Şimdi kararlarınızı etkileyen içinizdeki ‘elastik kişi’yi yenme zamanı

Hani şöyle anlar olur, aslında ‘hayır’ demek isteriz, ama karşımızdaki kişi söylemek istediğini öyle bir söyler, bizi öyle bir duyguya sokar ki, ‘evet’ deyiveririz. Sonrasında diğer evetler de beraberinde gelir, ama işte biz bu noktalarda ‘’esneyiveririz’’. Diğer bir deyiş ile söylersek; bu noktada kendi önceliklerimizi, tercihlerimizi ve hatta sınırlarımızı elastikleştiririz.

Peki kimdir bu içimizdeki ‘’elastik kişi’’, hani o yıllarca uğraştığımız sınırları bir anda yakıp yıkıveren?

İşte bu, çoğu zaman kendimize soramadığımız bir sorudur. Özellikle tercihlerimiz açısından bu soru büyük önem taşır, çünkü her an kendimizden verdiğimiz ödün, ilerleyen zamanlarda hepimizin tecrübe etmiş olacağı üzere, daha büyük üzüntüler, stresler veya pişmanlıklar olarak dalga dalga bize döner.

Şimdi gelelim içimizdeki bu ‘’elastik kişi’’yi nasıl tanıyacağımıza ve en önemlisi onu nasıl yenebileceğimize:

Tercihlerinizde önsezilerinize güvenin

shutterstock_192230474
Herhangi bir konuda karar verirken, önce önsezilerinize güvenmelisiniz.

Herhangi bir konuda karar verirken, dış etkenlerden bağımsız olarak sadece ne istediğinize, sürecin nasıl şekilleneceğine ve vereceğiniz cevap ile nereye varmak istediğinize odaklanın. Bazı zamanlar karar vermek zor olsa, odaklanmak size bu noktada yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Karar veremiyorum diyenlere karar verme kaygısıyla başa çıkma yöntemleri

Önceliklerinize odaklandıktan sonra dış etkenleri de değerlendirmeye alın

Bir konuda karar verirken öncelikle kendi önem verdiğiniz başlıklara odaklanın, ertesinde bunları diğer kişilerin görüşleri, önerileri veya öncelikleri ile birleştirin ve karar verme sürecinde düşünce süzgecinizden geçirin.

Karar verdiğinizde sonucu ne olursa olsun girdiğiniz sürecin sorumluluğunu alın

Bunu uygulayın ki, verdiğiniz tüm kararlar sizin olsun. Yani herhangi biri istiyor, bir arkadaşınızın hoşuna gidecek veya takdir edileceksiniz diye çıktığınız her yolda, işin sonucunu üstlenmekte o derece geride kalırsınız.

Diğerlerinden takdir görmeyecek olsanız bile karar sizin kararınız olsun

Hayat sizin hayatınızdır, takdir toplamak amacıyla kendi önceliklerinizi ve hatta kişiliğinizi ezip geçeceğiniz her nokta öncelikle kendinize yaptığınız bir haksızlıktır.

Evet, hayat her zaman istediğimiz veya umduğumuz şekilde gelişmeyebilir, fakat herhangi bir durumda yapacağımız seçimler yine bizim irademize kalmıştır. Bu noktada içinizdeki ‘’elastik kişi’’ ortaya çıktığında onu kucaklayın, ve yolunuza ‘’siz’’ olarak devam edin.

Bu hayat sizin, her anınız sizin seçiminiz, içimizdeki elastik kişi seni yenebiliriz.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam