Şimdi açılma zamanı: Yaratım, dans ve yoga kampı

Uplifers’ta ilk yazımı Mart 2017’de yayına almıştık. Kalbimdeki yaratım ve paylaşma aşkını artık dizginleyemediğim bir zamandı… İçimde tutmaktan yorgun düştüğüm yaratım enerjisi onu özgür bırakmam için beni o kadar zorluyordu ki “el mahkum” yazmaya başladım. İlk üç yazımı öyle büyük zorlukla çıkartmıştım ki sonrasındaki üç gün dinlenmem gerekmişti.

Yazdıkça açıldım ve sonraları şunu fark ettim: Ben aslında yazı yazmıyorum. Tüm yazılar içimde oluşuyor. Benim yapmam gereken tek şey onları kağıda dökmek. Bunu keşfettikten sonra yazı yazmaya çalışmayı bırakmak için çabalamaya ve kelimelerin daha özgürce nasıl kağıda dökülebileceğini araştırmaya başladım. Çünkü yaratımın nasıl gerçekleştiğini anlamış olmama rağmen hala sıklıkla kendimi yazı ve kağıt arasına koyarak akışı tıkama alışkanlığımdan kurtulamamıştım. Kendimi işin içinden çıkarmayı öğrenmem gerekiyordu. Ben yaratıcı değil, yaratıma bir araçtım ve bu hayal edebileceğimden çok öte bir kolaylığa, yaratıma ve akışa sokuyordu beni.

İşte böyle başladı yaratım sürecine olan merakım ve yıllar içinde bu alanda deneyimlediklerim beni bugün bu konuda bir kitap oluşturmaya yönlendirdi.

Şimdi bir yandan kitabın oluşması için çalışır, bekler ve kalem-kağıtla buluşurken bir yandan da bu sürece sizi de dahil etmek istiyorum. Sizin yaşamlarınızı daha çok yaratıcılıkla doldururken kendimi de daha çok paylaşım ve deneyimle beslemek istiyorum. Size aktarırken sizinle zenginleşmek, sorularınızla bildiklerimi sorgulamak istiyorum.

Bu niyetle ilk önce online atölyeler yapmaya başladım ama bitmeyen karantinalar ve teknolojiye bağımlı hale gelen yaşamlarımız beni öylesine sıktı ki doğaya büyük bir özlem duymaya başladım. Artık ne sizi ne de kendimi bilgisayarın önüne hapsetmek istemediğimi anladım. Teknolojiden yine faydalanacağız elbette ama hazır bahar gelmişken yaratımı tüm hücrelerimizle yaşayabilmek için doğada olmanın kolaylaştırıcı etkisini değerlendirelim istedim. Yaratmak ve derinden bırakmak için… Bu beni bir kamp fikrine götürdü.

Ancak kampı tek başıma yapmak istemedim, özellikle derinden bırakma konusunda birlikte çalışabileceğim bir arkadaşım olsun istedim. Nasıl olabilir diye düşünürken bu konuda büyük faydasını gördüğüm iki eşsiz aracı hatırladım: Dönüş (sema) ve dans. Ve bu konularda uzman olan ilham dolu arkadaşım Gizem’e mesaj attım. Severek davetimi kabul etti ve birlikte yola çıktık. İşte bu niyetlerle oluşturduğumuz ilk Yaratım, Dans ve Yoga kampını şimdi sizlere sunmaya hazırız.

Bu güvenli, yaratıcı ve besleyici alanda sizinle buluşacağım için çok heyecanlıyım. Enerjisi şimdiden sardı tüm bedenimi. Detayları aşağıda paylaşıyorum…

Sevgilerimle…

Yaratım, Dans ve Yoga Kampı

Tarih: 21-25 Temmuz 2021
Mekan: The Greenhouse Geyikbayırı / Antalya*

Uzun uzun kapanmalardan öylesine yorulduk ve sıkıldık ki bir araya gelmek ve doğa ile kucaklaşmak eskisinden çok daha büyük bir özlem ve ihtiyaca dönüştü… Birlikte olmanın ne kadar değerli bir deneyim olduğunu artık tüm kalbimizle daha derinden hissediyoruz… Hepimiz için dinlenmek, bırakmak, eğlenmek, dans etmek, doğanın tadını çıkartmak, duyularımızı özgürce açmak, deneyimlemek, doyasıya paylaşmak ve yeniden yaratmak için güvenli bir alan açmak istedik… Temmuz’da güzeller güzeli Geyikbayırı’nda buluşuyoruz… Bu alanı bizimle paylaşmak isteyen herkesi bekliyoruz. Çağrımızı kalbinde hissediyorsan detaylı bilgi ve her türlü soru için lütfen bize mesaj at… Bu buluşma için çok ama çok heyecanlıyız!

*Mekan sahiplerimiz inanılmaz tatlı insanlar çok konforlu ve sevgi dolu ağırlanacağız. Ayrıca mekanımız havaalanına sadece 20 dakika uzaklıkta. Gelirken ve giderken hiç zorluk yaşamayacağız.

Yerlerimiz sınırlı, fiyatlarımız çok uygun. Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen mesaj atın: [email protected]

Program:
21 Temmuz
14:00-16:00 Tanışma Çemberi
16:00-16:30 Serbest Zaman
16:30-18:00 Yoga-Meditasyon
18:00-20:30 Akşam Yemeği ve Serbest Zaman
20:30-22:00 Sohbet ve Paylaşım Saati

22 Temmuz
09:00-10:00 Yoga ile yeni güne merhaba!
10:00-12:00 Kahvaltı ve Serbest Zaman
12.00-13:30 Servishe Teknik Bilgi
13:30-15:00 Öğle Yemeği ve Serbest Zaman
15:00-17:00 DerviShe Dönüş
17:00-18:00 Ses Terapisi
18:00-20:30 Akşam Yemeği ve Serbest Zaman
20:30-22:00 Sohbet ve Paylaşım Saati

23 Temmuz
09:00-10:00 Yoga ile yeni güne merhaba!
10:00-12:00 Kahvaltı ve Serbest Zaman
12.00-13:30 Ecstatic Dance
13:30-15:00 Öğle Yemeği ve Serbest Zaman
15:00-18:00 Ecstatic Dance
18:00-20:30 Akşam Yemeği ve Serbest Zaman
20:30-22:00 Sohbet ve Paylaşım Saati

24 Temmuz
10:00-12:00 Kahvaltı ve Serbest Zaman
12.00-13:30 Yaratım Atölyesi
13:30-15:00 Öğle Yemeği ve Serbest Zaman
15:00-18:00 Yaratım Atölyesi
18:00-20:30 Akşam Yemeği ve Serbest Zaman
20:30-22:00 Veda Partisi

25 Temmuz
09:00-10:00 Yoga ile yeni güne merhaba!
10:00-12:00 Kahvaltı ve Serbest Zaman
12.00-14:00 Veda Çemberi

*Tüm çalışmalar yeni başlayanlar için uygundur. Herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.
Yerlerimiz sınırlı, fiyatlarımız çok uygun. Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen mesaj atın: [email protected]

Atölyeler hakkında

Program ilk üç gün boyunca farklı disiplinlerden beden çalışmaları aracılığıyla bırakma, özgürleşme ve alan açma deneyimleri ile ilerleyecek ve son gün yapacağımız yaratım çalışması ile tamamlanacak.

Bu kamp sadece bırakmak değil yeniden başlamak için de ihtiyacınız olan tüm araçları size sunmak için tasarlandı.

Yoga – Nefes- Meditasyon

Eğitmen: Diğdem Girici
Huzur, şimdi burada olmaktır. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey her daim yanı başımızda olan bedenimiz ve nefesimizle bağlantıya geçmektir. Bu kadar basitken neden bu kadar zorlanırız şimdiye gelmeye? çünkü zihinlerimiz çok hızlı çalışır… Uzun saatlerimizi, aylarımızı ve yıllarımızı geçirdiğimiz eğitim sistemi ve iş hayatı büyük oranda mental efor üzerine kuruludur. Bedenimizi hareket ettirmiyor ve nefesimizin farkında yaşamıyorsak bu mental efor bizi rahatlıkla şimdiden koparabilir. İşte depresyon ve kaygının reçetesi budur… Kamp boyunca, her sabah güne yoga pratiği ile başlayacağız. Bedenimiz ve nefesimizle bağlantıya geçecek, sınırlarımızı keşfedip genişletecek ve meditasyonla zihnimizde yeni gün için tertemiz bir alan açacağız. Güne kendimizle bağlantıya geçerek başlamanın tüm günün deneyimini baştan sona değiştirdiğini deneyimleyeceksiniz. Ayrıca, sabah rutininizi kamp sonrasında nasıl devam ettirebileceğinizin inceliklerini de öğreneceksiniz.
*Yeni Başlayanlar için uygun. Herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.

DerviShe

Eğitmen: Gizem Topal
Bu çalışmada semazenlerin dönüş tekniklerinden ilhamla bir bırakma ve canlanma deneyimi yaşayacaksınız. Biz dönüşü tek bir adımla başlayan bir kendinle buluşma eylemi olarak tanımlıyoruz. Bu çalışma sizi, bedensel, ruhsal ve zihinsel değişim yaratabileceğiniz bir alana davet ediyor. Duyuların ve algıların açılması ve dönüşle gelen yenilenmeyi deneyimleyeceksiniz.
*Yeni Başlayanlar için uygun. Herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.

Ecstatic Dance

Eğitmen: Gizem Topal
Dans insanın mağaralarda yaşadığı ilksel zamanlardan beri en yakın arkadaşı. Ancak, bugün bir çok insan dans etmekten korkuyor ve dans edemeyeceğini düşünüyor. Duygularımız, düşüncelerimiz dans ederken zihnimizde, bizim bedenimize direnç göstermemiz nasıl normalleşti? Hareket doğamızda varken, onu doğal olmayan tarafa nasıl ittik? Estetizmin içine nasıl sıkıştırıldık ve hareketsiz bırakıldık. Bu çalışmada, tüm bu şartlanmaları üzerimizden atmak için birlikte, birbirimizi silkeleyip, içimizdeki doğaya seslendiğimiz bir alan açıyoruz. Ecstatic Dans, bedenimizin şiirini okumaya değil, şiirini yazmaya yönelik bir çalışma. Evreni ve bu evren içindeki yerimizi tanımlamaya yarayan bir araçtır. Hareket empatisi, duyusal algılama, zihnin beden ile iletişimini tekrar kurmak üzere, bizim size, sizin bize aracılığınız için bu alana davetlisiniz.
*Yeni Başlayanlar için uygun. Herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.

Yaratım Atölyesi

Eğitmen: Diğdem Girici
İnsan biyolojik olarak yaratıcı bir canlıdır. Ancak, oldukça az sayıda kişinin yaratıcı bir hayat yaşadığına tanık oluruz. Bunun sebebi bir çok kişinin yaratımın doğasını tanımıyor olmasıdır. Hayallerini yaşayanları izleyenlerden ayıran en büyük fark işte budur. Onlar yaratımın doğasına uygun şekilde adımlar atmayı öğrenmişlerdir. Evet herkes hayal ettiği hayatı yaratabilir, ancak nasıl yaratacağını biliyorsa! Hayatı izlemek yerine hayallerini yaşamak isteyenlerdenseniz ihtiyacınız olan tüm araçlara yaratım atölyesinde ulaşacaksınız. Aklınıza geldiğinde kalp atışlarınızı hızlandıran o hayal sizden doğmayı bekliyor. Başlamak için bir gün hazır olmayı beklemek sadece beklemeyi yaratır. O gün bugün. Gerçekleşmeyen hayal kalmasın artık!
*Yeni Başlayanlar için uygun. Herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.

