Sizden nefret eden insanları anlamanın yolları

Herkes hayatında bir kez bile olsa kendisine nefretle yaklaşan bir insanla yüz yüze kalmış ya da bu durumun tam tersi olarak birine karşı nefret içerikli duygular beslemiştir. Ancak nefret duygusu başta kendimize olmak üzere etrafımızdakilere büyük zararlar verebilir.

İnsanlar özellikle kendilerine yönelen nefretle başa çıkma konusunda genelde zorlanırlar ve böyle bir durum karşısında paniğe kapılırlar. Ancak doğru olan nefrete nefretle karşılık vermek değil, bu süreci en doğru şekilde yönetmek ve size yönelen nefret duygusunu yok etmeye çalışmaktır. Sizden nefret eden insanlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak ipuçlarına buyurun:

Karşınızdaki insanın ruhu ile hissetmeye çalışın

Eğer bir insan sizden nefret ediyorsan muhtemelen ona karşı bir hata işlemişsinizdir ya da onu fazlasıyla incitmişsinizdir. Eğer böyle bir durum söz konusuyla onun yerine geçerek nelere hissettiğini anlamaya çalışın. Eğer böyle bir şey söz konusu değilse ve size yönelen nefret sebepsiz ise bu kişinin muhtemelen travmatik ve zor bir geçmişi vardır ya da psikolojik olarak yeterince güçlü değildir. Özetle her iki durumda da empati kurma en doğru hareket olacaktır.

Size yönelen duyguları kabullenin

Hayatın uzun ve engebeli bir yol olduğunu ve bu yolda iyi – kötü pek çok deneyim yaşayabileceğinizi asla aklınızdan çıkarmayın ve size yönelen duyguları değiştiremiyorsanız kabullenin. Eğer size yönelen nefret sebepsizse ve siz ne yaparsanız yapın bu duygu durumu aynen devam ediyorsa, sizden nefret eden kişinin de kusurları ve hataları ile sıradan bir insan olduğunu kabul edin.

Kavga etmekten kaçının

Kavga, rekabet ve savaşlar tarih boyunca hiçbir dönemde, hiçbir problemin çözümü olmamıştır. Sizden nefret eden bir insanla kavga etmek ya da onunla sürekli atışmak, aranızdaki alevlere dökeceğiniz bir galon benzinden farksızdır! Bu tip manasız mücadelelerle zaman ve enerji kaybetmek yerine, kendinize en yalın biçimce ifade etmeye çalışmalısınız.

Sevginin en iyi cevap olduğunu asla unutmayın

Unutmayın ki nefret, kötücül bir duygu olsa da bir insanın yaşayabileceği en derin ve yoğun duygulardan biridir. Ve elbette bu güçlü duygunun tam zıttı da sevgidir! Sizden nefret eden insanın size karşı olumsuz da olsa yoğun duygular beslediğini kendinize hatırlatın ve ona istikrarlı şekilde sevgi ile yaklaşın. Zaman içinde bu tavrınızın işe yaradığını ve size kalbinin kapılarını açtığını göreceksiniz.

 

 

Kaynak:

theunboundedspirit.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!