Soğuk kış günlerinde çocuğunuzla yapabileceğiniz etkinlikler

Soğuk ve karanlık kış günleri, sadece yetişkinler değil çocuklar için de mutsuz edici olabiliyor. Kış aylarında soğuk ve yağışlı havalar yüzünden daha az dışarıya çıkabilen çocuklar, kapalı mekanlarda tıkılıp kalıyor ve bu yüzden istedikleri gibi eğlenemiyor, enerjilerini atamıyor. Bu durum ister istemez anne-babaları da üzüyor. Oysa soğuk kış günlerinde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte birkaç öneri:

1. Renkli buz topları

Hangi çocuk renkli şeyler yapmayı sevmez ki? Siz de kış aylarında çocuğunuzda renkli buz topları yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar plastik bardak, gıda boyası ve biraz da su. Önce 5 tane plastik bardağın dibine iki parmağı geçmeyecek kadar su koyun ve her bir bardaktaki suyu gıda boyasıyla renklendirin. Bardakları daha sonra buzluğa koyun. Birkaç saat sonra donmuş topları buzluktan çıkarın ve ufak bir tepsinin içine 1 parmak kadar su koyun. Topların her birini halka oluşturacak şekilde tepsiye dizin ve daha sonra tepsiyi buzluğa koyun. Birkaç saat sonra buzluktan çıkardığınız tepsiyi ters çevirin ve buz toplarından oluşan halkayı nazikçe çıkarın. Şimdi buz toplarından oluşan halkayı çocuğunuzla birlikte dışarı çıkıp istediğini yere asabilirsiniz.

DMseries1f
Kaynak: Design Mom
2. Buz lambaları

Geceleri kapınızın veya pencerenin önünde ışıl ışıl parlayan buz lambaları yapabilirsiniz. Bunun için önce bir balonun içine su doldurun. Çok fazla doldurmamaya dikkat edin. Eğer renkli istiyorsanız birkaç damga gıda boyası damlatın ve balonun ağzını bağlayıp çalkalayın. Daha sonra balonları buzluğa koyun. Tamamen donduktan sonra çıkarın ve akşam karanlığında pencerenin veya kapınızın önüne koyun. Şimdi pencerenin kenarına gidip izleyebilirsiniz.

Ice-Luminary-17
Kaynak: Design Mom
3. Karları renklendirin

Eğer dışarıda kar varsa ve evinizde eskimiş renkli kalemleriniz varsa işiniz çok kolay. Renkli kalemlerin içini açın ve yarım bardak suyun içine koyun. Bir süre beklettikten sonra kalemin içinde kalan mürekkep akacak ve suya rengini verecek. Daha sonra bu suyu sprey şişelerine koyun ve dışarı çıkıp karları renklendirmeye başlayabilirsiniz.

spray-snow-paint-9
Kaynak: Design Mom
4. İsveç tipi kar feneri

Karlı havalarda yapabileceğiniz eğlenceli şeylerden biri de İsveç tipi kar feneri. Ufak kar toplarını düzgün bir şekilde dizerek kubbe şekli verin. Yaklaşık 1 metre yüksekliğinde bu feneri oluşturduktan sonra, içine bir tane mum yakıp koyun. Şimdi biraz uzaklaşıp seyretme zamanı.

swedish-snowball-lanterns
Kaynak: Artfulparent

Kaynak:
Design Mom

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!