Yerlerimiz sınırlı, fiyatlarımız çok uygun. Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen mesaj atın: [email protected]

Eğitmenler hakkında

Diğdem Girici

ODTÜ’de Gıda Mühendisliği lisansı ve Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi masterını tamamladıktan sonra Türkiye’nin bankacılık, tekstil ve telekomünikasyon sektörlerinde önde gelen kurumlarında 10 sene iletişim yöneticisi olarak çalıştı. 2016’da kurumsal hayattan ayrıldı ve bavulunu toplayıp New York’a gitti. Yaratıcılığını açığa çıkartmak ve kendi sesini keşfetmek için çıktığı bu yolculukla beraber hayatında yepyeni bir sayfa açtı. 2018’den beri kişisel gelişim alanında yazılar yazıyor, özel ve grup yoga dersleri veriyor ve yaratıcı bir hayat yaşamak isteyenlere rehberlik ediyor. Danışanları onunla çalışmanın özgürleştirici, ilham ve cesaret verici olduğunu söylüyor. Şu anda hayalleri nasıl gerçeğe dönüştürebileceğimizi anlattığı bir kitap yazıyor. Kampın son günü yapılacak yaratım atölyesinde uzun yıllardır bu konuda biriktirdiği bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşacak. Bununla birlikte kamp boyunca yoga ve meditasyon dersleri ile kendimizle bağlantımızı güçlendirmemize yardımcı olacak.

Gizem Topal

14 yıl önce başlayan dans serüvenini farklı disiplinlerle çeşitlendirirken, hareketin içinde bulduğu iyileştirici ve dönüştürücü gücü fark ederek, bir hareket ve kombinasyon tekrarından çıkararak, içgüdüsel, beden farkındalığı arttırıcı, doğduğumuzdan itibaren zihnin kontrolünde olan bedeni özgür bırakışa doğru şekillendiren kolektif çalışmalarına başlamıştır. Solo dansının özgürleştirici gücünü çalışma fırsatı yakaladığı; Patrick De Bana, Ziya Azazi, Sibel Sürel, Tetsuro Fukuhara gibi önemli koreograf ve dansçılarla yakalayan Gizem Topal, İlk projesi “DerviShe” yi (2019) geliştirdi. Amsterdam’ın tarihi “Carre Kraliyet Tiyatrosu”, “Rotterdam Luxor Tiyatrosu” ve daha birçok sahnede dans etme fırsatı buldu. Gizem Topal yıllar içinde edindiği bilgi birikimini içselleştirmek, kendini daha iyi tanımak için solo çalışmalara ve farklı disiplinlerle işbirliğine başladığı süreçte kadınlarla kolektif bilinç-beden uygulamalarına devam etmektedir.

Kamp ücretleri
3 kişilik odada: 6 Haziran’a kadar erken ödeme indirimli 2,700 TL; sonrasında 3,000 TL
2 kişilik odada: 6 Haziran’a kadar erken ödeme indirimli 2,900 TL; sonrasında 3,200 TL
Tek kişilik odada: 6 Haziran’a kadar erken ödeme indirimli 3,300 TL; sonrasında 3,650 TL
Çadırda konaklama: 6 Haziran’a kadar erken ödeme indirimli 2,300 TL; sonrasında 2,550 TL
Çadırını kendin getir: 6 Haziran’a kadar erken ödeme indirimli 2,200 TL; sonrasında 2,450 TL

*Tüm odalar için kontenjan kısıtlıdır. Fiyatlar kişi başıdır ve 3 öğün yemek dahildir. Kayıt için ön ödeme ücreti 1.000 TL’dir. Ulaşım dahil değildir. KDV dahildir.

Kayıt ve sorularınız için: [email protected]

İlginizi çekebilir: 2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 10- Yaratıcı kaslarınızı güçlendirin

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam