pekmeciko Kurucusu Ayfer Bilici

 

İlginizi çekebilir: Kombucha ile hazırlayabileceğiniz lezzetli kokteyl tarifleri

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam