Psikopatların sizi çıldırtmak için söylediği 5 şey

Hayatınızın bir döneminde büyük ihtimalle çok düşünceli, sempatik bulduğunuz, derin bir ilişkiniz olan bir psikopatla karşılaşacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerinizin hep sürmesini isteyeceksiniz; ancak karşınızdakinin bir psikopat olduğunu size daha fazla ihtiyacının olmadığını anladığında fark edeceksiniz. İşte bu noktada sizi çıldırtan davranışlar başlayacaktır.

Sizin için psikopatların kullandığı ve akıl sağlığınızdan şüphe duymanıza neden olup özgürlüğünüzü baltalayacak bazı ifadeleri derledik.

Bu ifadelerden birini ya da birkaçını duymanız karşınızdaki insanın psikopat olduğunu anlatmasa bile ilişkinizin tehlikede olduğun gösterir. Bu yüzden derinlemesine bir incelemenin ilişkinizin sağlığı açısında olumlu olacağını söyleyebiliriz. İşte psikopatların kullandığı o sözler:

1. Detaylara çok takılıyorsun

kavga eden çiftler
Psikopatlar size karşı hep manipülatif bir tutum sergilerler

Elbette bu çok okuyan insanların düştüğü bir durumdur. Karşınızda size bunu söyleyen kişinin manipülatif bir tutum içerisinde olup olmadığını anlamanın yolu her ne kadar siz hep olumlu düşünseniz bile dikkatli olmaktan geçiyor.

Psikopatlar bazı şeyleri sizi endişeli veya paranoyak yapmak için söylerler. Buna örnek olarak; eski sevgilisiyle sosyal medya gibi herkesin görebileceği bir mecrada flört etmeyi gösterebiliriz. Siz bu durumu sorguladığınızda, her şeyi abarttığınız ve detaylara takıldığınızı söyleyip sizi suçlayacaktır. Fakat bir ay sonra gerçekten eski sevgilisiyle sizi aldattığı ortaya çıkacaktır. Psikopatlar sürekli sizi endişelendirmeyi amaçlarlar ve aklınıza kötü düşüncelerin yerleşmesini sağlayıp daha sonra bunu düşünüp endişelendiğiniz için sizi suçlarlar.

İlgili yazı: Bilmediğiniz yönleriyle bildiğimiz en eski alışkanlık: Aldatmak

2. Dramadan nefret ediyorum

Çok zaman geçmeden bu kişilerin etrafının hiç kimsede görmediğiniz kadar dramayla çevrili olduğunu görürsünüz. Psikopatlar ilk başta sizi hayallerindeki kişi gibi gösterip öyle davranırlar, sizin ne kadar mükemmel olduğunuzu söyleyip sürekli överler; fakat sonra, sürekli olarak sıkıldıklarından dolayı bu durum uzun sürmeyecektir. Bu insanlar patolojik olarak yalancı, sadakatsiz ve hep kurban görünümündedirler.

Çok zaman geçmeden, bu özellikleri kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak ve sizi kargaşaya itecektir. Ne zaman endişelerinizden veya korkularınızdan bahsetseniz, dramadan nefret ettiklerini belirtip onun korkunç davranışlarına tepki gösterdiğiniz için, esasında incelenmesi gereken kendi davranışları olmasına rağmen, size kendinizi kötü hissetmenizi sağlayacaktır.

3. Çok hassassın

Psikopatlar sürekli yeni bir duygu içerine girerler, onların en iyi yaptığı şey budur. Sürekli olarak size ilgi gösterip sizin gönlünüzü hoş tuttuktan sonra, bir anda günlerce sizi hiç umursamazlar ve tepki göstermenizi beklerler. En sonunda tepki gösterdiğinizde ise sizi çok hassas, duygusal ve muhtaç olmakla suçlarlar. Sizi aşağılarlar, küçümserler ve eleştirirler. Siz ne düşündüğünüzü açıkça söyleyene dek önünüze sınırlar çizerler.

Sonra sürekli yeni bir kişiliğe bürünüp farklı tepkiler vererek sizi iyice çıldırtırlar. Haftalar ilerledikçe, psikopatların ilk baştaki ılımlı görüntüsünden eser yoktur ve sizi güvensiz ve şüpheci bir durumda bırakırlar.

4. Beni yanlış anladın

kavga eden çift
Psikopatlar siz duruma veya söylediği şeye tepki gösterince yanlış anladığınızı söyleyerek durumu kendi lehine çevirirler

Elbette sağlıklı ilişkilerde de yanlış anlaşılmalar yaşanabilmektedir. Fakat psikopatlar bunu sizi kışkırtmak için bilerek yaparlar. Siz herhangi bir şeye tepki gösterince, durumu tersine çevirip yanlış anladığınızı ifade ederler. Sıklıkla önceden söylediği şeyleri reddederek söylemediklerini iddia ederler.

Bu duruma gaslighting (aydınlatma gazı) denmektedir. Gaslighting göz göre göre bir şey söyleyip veya yapıp, daha sonra karşı tarafı yanlış yorumlamakla suçlamaktır. Gerçekte, siz aslında onun söylediğini mükemmel ve doğru bir şekilde anlamışsınızdır. Karşınızdaki sadece akıl sağlığınızı şüphe etmeniz için çalışıyordur.

5. Sen delisin / kıskançsın / bana aşıksın

İşler kötü gitmeye başladığında hep kötü ve aşağılayıcı sıfatlar kullanmaya başlayacaktır. Psikopatlara göre, tüm eski sevgilileri, iş arkadaşları, arkadaşları deli, kıskanç, kötü veya ona aşıktır. Sürekli kendisine çok ilgi varmış gibi davranırlar. Siz bu duruma tepki gösterince size de ‘deli, kıskanç’ gibi yakıştırmalar yapacaktır.

Bu yıkıcı durumdan kurtulmanın tek yolu o kişiyle tüm irtibatınızı kesmektir. Bu hiçbir ortamdan (mesaj, arama hatta Facebook arkadaşlığı) iletişime geçmemeniz anlamına gelir. Bunu yapmadığınız durumda, sizi çıldırtmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Burada iyi haber eğer psikopatlar sezgilerini şüpheye düşürmeye çalışıyorlarsa, aslında kendi sezgileri onları şüpheye düşürüyordur. Psikopatlar psikolojik olarak insanların dünyayı normal şekilde görmelerine zarar vererek tehdit ederler.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!